Gå direkt till innehåll
Jonas och Ann-Mari Norell flyttade in i HSB-huset på Holmvägen 50 redan när det var nybyggt 1969. ”Tack vara hissen kan vi tryggt bo kvar tills de får bära ut oss”, säger Jonas Norell som hunnit fylla 86 år.
Jonas och Ann-Mari Norell flyttade in i HSB-huset på Holmvägen 50 redan när det var nybyggt 1969. ”Tack vara hissen kan vi tryggt bo kvar tills de får bära ut oss”, säger Jonas Norell som hunnit fylla 86 år.

Nyhet -

Nu blir hissdrömmen verklighet - Brf Hackspetten i Upplands Väsby installerar 36 hissar under 2019

Hiss har länge legat högt på önskelistan bland de boende i bostadsrättsföreningen Hackspetten i Upplands Väsby. Under januari påbörjas installationen av 36 hissar till föreningens 241 lägenheter. Jonas och Ann-Mari Norell som bott i huset sedan det byggdes 1969 är mycket glada: ”Hissen gör det möjligt för oss att bo kvar, samtidigt som huset blir mer attraktivt för barnfamiljer”.

Många flerbostadshus i Sverige byggda före 1970 saknar hiss, men att installera hissar i efterhand var tidigare en komplicerad affär. Under senare år har dock byggtekniken förenklats avsevärt samtidigt som det numera finns statliga stöd att söka från Boverket.

- Frågan om hiss har varit uppe på agendan många gånger i föreningen. När vi började undersöka förutsättningarna efter en motion till stämman 2016 upptäckte vi att det nu fanns möjligheter att äntligen förverkliga idén, berättar Sven Hedlund, ordförande i bostadsrättsföreningen Hackspetten.

Lösningen bygger på ett koncept från hissföretaget KONE som kräver minimalt med utrymme i trapphuset och som kan installeras i nästan alla byggnader. Det självbärande hisschaktet innebär också att man inte behöver gräva en grop under hissen, det räcker med ett utrymme på endast 10 cm som lätt kan ordnas med en liten ramp. Samtidigt får maskinrummet på översta våningen plats inom den normala takhöjden 2,5 meter, vilket inte kräver några ingrepp i husets konstruktion.

- Ett stort plus är att vi slipper kontraktera elektriker, konstruktörer, målare och andra hantverkare. KONE upphandlar alla leverantörer och driver hela projektet, vilket förstås underlättar för oss i föreningen, berättar Sven Hedlund.

Han menar att kommunikationen med medlemmarna är det som hittills tagit mest tid.

- Det är ett stort projekt för vår förening och frågorna är naturligtvis många.Vad som var avgörande för beslutet bland medlemmarna på stämman var utöver den förbättrade tillgängligheten även möjligheten att få statligt stöd, säger Sven Hedlund.

Totalt har föreningen beviljats 200 000 kronor per hiss i stöd från Boverket för investeringen.Installationen medför inga extra avgiftshöjningar, enligt beräkningarna från HSB:s ekonom som föreningen anlitat i projektet.

För Jonas och Ann-Mari Norell som flyttade in med sina två barn på fjärde våningen när huset var nybyggt för femtio år sedan är hissen är efterlängtad.

- Vi trivs jättebra i huset, men med åren har det blivit allt tuffare för mig och min fru att ta oss upp och ned för alla trappor. Tack vare hissen kan vi tryggt bo kvar ända tills den dag de får bära ut oss, säger Jonas Norell, 86 år och skrattar. Samtidigt hoppas vi att hissarna lockar fler barnfamiljer. 

Läs mer om installation av hiss i hisslösa hus

Fakta om stöd till bostäder för äldre:
Fastighetsägare kan ansöka om stöd hos Boverket för byggåtgärder som ökar tillgängligheten för de boende i flerbostadshus, exempelvis genom installation av hissar. Syftet är att öka möjligheten för äldre att bo kvar i sina bostäder idag eller när behoven uppstår i framtiden.Stödet uppgår till en fjärdedel av kostnaden, eller max 200 000 kronor per byggnadsprojekt. Läs mer


För mer information, vänligen kontakta:
Sven Hedlund, ordförande i Brf Hackspetten, tel 070-540 15 44
Malin Brant-Lundin, marknads- och kommunikationschef KONE Skandinavien, 08-7523564

Relaterade länkar

Ämnen

Kategorier

Presskontakt

Sofia Eriksson

Sofia Eriksson

Presskontakt Marknads- och kommunikationschef KONE Skandinavien 0771-50 00 00

Relaterat innehåll

Dedicated to People Flow

KONE är en av världens ledande leverantörer av hissar och rulltrappor. I Sverige är KONE även en av de ledande företagen inom portar och automatiska dörrar. Vi tillhandahåller innovativa och miljöeffektiva lösningar för hissar, rulltrappor, rullband, automatiska portar och dörrar, samt innovativa lösningar för service, underhåll och modernisering.