Gå direkt till innehåll
Jag är väldigt stolt över att få vara en del av team Baryard

Nyhet -

Jag är väldigt stolt över att få vara en del av team Baryard

Säger vår alumnelev Sandra Jacobsson som började i den allra första hästklassen på Realgymnasiet i Gävle 2008.

-Det är ett hårt arbete som krävs om man vill ta sig framåt i hästbranschen oavsett vad man väljer att göra. För att lyckas som ryttare räcker det inte med att bara vara skicklig i sadeln utan du måste ha god hästkunskap och ett gott management säger Sandra.

-Jag hade en dröm att få arbeta med hästar och då främst som beridare. Därför valde jag naturbruksprogrammet med inriktning hästhållning på Realgymnasiet

Berätta om din tid på Realgymnasiet.
-Min skoltid var väldigt bra! Jag hade bra och kunniga lärare, mentor och rektor. Klassen jag gick i var en härlig klass där de flesta hade olika inriktningar inom häst.

-På Realgymnasiet fick jag en bra grund att stå på och bred kunskap inom hästhållning. Kunskap som jag kommer att bära med mig hela livet.

Efter gymnasiet började Sandra jobba som beridare i ett välkänt tävlingsstall. Där jobbade hon 6 månader innan en gammal skada satte stopp. Men det stoppade inte Sandra. Foten opererades och när hon var fit for fight så påbörjades ett nytt jobb i ett större försäljningsstall och ett par år efter det startade hon egen verksamhet.

Vad gör du idag?
-Nu jobbar jag som beridare hos Malin Baryard-Johnsson. Jag känner mig lyckligt lottad som fått möjligheten att vara hos Malin och tävla hennes yngre hästar. Det Malin lär mig varje dag är ovärderligt.

-Mina dagar innehåller både stallskötsel och ridning. På min lista har jag 7–8 hästar som ska ridas. Det är kul att utveckla unghästar mot toppindivider inom sporten. Att se och vara en del i deras utveckling är en fantastisk känsla.

Vad har du för framtida mål?
-Jag vill bli så bra som möjligt och med lite tur hoppas jag kunna göra en landslagssatsning en dag.

4 tips från Sandra

  • Vill man jobba som beridare krävs många ridtimmar på olika hästar.
  • Omge dig av kunniga personer som kan hjälpa dig framåt.
  • Glöm inte helheten.
  • Ge aldrig upp, det kommer jobbiga perioder men det är värt mödan när man uppnår ett mål. 

Ämnen

Regioner

Kontakter

Magdalena Allgren

Magdalena Allgren

Presskontakt Kommunikationschef Lärandegruppen i Sverige +46 (0) 707 35 54 67
Camilla Areflykt

Camilla Areflykt

Presskontakt Kommunikatör PR Lärandegruppen i Sverige +46 (0) 733 75 11 09

Relaterat innehåll

Lärandegruppen i Sverige AB - En av Sveriges största friskolekoncerner där vi skapar försprång till jobb för våra elever i framtida tillväxtbranscher.

Lärandegruppen i Sverige AB med huvudkontor i Norrköping är en av Sveriges största friskolekoncerner. I koncernen finns Lärande i Sverige AB, Lärande Förskolor och Grundskolor AB samt Lärande Partner i Östergötland AB som skapar ett försprång till jobb för våra elever i framtida tillväxtbranscher.


Koncernen har cirka 1100 medarbetare, 36 skolor varav 3 förskolor, 8 grundskolor, 24 gymnasieskolor samt 1 yrkeshögskola. Vi finns från Luleå i norr till Malmö i söder.


Ända sedan starten 1999 har vi drivits av idén att vitalisera den svenska skolan och sätta elevens lärande i centrum. Vi ser skolan som en naturlig, integrerad del av informationssamhället där tre områden bildar en helhet - pedagogik, partnerskap och digitalisering.

Lärande
Slottsgatan 105
602 22 Norrköping
Sverige