Moderna med Bengt Helins samling på Stockholms Auktionsverk

Design, möbler & diverse
1930 fick Axel Einar Hjorth, möbelformgivare och chefsarkitekt för NK:s möbelavdelning, uppdraget från konditori Tösse i Stockholm att inreda bageriets filial på Banérgatan 7. Inredningen blev helt i tidens nya ideal - funktionalismen - med möbler i stålrör och en takarmatur i glas och lackerad plåt. Delar av denna intressanta och mycket tidstypiska inredning säljs nu, totalt 15 karmstolar, fem pallar och åtta runda cafébord samt takarmaturen (nr 62-84).
Av en händelse har vi till denna auktion även fått in fyra karmstolar som Hjorth tre år tidigare, 1927, ritat till Hotell Carltons entréhall. Stolarnas formspråk är 1920-talets vackra klassicistiska (nr 60-61, 40-45.000 kr vardera). Jämförelsen är intressant, samme formgivare, endast tre år skiljer möblerna åt men formspråket är helt olika.

Silver & smycken
Erik Flemings formsäkra terrin i rokokostil från 1939 är ett bra exempel ur Atelier Borgilas produktion - alltid högsta kvalitet (nr 249, 50-60.000 kr). En kuriositet är det större och de två mindre faten från Georg Jensen Köpenhamn 1920-tal som kommer från Ivar Kreugers samling och köptes på auktionen 1932 (nr 263 och 265,  30-35.000 kr respektive 40-45.000 kr).
För första gången har vi fått in en uppsättning matbestick på 50 delar med design Carl Philip Bernadotte. Modellen heter CPB 2091 och tillverkades år 2009 och uppsättningen ropas ut för 25-30.000 kr (nr 274). Smyckeavdelningen domineras som vanligt av namn som Torun Bülow-Hübe, Björn Weckström, Tapio Wirkkala och Wiwen Nilsson samt ett flertal olika armbandsur från Georg Jensen.

 Keramik
Denna höst säljer vi två fina samlingar keramik där Wilhelm Kåges farstagods dominerar. Wilhelm Kåge var konstnärlig ledare på Gustavsberg där han anställdes efter att ha uppmärksammats för sina arbeten på Liljevalchs med Hemutställningen 1917. Lagom till Stockholmsutställningen 1930 presenterade han två nyheter, Argenta och Farsta. Dessa blev mycket populära och tillverkades under en lång tid. I samlingen ingår allt från robusta härliga pjäser i höstens färgskala som nr 335-339 med utrop från 8.000- 30.000 kr till mera spröda miniatyrer som vi ser i"Spirea"-serien (340- 344, 3-4.000 kr).
Wilhelm Kåge initierade konstverkstaden Gustavsbergs studio, där han tillsammans med Stig Lindberg och Bernt Friberg utvecklade förslag till nya serier och även skapade konstgods.
Symbolen, ett "G" och en hand, målades eller ristades under konstföremålet, vilket visar att det är en unik pjäs i begränsad upplaga. Auktionen innehåller några pampiga höga vaser i turkos glasyr från Stig Lindbergs produktion (nr 380, 381, 8-10.000 resp. 6- 8.000 kr). Nr 384, Stig Lindbergs servis "Berså" i 151 delar med allt från tallrikar och koppar till smöraskar, tillbringare, äggkoppar och karotter mm har utropet 20- 25.000 kr.
Självklart kan man som nästan alltid hitta några vackra äpplen och ägg av Hans Hedberg, exempel är nr 411 i röd glasyr och med ett utrop på 30.000 kr.

Glas
Avdelningens praktpjäs är Edward Halds "Kaktusutställningen" från Orrefors 1927. Orrefors blev känt under 1920-talet för sina vackra pjäser graverade med nakna kvinnofigurer. Denna skål är ovanlig då den i stället visar modet på 1920-talet med kvinnorna i knäkorta klänningar och shinglat hår och i bakgrunden modeväxten - kaktusen (nr 442, 50-75.000 kr).
Av Simon Gate finns ett högt och smäckert "Slottsglas" från Orrefors 1924, denna modell S är enbart tillverkad i ett exemplar som är auktionens (nr 437, 25- 30.000 kr) samt en vacker graalskål med dekor av vindruvsklasar (nr 440, 25-30.000 kr). Det är mycket ovanligt att kunna erbjuda 10 stycken ravennapjäser av Sven Palmqvist. En av de vackraste är skålen nr 465 från 1953 med dekor av blå cirklar mot en röd fond (utrop 25- 30.000 kr).
Bland det italienska glaset kan nämnas nr 523, en drygt 60 cm hög vas av Fulvio Bianconi med dekor av röda band mot en grön fond (40-50.000 kr). Avdelningen finskt glas är inte så stor men Timo Sarpanevas "Sleeping bird" från Iittala 1962 är ett fulländat konstverk. Den runda formen med blå och lila påklipp får oss i all sin enkelhet att se den sovande fågeln (nr 529, 20-25.000 kr).

Avslutningsvis säljer vi två färgglada skålar av den legendariske amerikanske glasformgivaren Dale Chihuly (nr 532, 533, 20- 25.000 kr vardera).

