Pressmeddelande -
Nytt rekord och tydlig 30-talstrend under första dagen av Moderna & Nutida
Den första dagen av Fine Art-auktionen Moderna & Nutida inleddes starkt med flera höga noteringar av design och konsthantverk. När måndagen var till ända kunde man konstatera att skandinavisk design fortsätter öka i intresse, och såväl svenska som internationella kunder tar tillfället i akt att bjuda hem det absolut bästa av konst och design hos Stockholms Auktionsverk.
Under första auktionsdagen gick föremålskategorierna möbler, silver, keramik, glas, belysning, mattor, klockor och smycken under klubban. Bland favoriterna återfanns Barbro Nilssons matta "Kryddnejlikan", som lockade flera budgivare och landade på 280 000 kr, mot sitt utrop 200 000–225 000 kr. Detsamma gällde blomsterbordet av Alvar Aalto som klubbades för 175 000 kr, mot utrop 30 000–40 000 kr.
– Det är alltid kul och hedrande att förmedla sällsynta objekt som vi vet kommer skapa entusiasm bland såväl samlare som privatpersoner. Många gånger är detta god design som även bär på historia, där takarmaturen av Carl-Axel Acking och Bröderna Malmströms, som skapades till världsutställningen 1939, kan lyftas som ett bra exempel. Vi levererar starka resultat för 1930-talsdesign där man hittar stående favoriter som Axel Einar Hjorth, Wiwen Nilsson och Johan Rohde. Sist men inte minst måste vi även nämna Björn Trägårdhs fantastiska spegel för Firma Svenskt Tenn, som klubbades för hela 175 000 kr, säger Ulrika Ruding, chefsintendent för konsthantverk.
Smyckesavdelningen stoltserade i sin tur med en stor samling objekt av silversmeden Bernd Janusch, och under dagen sattes ett nytt rekord för formgivaren när klubbslaget för ett diadem landade på hela 200 000 kr, mot sitt utrop på 25 000–30 000 kr.
– Den ovanliga proveniensen och historien kring diademet – som enligt uppgift ska ha burits av kulturpersonligheterna och systrarna Rosa och Katarina Taikon – bidrog till en unik auktion, konstaterar smyckespecialisten Sandra Johansson.
Moderna & Nutida fortsätter online och på Nybrogatan 32 under tisdagen den 16 maj. Näst på tur i kalendariet är Fine Art-auktionerna Klassiska & Asiatiska samt Böcker, kartor och handskrifter som klubbas 14–16 juni. Auktionskatalogen publiceras online den 31 maj och visningen pågår den 8–13 juni.
Ämnen
Kategorier
Stockholms Auktionsverk är världens äldsta auktionshus och grundades 1674. Stockholms Auktionsverk genomför både slag- och onlineauktioner, och är ett av Nordens ledande auktionshus för konst, design, konsthantverk, antikviteter och böcker. Ett 60-tal experter inom olika specialområden finns på kontoren i Stockholm, Göteborg, Malmö, Helsingborg, Helsingfors, Hamburg, Köln och Düsseldorf. Stockholms Auktionsverk ägs sedan 2021 av Auctionet.com.
Bland kända kunder genom seklerna hittar man Karl XI, Gustav III, Carl Michael Bellman, August Strindberg och Selma Lagerlöf – och epoker som barock, rokoko och gustavianskt har man sålt sedan dessa var samtida.