Nyhet -

Vinnare i Matverk Hälsingland 2017 blev en vegetarisk HallåMiburgare

I Hälsingland vann HallåMiburgare i deltävlingen Matverk 2017. Det betyder att Ulrika och Hans Frisk samt Karin och Erik Svensson som är förädlare och kockar från HallåMI samt Stefan Sundvall från Stefan Sundvalls Lantbruk kommer att representera Hälsingland i riksfinalen. Vilket landskap – eller Åland som också deltar – som vinner vet vi den 28 till 29 mars 2017 då vinnaren offentliggörs under Forum Nyköping. 

Juryns motivering:
Marknaden efterfrågar fler vegetariska alternativ och de här färgglada, inbjudande biffarna, så välbalanserade och smakrika, har flera användningsområden. De är attraktiva för såväl dagligvaruhandel, restauranger och caféer som delidiskar och de kan erbjudas i både fryst och färsk form. Hallåmiburgaren har en tydlig koppling, med modern twist, till Hälsinglands ostarv.

Gastronomiska jurygruppen:
Gävleborgs landshövding Per Bill, sommelier, irene.lundvik@lansstyrelsen.se

Annica Tengvall, sommelier samt lärare på Restaurang- och livsmedelsprogrammet i Bollnäs, annica.tengvall@hufb.se

Johan Flodman, krögare, Matildas i Gävle, info@matildas.nu

Yasmin Mossberg, husfru Gävle Slott, yasmin.mossberg@lansstyrelsen.se

Erik Vestin, Brand of Gefle, produktutvecklare/förädlare, erik@brandofgefle.se

Marknadsjuryn:
Johan Zingmark, Menigo Gävle, grossist johan.zingmark@menigo.se

Hélène Westelius, Hélènes vin & mat, sommelier och matskribent, Bollnäs info@smakapahalsingland.se

Anna Beminge Linde, Region Gävleborg, anna.beminge.linde@regiongavleborg.se

Ingela Broström, Länsmuséet Gävleborg, historik & matarv, ingela.brostrom@xlm.se

Kontakt vinnande lag
Ulrika och Hans Frisk samt Karin och Erik Svensson (förädlare/kockar) 
HallåMI AB
info@hallami.eu
073-150 69 80

Stefan Sundvall (råvaruproducent)
Stefan Sundvalls Lantbruk
stefan.sundvall@helsingenet.com
070-336 94 51

Kontakt tävlingsledare
Linda Elverstig MatVärden
linda@matvarden.se
tel 070 593 65 32

Mer information om tävlingen och föreningen
Hans Naess, Gastronomiska Samtal
hans.naess@gastronomiskasamtal.se
070-398 49 68

Relaterade länkar

Ämnen

  • Turism

Taggar

  • gastronomiskt forum

Regioner

  • Gävleborg

Presskontakt

Hans Naess

Presskontakt Grundare Kontakt Matverk och Gastronomiska Samtal 070-3984968

Ingmarie Wass

Presskontakt Kommunikatör Gastronomiska Matverk 070-5871008

Relaterat material

Relaterade nyheter