Bengt Helins samling
Bengt Helin (1931-2011) var bokhandlaren från Bollnäs som med stor kärlek till såväl konsten som människorna och litteraturen skapade en personlig samling konst. Konstnärerna Bror Hjorth, Lennart Jirlow och Mårten Andersson blev alla nära vänner och ett ömsesidigt utbyte dem emellan kännetecknar vänskapen. Sedan 1888 har familjen Helin framgångsrikt drivit bokhandel i Bollnäs, en blomstrande rörelse som betytt mycket för staden. Vid sidan av bokhandeln var konsten Bengt Helins stora passion i livet. Samlingen består av 40 verk skapade av hans konstnärsvänner. Av Bror Hjorth finner vi exempelvis målningen Från Arild II där färgglädjen omfamnar den harmoniska idyllen (nr 545, 500- 700.000 kr). I Hjort Anders i ateljén har konstnären fångat sin vän, den välkände spelmannen, i en kraftfullt glittrande kolorit (nr 552, 1-1.200.000 kr). Lennart Jirlow och Bengt Helin reste ofta tillsammans till sydligare breddgrader, i Petit Restaurant finner vi en klassisk fransk restauranginteriör (nr 544, 125-150.000 kr). Mårten Andersson var även han nära vän till Bengt Helin och finns representerad med många fina akvareller, däribland Blommande terrass (nr 542, 20- 25.000 kr) och den fina oljemålningen Porträtt föreställande konstnärinnan Lena Börjesson utförd på San Michele i Italien (nr 564, 60-80.000 kr). Samlingen innehåller även en utsökt samling teckningar av Ernst Josephson (nr 565-570).

 Svenskt måleri & skuptur
Det svenska måleriet vid höstens Moderna tar oss med på en spännande resa genom 1900-talet. Den franska huvudstaden lockade under förra sekelskiftet många av våra svenska konstnärer. I Einar Jolins utsökt sirliga Stilleben med kaffekanna, tidskrifter och pipor, utfört i Paris 1914, finner vi inspirationen från mästaren Matisse i såväl färgskala som komposition (nr 601, 180-200.000 kr). Matisse var som bekant betydelsefull även för Isaac Grünewald. Väl hemkommen till Sverige målar han några år senare det flärdfulla porträttet av systern Anna. Vi ser här den moderna unga kvinnan porträtterad. Utmanande och sensuell, klädd i en åtsmitande rosa blus och en skimrande vit pälsboa över axlarna poserar hon stolt för betraktaren. Isaac och Anna är båda två lika modigt okonventionella vid porträttets utförande - Isaac som konstnär, Anna som kvinna (nr 632, 1.5- 2.000.000 kr). Några decennier senare, i början 1940-talet, finner Isaac Grünewald lugnet och harmonin i det nya hemmet i Saltsjöbaden. Motiven förändras och utgörs nu huvudsakligen av den omgivande miljön som i Segelbåtshamnen – Saltsjöbaden (nr 778, 1-1.200.000 kr). Vi återvänder till Paris - ingen skildrar den franska huvudstadens hustak som Otte Sköld. Mansardvåningen, som är utförd under konstnärens vistelse där 1921, visar nära släktskap med Moderna museets välkända Hustak i Paris utförd under samma resa (nr 595, 200-250.000 kr). Leander Engström pryder förtjänstfullt katalogens omslag med sin kraftfulla och färgsprakande komposition från 1918, Falken, regnbågen, vattenfallet. Den poetiska titeln vägleder oss genom den dramatiska kompositionen - en av konstnärens främsta (nr 690, 1.500.000-2.000.000 kr). Gösta Adrian-Nilsson begav sig tidigt till Berlin, 1913-14, enligt honom själv är den futuristiskt vibrerande kompositionen Telefonkiosk II utförd under denna period (nr 705, 500-600.000 kr). Carl Kylberg visar i Afton i en stilla vik sin utpräglade impressionism där himlen och vattnet möts i skenet av den sjunkande solens bländande aftonstrålar. Det är i dessa landskapskildringar som Kylbergs mästerliga färghantering kommer till sin absoluta höjdpunkt i ett crescendo av intensitet (nr 722, 1.3-1.500.000 kr). I Olle Olsson-Hagalunds sensuella Modell i grön plyschsoffa II kontrasterar den avklädda modellens ljusa hy - hon bär enbart skor och strumpor – mot målningens övriga färgsprakande kolorit, en komposition konstnären själv uppskattade och hade i hemmet i Hagalund (nr 585, 225- 250.000 kr). Vi avslutar med Ragnar Sandbergs Nattvandrare där stadens ljus lyser i härligt pastelliga toner skapade av reklamskyltarna i neon och gatlyktorna som vägleder figurerna på deras nattliga promenader (nr 750, 600- 800.000 kr).

 Utländskt måleri & skulptur
Avdelningen utländskt måleri bjuder även den på många fina och intressanta objekt av internationella mästare. Op-konstens fader Victor Vasarely representeras av Koska Rev från 1972 med proveniens från Galerie Denise René i Paris (nr 852, 600- 700.000 kr). Italiens Marino Marini har tillägnat sitt konstnärskap hästen, ryttaren och samspelet mellan dessa båda krafter vilket visas i Cavallo e cavaliere (nr 856, 500- 600.000 kr). Antoni Tàpies, som hämtar sin huvudsakliga inspiration från hemtrakterna i Katalonien, representeras av den imponerande Negro sobre gris från 1967 (nr 871, 800- 1.000.000 kr). Cobra-gruppen representeras denna auktion av Danmarks Asger Jorn med fyra karaktärsfulla kompositioner, däribland Danseuse Impertinente (nr 875, 600 – 700.000 kr).

 Moderna på Nybrogatan 32, Stockholm
Visning: 18-24 oktober
Auktion: 25-26 oktober
Totalt utrop: 34-42 miljoner kr

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton @auktionsverket.se. För bildbeställning kontakta marknadsavdelningen på tel 08-453 67 82 eller 08-453 67 83.