Gå direkt till innehåll
Konstnären Bie Norling har skapat verket "Kaptenen" med bostadsrättsföreningens arkitektur och havet intill som inspiration.
Konstnären Bie Norling har skapat verket "Kaptenen" med bostadsrättsföreningens arkitektur och havet intill som inspiration.

Nyhet -

Konstverket på plats i HSB brf Kaptenen

Nu är konstverket "Kaptenen" invigt i nybyggda bostadsrättsföreningen med samma namn vid Limhamns Sjöstad. Konstnären Bie Norling har låtit verket samspela med byggnadens arkitektur och havet som öppnar upp sig precis intill. 

Invigningen ägde rum torsdagen den 31 oktober och på plats fick de boende följa avtäckningen. En matros, i rostfritt stål, som blickar ut över havet är centralt placerat på en av innergårdarna.

– Jag har haft ett nära samarbete med arkitekterna och tillsammans har vi valt platsen. Det är också då det blir som bäst, när verket interagerar med platsen, säger Bie Norling.

"Kaptenen" är skapat i ett hållbart material. Tanken är att verket ska stå här lika länge som byggnaderna och att det förädlas med tiden. 

– Konsten har stor betydelse för boendemiljön. Den ska väcka frågor och bidra till gemenskap, säger Pär Hammarberg, chef för HSB Malmös nyproduktion.

Konstnärlig utsmyckning i HSBs bostadsrättsföreningar går tillbaka till HSBs grundare, arkitekten Sven Wallander. Han växte upp i ett konstnärligt hem och ansåg att skönhet tillhörde god funktion i samma utsträckning som varmvatten eller en bra spis. Sedan starten 1923 har HSB-hus över hela Sverige utsmyckats med mängder av konstverk. 

Ämnen

Kategorier

Regioner

Kontakter

Mia Gustafson

Mia Gustafson

Presskontakt Marknads- och kommunikationschef 0725-41 89 79

Relaterat innehåll

Våra medlemmar äger

HSB Malmö är en ekonomisk förening som ägs av 53 000 medlemmar – enskilda personer och bostadsrättsföreningar. Vi erbjuder medlemskap, hyreslägenheter och nyproducerade bostadsrätter samt förvaltningstjänster. Våra medlemmar har bland annat möjlighet att bospara samt ta del av utbildningar och löpande rådgivning. Vår verksamhet finns i Burlöv, Lomma, Malmö, Svedala, Trelleborg och Vellinge.

HSB Malmö
Turning Torso
211 15 Malmö