Föremål ut Christopher O'Regan Collection – som ingick i årets första Lilla Kvalitén den 25 januari.

Historiska ting och svenska konstnärer bland höjdpunkterna under Lilla Kvalitén

Årets första slagauktion inleddes i går förmiddag inför en fullsatt auktionssal på Nybrogatan 32, och ringdes traditionsenligt in med klockan som annonserat Stockholms Auktionsverks auktioner sedan 1674. Lilla Kvaliténs drygt hundra första nummer utgjordes av Christopher O’Regan Collection – utvalda föremål ur den namnkunnige historiekännarens privata samling, som rönt stor uppmärksamhet under visningsdagarna.

– Det var väldigt glädjande att ha så många initierade samlare på plats i salen. Och fint att se hur det finns ett fortsatt intresse för de här historiska föremålen, en kundkrets som också värdesätter dess historia. Det var en väldigt passande inledning på det här spännande jubileumsåret, säger Ulrika Ruding, chef för konsthantverksavdelningen, som också höll i klubban när det 350:de årets första slagauktion gick av stapeln.

Det dekorerade täcket från 1700-talets andra hälft, som enligt uppgift sytts av grevinnan Posse, såldes för 20 000 kr. En gouache av landskapsmålaren Jonas Carl Linnerhjelm för 30 000 kr och general Nils Mannerskantz porträtt, målat av Jonas Forsslund, fick ett slutpris på 50 000 kr. Föremålen ur Christopher O’Regans privata samling har mötts av ett nästan övermäktigt intresse sedan Lilla Kvalitén publicerades.

– Det känns som en seger för de här föremålen och den kulturhistoriska betydelsen de representerar. Vi har haft väldigt många intresserade besökare här på Nybrogatans visning, men även kunnat se en ovanligt hög besöksfrekvens online. Generellt sett brukar samlingar dra mer uppmärksamhet till sig, men nu var det dessutom en samling laddad med historia och utförlig proveniens. Förutom en budgivning där slutpriserna i princip dubblade samlingens utrop, känns det väldigt betydelsefullt att Christopher tagit sig tiden att teckna ner allt han vet om varje enskilt föremål – för det är uppgifter och detaljer som annars fallit i glömska nu när föremålen får nya ägare. Den här auktionen är en högst konkret del i historieskrivningen, säger specialisten Markus Anderzon som varit ansvarig för auktionen.

– Att det dekorerade täcket budades upp så mycket var särskilt kul, för att det är ett kvinnligt handarbete och för att just textil är en kategori där det marknadsvärdet sällan når upp till det egentliga och kulturhistoriska värdet när det säljs på marknaden. Samma sak med tennkannan av Carl Widholm som såldes för 11 250 kr, ett sällan skådat slutpris för en provinstillverkad tekanna i dag.

Vidare bland Lilla Kvaliténs föremål utmärkte sig en jaktkniv från 1800-talets mitt, som väckte stor uppmärksamhet och engagemang hos budgivarna. Kniven landade på ett slutpris om 275 000 kr, en ordentlig höjning av det ursprungliga utropet.

Inom möbelkategorin konstaterades ett fortsatt stort intresse för furun. Efter intensiv budgivning blev det ett furubord på pelarfot med okänd formgivare som drog i väg från utrop på 6 000 kr till ett hisnande slutpris på 118 750 kr. Stort intresse fanns även för den robusta furupallen “Palle” från K.J. Pettersson & Söner som landade på 106 250 kr mot ett utropspris på 10 000 kr.

Bland konsten var det de svenska konstnärerna som nådde högst noteringarna. Ett porträtt signerat Isaac Grünewald såldes för 84 375 kr, en blyertsteckning av Owe Zerges nådde ett slutpris på 131 250 kr mot utrop 10 000 kr och Gunnar Hallströms Stormvåg mot strand” som slutade på 81 250 kr mot utrop 8 000 kr.

– Både den moderna och klassiska konsten har gått väldigt bra. Med Lilla Kvalitén har vi möjlighet att lyfta skickliga konstnärer som kanske inte riktigt fått den uppmärksamhet de förtjänar. Gunnar Hallström kanske är ett okänt namn för delar av konstpubliken till exempel, men med ”Stormvåg mot strand” kan vi se att ett häftigt motiv appellerar till publiken vilket är väldigt roligt, säger Victoria Svederberg, chef för konstavdelningen.

Nästa Fine Art-auktion på tur är Lilla Kvalitén februari, som klubbas den 22 februari på Nybrogatan 32 i Stockholm. Auktionskatalogen publiceras online den 13 februari och visningen pågår den 16–21 februari.

*Alla priser anges inklusive provision.