Välkommen på visning - öppet hela helgen, auktion 16-17 juni

Bukowskis är glada över att kunna presentera ett rikt urval av svenska Matisse-elever på Modern Art + Design, där Sigrid Hjerténs mästerverk ”Det blå lokomotivet” från 1919 tillhör en av auktionens höjdpunkter. Den franske konstnären Henri Matisse ledde under några år (1908–1911) den fria konstskolan Academié Matisse i Paris där ett 40-tal svenska konstnärer studerade.

Ytterligare guldkorn från några av dessa konstnärer utgörs av Nils Dardels "Ekipaget", Einar Jolins ”Liggande modell”, samt Leander Engströms ”Porträtt av grevinnan Bille-Brahe”. Konstavdelningen innehåller även betydande verk av medlemmarna i Halmstadgruppen där Waldemar Lorentzons ”Gatumusikanter” är det mest utmärkande. Göteborgskoloristerna är väl representerade med flera framstående verk av bland annat Carl Kylberg.

Avdelningen för möbler och design innehåller ett brett urval från designhistoriens guldålder. Ett ovanligt fint exempel är den ikoniska fåtöljen "Chieftain" / ”Hövdingastolen” av Finn Juhl, med ett utrop på 600 000 – 800 000 SEK. Finn Juhl anses vara en av de mest inflytelserika formgivarna inom dansk möbeldesign, Hövdingstolen är ett av Juhls absoluta mästerverk. Avdelningen bjuder även på ett rikt utbud av internationellt uppmärksammade Axel Einar Hjorth föremål, eftertraktade klassiker från Hans J Wegner, Fritz Hansen, Bruno Mathsson och Josef Frank såklart. Se även en fantastisk fågelskulptur av Birger Kaipiainen, samt utsökta mattor av bl.a. Märta Måås-Fjetterström och Barbro Nilson.

Bukowskis presenterar samtidigt Contemporary Art & Design, en auktion på hög internationell nivå med ett flertal formstarka konst- och designobjekt. Auktionen bjuder på verk av internationella konstnärer som Keith Haring, Irving Penn tillsammans med svenska förgrundsgestalter inom konst och design så som Ola Billgren och Jonas Bohlin. Ett verk som vi är särskilt stolta över att presentera på Contemporary Art & Design är ”Untitled”, en tuschteckning av Keith Haring som han utför 1983 strax efter sin första soloshow på Tony Shafrazis ikoniska galleri i Soho, vilket också blev startskottet för hans karriär.

Designavdelningen erbjuder ett dynamiskt utbud av svensk och internationell design från 1960-talet fram till idag. Några nedslag är Ettore Sottsass "Nairobi" skåp, röd och svartlackerat i zebramönster, Jonas Bohlins ikoniska "Concrete" och Ron Arads ”2 R Not” i blankt och patinerat stål, alla fantastiska representanter för avdelningen tillsammans med Mats Theselius och Thomas Sandell.

Se ovan och mycket mer på en välfylld och varierande auktionsvisning som just nu pågår på Bukowskis, Berzelii Park 1, Stockholm.

Visning 11-15 juni

Auktion 16-17 juni

Marknadsplatsen för konst och design av kvalitet.

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98