Important Winter Sale - Årets största Fine Art auktion

Bukowskis presenterar Important Winter Sale - en omfattande auktion innehållande klassisk konst, konsthantverk, asiatiskt konsthantverk och smycken.

Årets avslutande live auktion för Fine Art bjuder på en variationsrikedom utöver det vanliga. Se klassisk svensk konst från våra mest älskade konstnärer såsom Carl Larsson, Anders Zorn och Carl Fredrik Hill, mästerverk av internationella stjärnor som Maximilien Luce och en mindre men bedårande målning av Helene Schjerfbeck. Till detta betydande verk av Öyvind Fahlström och Andy Warhol samt en omfångsrik avdelning äldre måleri och internationellt eftersökt skulptur av både Alexander Calder och Carl Milles.

Bukowskis avdelning för möbler och konsthantverk innehåller högklassiga föremål med kunglig proveniens och spännande historia. Mästaren Haupt finns givetvis representerad med sin utsökta hantverksskicklighet, denna gång i form av ett mindre brickbord och en dekorativ resesekretär. Den magnifika ljuskronan, ”Österbykronan”, är ytterligare ett av avdelningens mest intressanta utrop, liksom den rikt dekorerade terrinen av silversmed Daniel Lundgren 1771–1783).

Avdelningen för asiatisk konst och konsthantverk innehåller eftertraktade föremål från flera privata samlingar, såsom Ivar Björnbergs, Carl Kempes, Christer Löfgrens och Hultmarks samling, för att nämna några. Eftertraktade Buddha-statyer, kejserligt porslin, jadeföremål, fint exportporslin och asiatisk konst som tillsammans representerar det mest eftersökta på marknaden.

En rik mattavdelning bjuder på storslagna mattor i olika utförande och material, unika med en spännvidd från tidigt 1600-tal fram till idag. Moderna mattor från Märta Måås-Fjetterström bredvid antika mattor som attraherar de mest hängivna samlarna internationellt, såsom den Västanatoliska ”Lotto” mattan från det tidiga 1600-talet.

Smyckeavdelningen kan återigen presentera en större samling internationellt eftertraktade smycken, flertalet signerade de franska smyckeshusen såsom Boucheron, Cartier och Van Cleef & Arpels. Den fantastiska tiara (1909) som Bukowskis har fått förtroende att sälja, utmärks av flygande trollsländor i platina och diamanter som med skenbar lätthet rör sig framåt genom tiaran – ett för den tiden helt nytt och radikalt formspråk, ljusår från tidigare epokers tunga tiaror.

Important Winter Sale

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Marknadsplatsen för konst och design av kvalitet.

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98