Pressmeddelande -
SM-veckan Sundsvall: torsdagens medaljörer
Under SM-veckans fjärde dag i Sundsvall delades 21 guld ut. När veckan är slut ska totalt 255 nya svenska mästare korats i totalt 38 idrotter. Här är torsdagens medaljörer:
GULD
Namn | Idrott | Klass/gren/distans | Förening | Kommun |
Anton Kappling | Frisbee | Allround SCF | KFUM Linköping | Linköping |
Linda Lundberg, Nora Fause, Bernice Thors | Bangolf | Lag, 3-manna damer | Gullbergsbro BGK | Göteborg |
Bengt Nejman, Magnus Mårtensson, S-I Mellqvist | Bangolf | Lag, 3-manna herrar | Sundsvalls BGK 2 | Sundsvall |
Marielle Svensson | Bangolf | Slagspel damer | Askims BGK | Göteborg |
Dan Trulsson | Bangolf | Slagspel herrar | Tantogårdens BGK | Stockholm |
Fredrik Svensson | Styrkelyft | Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft | Sundsvalls AK | Sundsvall |
Stina Åkermalm | Styrkelyft | Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft | Malmbergets AIF | Gällivare |
Sofia Loft | Styrkelyft | Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft | Göteborg KK | Göteborg |
Eddie Berglund | Styrkelyft | Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft | Måndagsklubben | Falun |
Henriette Stenkvist | Simidrott | 200m rygg damer | Simklubben Neptun | Stockholm |
Erik Persson | Simidrott | 400m medley herrar | Kungsbacka Simsällskap | Kungsbacka |
Jennie Johansson | Simidrott | 50m bröst damer | Simklubben Neptun | Stockholm |
Mattias carlsson | Simidrott | 100m rygg herrar | Uddevalla Sim | Uddevalla |
Sarah Sjöström | Simidrott | 100m fjäril damer | Södertörns Simsällskap | Botkyrka |
Sebastian Holmberg | Simidrott | 50m fjäril herrar | Simklubben Neptun | Stockholm |
Alba Forés | Simidrott | 800m frisim damer | Simklubben Triton | Staffanstorp |
Christoffer Carlsen, Isak Eliasson, Filip Holmqvist, Robin Andréasson | Simidrott | 4x200m frisim herrar | Mölndals Allmänna Simsällskap | Mölndal |
Tomas Palmer | Frisbee | Allround Längd | Linköpings Unika FBS | Linköping |
Louise Furberg | Biljard | 10-ball Damer | Föreningen TriQ Club | Stockholm |
Anders Gerwén | Biljard | 10-ball Herrar | BK Flamingo | Karlskrona |
Joakim Ljunggren | Motorcykel | Superenduro | Karlskoga EK | Karlskoga |
SILVER
Mike Beckman | Frisbee | Allround SCF | Värnamo FC | Värnamo | Jönköping |
Josefin Hansson, Jasmin Hansson, Wilma Harrysson | Bangolf | Lag, 3-manna damer | Asarum BGK | Karlshamn | Blekinge |
Bengt Nejman, Magnus Mårtensson, S-I Mellqvist | Bangolf | Lag, 3-manna herrar | BGK Jönköping | Jönköping | Jönköping |
Linda Lundberg | Bangolf | Slagspel damer | Gullbergsbro BGK | Göteborg | Västra Götalands Län |
Magnus Mårtensson | Bangolf | Slagspel herrar | Sundsvalls BGK | Sundsvall | Västernorrland |
Kim Gustafsson | Styrkelyft | Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft | Lessebo SK | Lessebo | Kronoberg |
Jessica Yousef | Styrkelyft | Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft | Väsby AK | Upplands Väsby | Stockholm |
Emma Tallus | Styrkelyft | Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft | Umeå Power | Umeå | Västerbotten |
Andreas Nilsson | Styrkelyft | Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft | Ystads KK | Ystad | Skåne |
Miranda Arvidsson | Simidrott | 200m rygg damer | Kalmar Simsällskap | Kalmar | Kalmar |
Linus Kanth | Simidrott | 400m medley herrar | Västerås Simsällskap | Västerås | Västmanland |
Sophie Hansson | Simidrott | 50m bröst damer | Helsingborgs Simsällskap | Helsingborg | Skåne |
