Ur Gustav Broströms privata samling såldes strax över 60 vackra ting i Lilla Kvalitén februari.

Jugend, Josef Frank och svenska armaturer i fokus under årets andra Lilla Kvalitén

Jubileumsårets andra upplaga av Lilla Kvalitén ringdes traditionsenligt in under torsdagsförmiddagen, och bjöd på ett brett utbud av spännande föremål från många olika tidsepoker.

– Om man ska sammanfatta trenderna i den här auktionen kan man se ett växande intresse för föremålskategorin belysning. Vi kan konstatera en stor efterfrågan på svenska armaturer, som präglas av en slags mjukare och mer tillåtande modernism som går hem både internationellt och i Sverige. Den mjukare stilen passar väl in i dagens inredningsideal, säger Christofer Wikner, specialist på moderna möbler, glas, keramik och mattor.

Något som blev tydligt när Tor Wolfensteins trehövdade golvlampa, efter intensiv budgivning, drog iväg och landade på 50 000 kr, mot en värdering på 8 000–10 000 kr. Stort intresse mötte även ett takarmatur i jugendstil som slutade på 40 000 kr och ett par Swedish Modern-golvlampor från ASEA med slutpris på 27 500 kr.

Bland Lilla Kvaliténs möbler och konsthantverk blev doldisen Henrik van Rijswijks fåtölj en av höjdpunkterna. Stolen, som ställdes ut under Konstindustriutställningen 1909, väckte många budgivares intresse och landade till slut på 33 280 kr. Särskilt stort intresse märktes även för Josef Frank och hans kollegor på Firma Svenskt Tenn. Där ett flertal föremål gick för höga priser, som till exempel Franks matta “Matta nr 1" som slutade på hisnande 150 000 kr, samt ett bord av modell 1057 med vacker almrotsfanering som såldes för 50 000 kr. Det märktes även ett starkt intresse för möbler från vårt grannland – i vanlig ordning stod sig den danska designen och Ib Kofod-Larsens stiliga sideboard i jakaranda lockade många med ett slutpris på 62 500 kr.

Konstavdelningen dominerades av de klassiska mästarna. En oljemålning av Joos van Cleve från 1500-talet slutade på 112 500 kr, följt av Isaac Vromans vackra stilleben med blommor och fiskar med ett slutpris på 93 750 kr. Även Pierre Olofssons mer moderna färgsprakande komposition “Den engelska parken” från 1959 fångade köparnas intresse och slutade på 68 750 kr. I kategorin asiatika blev en blåvit vas med blomstermotiv storfavorit och såldes till ett slutpris på 55 000 kr, mot en värdering på 10 000–12 000 kr.

Ur Gustav Broströms privata samling såldes strax över 60 vackra ting som också togs varmt emot under auktionens gång. Gustav, som själv är en engagerad samlare och avsändaren till instagramkontot Gustavsrum, släppte bland annat taget om en bricka i tenn av Nils Fougstedt som drog iväg till ett slutpris på 16 250 kr, vilket även den lilla skulpturen “Källa” av Roland Alf landade på.

Nästa slagauktion på tur är Lilla Kvalitén mars, som klubbas den 21 mars på Nybrogatan 32 i Stockholm. Auktionskatalogen publiceras online den 12 mars och visningen pågår på Nybrogatan 32 den 15–20 mars.