Gå direkt till innehåll
Morgan Willis, teknisk expert på SKVP

Nyhet -

Morgan Willis, teknisk expert på SKVP

Svenska Kyl & Värmepumpföreningen (SKVP) samlar mer än 900 installatörer, leverantörer och tillverkare verksamma på den svenska kyl- och värmepumpmarknaden. För att kunna serva medlemsföretagen och även bistå myndigheter med information har föreningen ett kansli, placerat i Alvik, Stockholm.

FÖR ATT GE en bild av föreningens breda verksamhet tänkte vi presentera våra medarbetare och låta dem berätta om vad de gör och vilka ansvarsområden de har. Den här gången har turen kommit till Morgan Willis.

Du är teknisk expert på SKVP, beskriv ditt arbete.

-Som branschorganisation ställs vi ständigt inför en rad olika utmaningar. Ofta handlar det om lagstiftnings- och policyfrågor på både EU-nivå och nationell nivå som påverkar vår bransch. Det kan även handla om forskningsprojekt, certifiering, utbildning samt en mängd andra saker. Som teknisk expert ansvarar jag för flera av dessa frågor och projekt som i de allra flesta fall kräver en stor förståelse för branschen och den värmepumpande tekniken. Förutom detta hjälper jag samtidigt våra medlemsföretag med deras frågor och funderingar när det gäller teknik, men även i en del juridiska spörsmål.

Vad är det bästa med att jobba på SKVP?

-Det bästa med att jobba på SKVP är variationen på arbetsuppgifter samt att jag under eget ansvar får driva ett antal spännande projekt. Sen är det inte fel att få arbeta med världens bästa kollegor.

SKVP erbjuder förmånliga företagsförsäkringar, som är mycket populära. Kan du säga något om dem?

-I flera fall har vår ansvarsförsäkring lönat sig så pass att det täckte hela medlemsavgiften. Dessutom försöker vi i dialog med våra medlemmar ständigt hitta nya försäkringsmöjligheter som både är anpassade för just deras specifika förutsättningar och är rätt prissatta. Om man loggar in på medlemssidorna på skvp.se så kan man se exakt vad våra företagsförsäkringar innehåller, kostar och enkelt teckna dem. Rekommenderas!

Vad gör du på fritiden när du inte arbetar?

-Som fyrabarnsfar känner jag inte till konceptet fritid. Det är full rulle både på jobbet och hemma! Men jag älskar att få rusa fram på cykeln mellan de två.

Ämnen

Presskontakt

Cecilia Branting

Cecilia Branting

Presskontakt Marknadsansvarig Marknad och kommunikation +46 (8) 512 549 53
Frida Brändström

Frida Brändström

Presskontakt Marknadsansvarig 08-512 549 54
Anders Mårtensson

Anders Mårtensson

Presskontakt VD Sverige +46 (0)8 512 549 63

Relaterat innehåll

Svenska Kyl & Värmepumpföreningen - Kyla och värme i förening

Svenska Kyl & Värmepumpföreningen (SKVP) är branschorganisationen som samlar tillverkare, importörer, installatörer, samt serviceföretag inom frys-, kyl- och värmepumpbranschen.

SKVP jobbar för medlemsföretagen gentemot omvärlden för att ta tillvara deras intressen. Vi håller kontakt med myndigheter och politiker och hjälper dem att fatta genomtänkta och kloka beslut som rör vår bransch. Vi samverkar med andra intresseorganisationer och marknadsför våra medlemmars kompetens. För att säkerställa tillgång till välutbildad personal, när företagen behöver förstärkning, har vi ett nära samarbete med skolor och utbildare.

Vårt mål är en attraktiv och synlig bransch med aktiva och lönsamma företag!

Svenska Kyl & Värmepumpföreningen
Gustavslundsvägen 135
16751 Bromma
Sverige