Pontus Palmqvist | Simidrott | 100m rygg herrar | Linköpings Allmänna SS | Linköping | Östergötland |
Louise Hansson | Simidrott | 100m fjäril damer | Helsingborgs Simsällskap | Helsingborg | Skåne |
Chistoffer Carlsen | Simidrott | 50m fjäril herrar | Mölndals Allmänna Simsällskap | Mölndal | Västra Götalands Län |
Christine Ekman | Simidrott | 800m frisim damer | Simklubben Neptun | Stockholm | Stockholm |
Filip Grimberg, Daniel Forndal, Markus Malm, Victor Johansson | Simidrott | 4x200m frisim herrar | Jönköpings Simsällskap | Jönköping | Jönköping |
Mike Beckmann | Frisbee | Allround Längd | Värnamo FC | Värnamo | Jönköping |
Caroline Roos | Biljard | 10-ball Damer | Norrtelje BK | Norrtälje | Stockholm |
Marcus Chamat | Biljard | 10-ball Herrar | Gefle Cue Club | Gävle | Gävleborg |
Martin Larsson | Motorcykel | Superenduro | Göta MS | Enköping | Uppsala |
BRONS
Fredrik Celinder | Frisbee | Allround SCF | KFUM Norrköping | Norrköping | Östergötland |
Eddie Söderlund, Marcus Söderlund, Peter Nordin | Bangolf | Lag, 3-manna herrar | Sundsvalls BGK 3 | Sundsvall | Västernorrland |
Bernice Thors | Bangolf | Slagspel damer | Gullbergsbro BGK | Göteborg | Västra Götalands Län |
Patrik Jönsson | Bangolf | Slagspel herrar | BGK Jönköping | Jönköping | Jönköping |
Magnus Klasson | Styrkelyft | Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft | Linköpings AK | Linköping | Östergötland |
Linda Arngården | Styrkelyft | Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft | Uppsala TK | Uppsala | Uppsala |
Lina Åberg | Styrkelyft | Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft | Vedum AIS | Vara | Västra Götalands Län |
Kim Björklund | Styrkelyft | Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft | Borås AK | Borås | Västra Götalands Län |
Anna Åhlin | Simidrott | 200m rygg damer | Spårvägen Simförening | Stockholm | Stockholm |
Simon Frank | Simidrott | 400m medley herrar | Simklubben Neptun | Stockholm | Stockholm |
Jessica Billquist | Simidrott | 50m bröst damer | Spårvägen Simförening | Stockholm | Stockholm |
Petter fredriksson | Simidrott | 100m rygg herrar | Simklubben Hajen | Lomma | Skåne |
Ida Lindborg | Simidrott | 100m fjäril damer | Malmö Kappsimningsklubb | Malmö | Skåne |
Stefan Stojmenovic | Simidrott | 50m fjäril herrar | Norrköpings Kappsimingsklubb | Norrköping | Östergötland |
Erica Dahlgren | Simidrott | 800m frisim damer | Simklubben S 02 | Göteborg | Västra Götalands Län |
Anton Andersson, Alexander Linge, Oscar Ekström, Mats Westergren | Simidrott | 4x200m frisim herrar | Linköpings Allmänna SS | Linköping | Östergötland |
Mattias Franzén | Frisbee | Allround Längd | Linköpings Unika FBS | Linköping | Östergötland |
Ann-Sofie Löfgren * | Biljard | 10-ball Damer | Föreningen TriQ Club | Stockholm | Stockholm |
Lisa Skaale * | Biljard | 10-ball Damer | Norrtelje BK | Norrtälje | Stockholm |
Jim Chawki * | Biljard | 10-ball Herrar | BK Milen | Göteborg | Västra Götalands Län |
Tomas Larsson * | Biljard | 10-ball Herrar | Gefle Cue Club | Gävle | Gävleborg |
Jens Hillgren | Motorcykel | Superenduro | FMCK Stockholm | Järfälla | Stockholm |
Köping HC | Inlinehockey | Inlinehockey | Köping HC | Köping | Västmanland |
* Delat brons |
Du följer SM-veckan i Sundsvall på www.smveckan.se. Där finns tidsprogram, information om deltagande idrotter resultat och mycket mer.
Ämnen
- Sport
Kategorier
- svenska mästerskap
- sveriges television
- frisbee
- bangolf
- styrkelyft
- simning
- biljard
- motorcykel
SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.