Gå direkt till innehåll
RNA tuvastamine on COVID-19 vastu võitlemiseks tehtud lihtsaks, kiireks ja taskukohaseks

Pressmeddelande -

RNA tuvastamine on COVID-19 vastu võitlemiseks tehtud lihtsaks, kiireks ja taskukohaseks

Tartu ülikool ja Selfdiagnostics GmbH juhivad RNA-põhise kiirtesti Euroopa algatust COVID-19 vastu võitlemiseks

EIT Health, Euroopa Komisjoni, alamstruktuur kuulutas märtsi lõpus välja konkursi rahastamaks ideid, et võidelda COVID-19 pandeemiaga. Laekus 156 taotlust, neist 15 rahastati, nende hulgas Tartu Ülikooli poolt juhitav projekt, mille raames koostöös Selfdiagnostics GmbH ja kliiniliste partneritega valideeritakse varasemalt välja arendatud uue tehnoloogia põhist kiirtesti, mis võimaldab kiiremat ja soodsamat testimist nii arsti kabinetis kui kodus. Senised tulemused on näidanud, et patenteeritud meetod on piisava kvaliteediga diagnostika pakkumiseks. Käesoleva projekti käigus viiaksegi läbi kliinilised uuringud, mis on eelduseks, et minna turule.


EIT Health teatas, et toetab COVID-19 vastast võitlust ligi 7 miljoni euroga, rahastades 15 terviseinnovatsiooni projekti Euroopas. Projektide valikul lähtuti kriteeriumist, et lahendused peavad pakkuma kiiret abi pandeemiaga võitlemisel ning jõudma turule 2020 lõpuks.

Tartu Ülikooli juhitud projekti „SDx SARS-CoV2”, milles osaleb ka ettevõte Selfdiagnostics GmbH, eesmärk on tagada muuhulgas soodne ja kiire diagnostilise testimise võimekus väljaspool diagnostika laborit, pakkudes lahendust kiireks diagnostiliseks testimiseks nii perearsti juures kui ka kodus. SARS-CoV-2 tuvastamiseks mõeldud testimiskomplekt põhineb olemasoleval patenteeritud amplifikatsioonitehnoloogial (kasutatakse ka gripi ja sugulisel teel levivate nakkuste tuvastamiseks) ja patenteeritud POCT ühekordsel seadmel.

 “Võttes arvesse COVID-19 kiiret levimist, on paljud juhtorganid seisukohal, et parim ja kõige efektiivsem strateegia pandeemia vastu võitlemisel on massiline testimine jätkates riigis majandustegevust. Kuid kuna praegune testimisvõimekus ei ole piisav, on uutel kiirematel ja kulu-efektiivsematel testimislahendustel ülioluline roll. Kõnealune uus SDx Point-of-Care-test võiks olla oluline abivahend tervishoiutöötajate töölaual nii praeguse kui ka tulevaste epideemiate vastu võitlemisel, säästes nii meditsiini valdkonna ressursse kui tagades tõhusama võitluse haiguse levikuga jõudes olulisemalt laiemale sihtgrupile”, ütles Tartu Ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil, kes on üksiti ka EIT Health Scandinavia nõukogu liige.

Tartu ülikooli tehnikainstituudi projektijuht ja teadur Katrin Krõlov, rõhutab: “SDx platvorm on maailmas üsna eriline nähtus, see võimaldab tuua diagnostika kuldstandardi, RNA/DNA amplifikatsiooni, välja tsentraaliseeritud laboritest. Meie arenduse üheks oluliseks suunaks on SDx platvormi lihtne kohandamine teiste respiratoorsete patogeenide detektsiooniks, mis võimaldaks kiiresti reageerida ka tuleviku viirusepideemiatele.”

“Eesti Saksa ühisettevõte Selfdiagnostics on arendanud viimase kümne aasta jooksul maailmas unikaalse SDx Multitest meditsiinidiagnostika platvormi mis võimaldab nakkushaiguste kiiret ja auskohast sõltumatut tuvastamist. Covid-19 testi tegemiseks on vajalik vaid tavaline ninakaape- või süljeproov, mitte aga sügavalt ninaneelust võetav proov, mis vajas tingimata meditsiinitöötajat ja oli patsiendile ebamugav. See tähendab, et testi saavad teha perearstid, kliinikud ja haiglad, aga ka näiteks apteekrid, hooldekodude töötajad ja kodukasutajad. Just võimalus, et tavakasutaja saab ise proovi võtta ja täpse testi kasvõi kodus läbi viia, oli toote disainimisel väga oluline. Sellist tehnoloogiat kasutav test võiks olla kasutusel ka reisilaevadel, lennujaamades, piirikontrollis ja mujal, kus kiire ja massiline nakkuskandjate tuvastamine on tulevikus vajalik. “

Piisava ressursi olemasolul ja riikide jätkuval toel loodame testide masstootmise käivitada samuti oma regioonis. EIT Health on loonud selleks suurepärased eeltingimuse.”, ütles Selfdiagnostics kaasasutaja ja tegevjuht Marko Lehes.

