Stockholms Auktionsverk presenterar temaauktionen IKEA 80 år.

Formsäker tidsresa i jubileumsauktionen IKEA 80 år

Stockholms Auktionsverk presenterar jubileumsauktionen IKEA 80 år. I åtta årtionden har Ikea varit en utgångspunkt för svensk form och gått från att ses som förbrukningsvara till att orsaka auktionsrekord. Men designarvet består av mer än bara platta paket och möbler för massorna – det är hem för några av de mest ikoniska möblerna inom skandinavisk formgivning.

– De senaste åren har det varit spännande att se hur Ikeas möbler gått från att i princip vara helt oönskade på auktionsmarknaden till att efterfrågas av initierade samlare och klubbas för höga priser. Så här långt har vi bara sett första vågen av designskatter – främst storsäljande fåtöljer från 50- och 60-talet – men nu när vi betat av de första decennierna har vi en ny och, om du frågar mig, ännu roligare våg att se fram emot när vi återupptäcker 70- och 80-talets godbitar, berättar antikexperten Andreas Siesing, specialist på 1900-talsmöbler och särskilt förtjust i Ikeas rika register.

Jubilaren Ikea har gått från att vara en liten firma i småländska Agunnaryd till ett globalt imperium, från att betraktas som en uppstickare och besvärlig konkurrent till att på senare år skrivits in i den svenska designhistorien. Frågan är om någon annan aktör kommer i närheten av Ikeas betydelse för det moderna svenska hemmens inredningsideal.

– Varje gång jag bläddrar i en Ikea-katalog, oavsett om den kommer från 1959 eller 1999, upptäcker jag något nytt. Det finns så otroligt mycket att ta av och även om vissa möbler redan trendat på auktionsmarknaden har vi fortfarande bara skrapat på ytan. Det finns mycket spännande design som inte upplevt sin revival ännu. Många utav dem finns inte ens i Ikeas egna samlingar, utan de letar själva efter exemplar med ljus och lykta. På så sätt är det en kittlande tanke att en historisk pusselbit som tillverkaren själv saknar i sin historieskrivning kan stå hemma i vilket svenskt vardagsrum som helst, utan att ägaren har någon aning om det.

Stockholms Auktionsverks temaauktion rymmer nedslag i möbeljättens alla epoker, katalogen omfattar över 120 föremål som i sig illustrerar den svenska gigantens mångsidighet. Från de tidiga åren skåpet "Oxford" vars moderna uttryck komplementeras av en touch bildhuggeri. 1960-talets danska influenser återfinns i form av fåtöljen "Florens", formgiven av Erik Wørts. 1970-talet representeras av såväl tongivande ikoner som bäddsoffan "Impala" och jeansfåtöljen "Tajt", som de mer udda men tidstypiska rariteterna "Turo" i grönlackerade stålrör. Niels Gammelgaard och Tord Björklund förnyade estetik och färgskala under 1980-talet och den tidigares bokhylla "Guide" finns givetvis med bland utropen.

Det disparata 1990-talet företräds av populära 1700-talsserien och pärlor ur den då nyskapande och konstnärligt hållna PS-kollektionen. Bland det nya seklets höjdpunkter återfinns Thomas Bernstrands bord "Uddabo", som även finns upptaget i Nationalmuseums samlingar, och Marcus Engmans serveringsvagn "Trendig 2013" som är en uppenbar blinkning till den skandinaviska formhistorien.

Temaauktionen finns nu publicerad online och avslutas den 18 december, visning pågår på Nybrogatan 32 från och med den 13 december.