Bukowskis Modern Art + Design - Auktion 24-25 november

Tack vare att Sverige under 1950, -60 och -70-talen hade flera framsynta gallerister som ställde ut internationell konst i världsklass, så finns det i dag fortfarande många svenska samlingar med betydande internationell konst, vilket gör Stockholm till en viktig marknadsplats för detta segment. När Lucio Fontana ställdes ut i Sverige under 1960- och -70-talen var det inte många som intresserade sig för hans verk, i dag är går hans målningar för mångmiljonverk. Bukowskis har till denna auktion fått förtroendet att sälja inte mindre än sex verk av Fontana i olika tekniker, bland annat en kosmiskt blå målning med tre snitt, en gouache på papper i intensivt gult och en glaserad skulptur i keramik.

-Fontanas olika kreativa faser och tekniker finns representerade: målningen med snitt (s.k. tagli) är från 60-talet, den gula teckningen med stansade hål (s.k. buchi) är från 50-talet och den glaserade skulpturen är från 40-talet. Det är väldigt ovanligt att få sälja så många verk av Fontana med denna kvalitet på en och samma gång, säger Lena Rydén, Specialist modern konst, Bukowskis.

Bukowskis kan även presentera ett betydande verk av Serge Poliakoff, en av de främsta företrädarna för utvecklingen av det abstrakta måleriet. Katalognumret, ”Composition abstraite”, är utfört 1967 och är ett utsökt exempel på Poliakoffs måleri från en betydelsefull period i hans konstnärskap. Ytterligare highlights inom konstavdelningen för internationell konst är verk av Hans Hartung, Max Ernst, Sohrab Sepehri, Gerard Sekoto, Karel Appel, Victor Vasarely och Lynn Chadwick.

Avdelningen för möbler och design innehåller många eftersökta och exceptionella föremål där ett par fåtöljer av arkitekt Carl Bergsten sticker ut med ett utrop på 250 000 – 300 000 SEK/styck. Arkitekt och möbelformgivare Carl Bergstens betydelse för den moderna arkitekturens och möbelformgivningens utveckling i Sverige under 1900-talets början kan inte överskattas. Dessa bjuds ut tillsammans med flertalet klassiker från Hans J. Wegner, Finn Juhl, Bruno Mathsson och Josef Frank.

-Personligen är jag förtjust i ett par fåtöljer av Gunnar Asplund för Skandia Teatern (Nordiska Kompaniets verkstäder) ca 1924. Dessa är unika i sitt sammanhang och det är ovanligt med möbler av Asplund på auktionsmarknaden, säger Eva Seeman, Ansvarig specialist modern design och konsthantverk, Bukowskis

Den numera internationellt uppmärksammade Axel Einar Hjorth finns även representerad med flertalet av hans eftertraktade furumöbler. Designavdelningen kan också stoltsera med en mycket fin samling Venini- glas. Se även rikt utbud av Rut Bryks fantastiska keramik, en dekorativ väggskulptur av Birger Kaipiainen, samt magnifika mattor av bl.a. Märta Måås-Fjetterström och Barbro Nilsson.

-En matta för en riktig finsmakare och samlare är Barbro Nilssons tidiga matta ”Slottet” som hon designade 1928 som bröllopsgåva till sin bror konsthistorikern och arkitekten Erik Lundberg och Ingegerd Koch. Mattan Slottet visar Malmöhus slott där det nygifta paret bodde i ett av tornen, säger Anette Granlund, Ansvarig specialist mattor och islamiskt konsthantverk.

Se hela den dynamiska katalogen online - https://www.bukowskis.com/sv/auctions/628/lots

Visning 19-23 november, Berzelii Park 1, Stockholm

Auktion 24-25 november, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Marknadsplatsen för konst och design av kvalitet.

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98