Hea meel on tõdeda, et EIT Health suutis kiirelt oma rahalised vahendid ümber suunata, et pakkuda rahastust 15 uuele projektile võitlemaks COVID-19 pandeemia vastu,” ütles EIT Health Scandinavia tegevdirektor Erik Forsberg.

Uus COVID-19 projektitoetus on vaid üks EIT Healthi poolt pandeemia vastu võitlemiseks välja töötatud algatustest. EIT Health kui Euroopa suurim tervisevaldkonna võrgustik lõi uute COVID-19 lahenduste loomiseks koostööpartnerite otsimise platvormi (https://eithealth.eu/covid-19/), et leida kiirelt üles Euroopas olevad vabad ressursid ja leida arendusteks vajalikku ekspertiisi.

Rahastatud 15 projekti on kaasatud kokku 36 partnerit üle Euroopa, sealhulgas 3 Skandinaaviast – Tartu Ülikool, Taani Tehnikaülikool ja Karolinska Instituut. Peamised rahastatud projektide valdkonnad on biotehnoloogia, diagnostika, digitaalne tervisenõustamine ja meditsiinitehnika. Projektidesse on reeglina kaasatud tervishoiuteenuste osutajad, et lahendused saaks välja töötatud lähtuvalt kliinilistest vajadustest ning et võimaldada kiiremat rakendamist.

Kõik Skandinaavia partnerite projektid on suunatud elanikkonna sõeluuringu ja diagnoosimise optimeerimisele.

Lisateave projektide kohta:

Katrin Krolov
Project manager SDx SARS-CoV2, Research fellow, Tartu University
katrin.krolov@ut.ee

Marko Lehes
CEO SelfDiagnostics
marko.lehes@selfdiagnostics.com
+ 372 52 151 05

Lisateave rahastatud projektide kohta:

https://eithealth.eu/covid-19/covid-19-rapid-response/

EIT Healthi tutvustus

EIT Health on teaduse ja innovatsiooni kogukond (Knowledge and Innovation Community), mis loodi EL-i EIT (European Institute of Innovation & Technology) organisatsioonina. EIT Health teeb koostööd enam kui 140 partnerorganisatsiooniga tööstuses, tervishoius, teadusasutustes, ülikoolides ja avalikus sektoris. EIT Health on Euroopa suurim bioteaduste innovatsiooni koostööorganisatsioon, mis on tegev ettevõtluse, hariduse ja multidistsiplinaarse tervishoiu-uuenduse valdkonnas. Ainulaadse organisatsioonina algatab EIT Health innovatsiooniprogramme ja kutsub üles ning arendab, rahastab ja viib läbi ka laiahaardelist projekti uuendusliku teadus- ja arendustegevuse, hariduse, inkubaatoritegevuse ja alustavate ettevõtete toetusprogrammide jaoks. EIT Healthil on partnerorganisatsioonid ja programmid 17 riigis, millest EIT Health Scandinavia hõlmab kolme riiki: Rootsit, Taanit ja Eestit.

Relaterade länkar

Taggar


About EIT Health Scandinavia

EIT Health is a Knowledge and Innovation Community (KIC) established by the EU body European Institute for Innovation & Technology (EIT). EIT Health is a collaboration between more than 150 Partners within pharma, medtech, healthcare and healthcare funders, research institutions, and universities. Backed by the European Union, EIT Health is Europe’s largest life science collaboration organisation, and one of the largest life science initiatives world-wide. EIT Health is active across three fields: business creation, education, and multidisciplinary healthcare innovation initiatives.

EIT Health has Partners and programmes in 17 countries. The other Co-Location Centres are present in Barcelona, Paris, London, Rotterdam, Heidelberg-Mannheim and Budapest. The headquarter of EIT Health is located in Munich. EIT Health Scandinavia covers Sweden, Denmark and Estonia, and the main office is located in Stockholm.

Core Partners: Karolinska Institute (KI),Technical University of Denmark (DTU),   Royal Institute of Technology (KTH), Region Skåne, Region Stockholm, RISE, Thermo Fischer Scientific, University of Copenhagen (UCPH),University of Tartu and Uppsala University.

Associate Partners: AstraZeneca, City of Uppsala, Copenhagen Business School (CBS), , Novo Nordisk, Region Uppsala and The Capital Region of Copenhagen

Linked/Affiliated Parties: Acreo Swedish ICT AB, Interactive Institute Swedish ICT AB, Janssen-Cilag AB, Karolinska University Hospital, Swedish ICT AB (SICS), Sveriges Tekniska Forskningsinstitut AB (SP), Stockholm Innovation & Growth AB, Tartu University Hospital.

Presskontakt

Merike Leego

Merike Leego

Innovation Manager, Key Account Manager for Estonia +372 528 1488

Relaterat material