Pressmeddelande -

Energiapihi auto on laskusuhdanteen voittaja

Talouden tilanteen heikentyessä auto valitaan yhä useammin polttoaineen kulutuksen perusteella.

Talouden tilanteen heiketessä yhä useampi kuluttaja alkaa pohtia myös autoilussa säästämistä. Yksi säästövaihtoehdoista on vähemmän polttoainetta kuluttava auto. Tällaisia autoja on viime aikoina tullut markkinoille useita.

Paikallisjohtaja Mikko Rinta-Jouppi, J. Rinta-Joupilta kertoo, että heidän valikoimastaan löytyy useita vähän kuluttavia autoja. Esimerkiksi Ford Fiesta 1,6 TDCi BDF ECOnetin kulutus on vain 98co2/km toteaa Mikko Rinta-Jouppi. Tällaisilla autoilla säästöä voi vuodessa kertyä tuhansia euroja riippuen ajettujen kilometrien määrästä ja ajotavasta.

Rinta-Joupilla arvioidaan ekoautojen kysynnän kasvaneen myös liikenteen päästörajojen tiukkenemisen johdosta. Jatkossa vähän kuluttavien autojen kysyntä todennäköisesti vain kasvaa varsinkin, kun pakokaasupäästöjen määrä on huomioitu autoverotuksessa, arvioi Mikko Rinta-Jouppi.

Rinta-Jouppi.fi
J. Rinta-Jouppi Oy autoliike on perustettu vuonna 1987. Auto ja autot ovat olleet Rinta-Jouppien perheyritystä lähellä jo vuodesta 1952. Rinta-Joupilla on kahdeksan toimipistettä eri puolilla Suomea, ja yrityksen edustuksessa ovat Opel, Chevrolet, Ford, Saab ja Porsche sekä Adria-matkailuautot. Lisäksi Rinta-Jouppi myy vuosittain noin 8000 vaihtoautoa.

Ämnen

  • Motor

Kategorier

  • autot
  • ford
  • fiesta