Utvalda föremål som ingår i vårens Klassiska & Asiatiska på Stockholms Auktionsverk.

Höjdpunkter ur Klassiska & Asiatiska – våren 2023

Carl Milles virvlande danspionjär, sagolika akvareller signerade John Bauer och högklassig Haupt-sekretär. Det drar ihop sig till vårens Klassiska & Asiatiska, Fine Art-auktionen som klubbas den 14–15 juni på Nybrogatan 32 i Stockholm. Här är några av auktionens mest spännande höjdpunkter.

"Étude de nus"
av Pierre-Auguste Renoir

Värdering: 400 000–600 000 kr

Ett återupptäckt verk signerat impressionismens mästare Renoir återfår sin ursprungliga titel i och med auktionen hos Stockholms Auktionsverk, och väcker tankar om naturens skönhet. År 1903 flyttade Renoir med sin familj till Cagnes utanför Antibes. I en stor olivlund uppfördes huset Les Collettes med en tillhörande utomhusateljé. Högst sannolikt var det i denna prunkande kontext som "Étude de nus" skapades. Vars motiv föreställer kvinnor som genom en synvilla kan ersättas av persikor. Måleriet är mycket representativt för Renoirs sena period med sitt tydliga arv från den klassiska konsten, i symbios med den skissartade impressionismen.
– Att få sälja ett nyupptäckt verk av en av konsthistoriens giganter, Auguste Renoir, är ett privilegium. Målningen har varit i samma familjs ägo i nästan 100 år och inte visats för allmänheten sedan 1940-talet. Med sin hyllning till kvinnlig skönhet kan Stockholms Auktionsverk nu presentera den vid sitt riktiga namn – "Étude de nus" – och åter få visa den för konstpubliken, säger Victoria Svederberg, konstchef för Stockholms Auktionsverk.
Läs mer om verket här.

”Örnbräken”
av Henry Herbert La Thangue
Värdering: 800 000– 1 000 000 kr
Den nyupptäckta målningen "Örnbräken" är ett betydande verk för utvecklingen av brittisk konsthistoria, som ställdes ut på Royal Academy i London 1933 och sedan dess inte visats för allmänheten. Förrän nu, när verkets svenska ägare beslutat sig för att sälja.
– Henry Herbert La Thangue är en väldigt viktig konstnär för den engelska konsthistorien – om vi svenskar har Anders Zorn och Carl Larsson, har engelsmännen La Thangue. Han verkade i en stark engelsk impressionisttradition och det här är ett av hans betydande verk. När man ser den här tavlan slås man av dess starka engelska bildtradition och den spännande penselföringen som är väldigt unik för just honom. Jag tycker verkligen att man ska passa på att uppleva den med egna ögon, förklarar Cecilia Berggren, specialist ansvarig för klassisk konst.
Läs mer om verket här.

”Vinterlandskap från Norge”
av Gustaf Fjaestad
Värdering: 300 000–400 000 kr
I centrum av konstnärssammanslutningen Rackstadgruppen stod Liljefors-eleven Gustaf Fjaestad, som 1897 slagit sig ned vid sjön Racken nära Arvika. Fjaestad har mer än någon annan svensk landskapsmålare givit uttryck för jugendstilens dekorativa tendenser och för förra sekelskiftets nyupptäckt av det genuint svenska landskapet. Än i dag känns detta verks kyliga friskhet väl igen av skandinaviska naturälskare, inte så konstigt kanske eftersom den tidsenliga kompositionen blickade framåt mot 1900-talets moderna form och komposition – även i sin samtid.

Erik Åkerlund – en samling John Bauer
av John Bauer
Värdering: 40 000–60 000 kr, 100–150 000 kr, 150 000–180 000 kr
Förmågan att rymma oändligt mycket i ett mindre format är helt klart John Bauers storhet. Han var en skicklig konstnär som hämtade stoff från konsthistorien och besjälade landskap där den uppmärksamme betraktaren belönas med ett unikt universum. Där naturmystik, nordisk romantik och folktro präglat hans konstnärliga stil. I samband med vårens klassiska auktion har Stockholms Auktionsverk fått förmånen att visa och sälja tre av John Bauers akvareller som ingått i förläggaren Erik Åkerlunds samling, som också agerade uppdragsgivare för den ikoniska sagosamlingen "Bland tomtar och troll" som inte bara förevigade utan även spred konstnärens bildskatt till otaliga generationer framöver.

"Serpentindanserska"
av Carl Milles
Värdering: 400 000–500 000 kr
Tack vare ett resestipendium från Svenska slöjdföreningen blev en resa till Paris år 1897 början på Carl Milles konstnärliga bana. Skulpturen i brunpatinerad brons utfördes 1901 och ger oss inblick i Paris dansscen under förra sekelskiftet. Där den amerikanska dansösen Loïe Fuller just då gjorde sensation med sina serpentindanser, där hon uppträdde med tyger och slöjor virvlande runt sig i en avancerad belysning. Även om det inte ses som ett regelrätt porträtt finns det inga tvivel om att Fullers koreografi stått förlaga till de böljande rörelserna som Milles fångat i sitt verk.

"Femme assise"
av Aristide Maillol
Värdering: 700 000–900 000 kr
Franske konstnären Aristide Maillol föddes i de franska Pyrenéerna men började studera på Ècole des Beaux Arts i Paris 1885. Där han beskrev mötet med Paul Gauguins konst som vägvisande för sitt eget konstnärskap. Med sitt arv i den västeuropeiska kulturens vagga överbryggar Maillols skulpturer den klassiska konsten med den moderna, med sin förenkling och fokusering på formens egen röst. Skulpturen "Femme assise" utstrålar harmoni och feminin sensualitet genom sin graciösa siluett och utslätade yta, där konstnären avbildat kvinnan i en av människans mest naturliga positioner.

Sekretär
av Georg Haupt
Värdering: 400 000–500 000 kr
Ett högklassigt gustavianskt stockholmsarbete med amarant, färgad björk, lönn och jakaranda – av hovschatullmakare Georg Haupt 1769. Fronten har inläggningar av friser och fält, graverad intarsia med lagergirlander och kortsidorna inläggningar i form av bladfestong och rosett. Skiva av kolmårdsmarmor, nedfällbar skrivklaff och inredning med åtta lådor. Från en svensk privatsamling.

Dryckeskanna
av Andreas Brackfeldt
Värdering: 150 000–175 000 kr
Dryckeskanna i silver, tillverkad i Riga av Andreas Brackfeldt och daterad i gravyr till 1690. Stilen är karolinsk barock och den delvis förgyllda kannan vilar på tre bladornerade kulfötter med stora anfanger.

Lotusskålar
Värdering: 140 000–150 000 kr
Ett par skålar vars utsida är dekorerad med pionknoppar och fyra fullt utslagna lotusblommor med synliga frökapslar – allt på korallröd botten. Skålarna har Daoguangs märke och tillverkades således under tidsperioden 1821–1850.

Klassiska & Asiatiska klubbas den 14–15 juni på Nybrogatan 32 i Stockholm. Katalogerna för Klassiska & Asiatiska, Klassiska & Asiatiska – Smycken och Böcker, Kartor & Manuskript (som klubbas den 16 juni) finns publicerade i sin helhet online.

Regioner