Höstens upplaga av Fine Art-auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter på Stockholms Auktionsverk.

Sällsynt träsnitt från 1500-talet säljs för enastående slutpris under Böcker, Kartor & Handskrifter

Fine Art-auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter gick av stapeln på Nybrogatan 32 under torsdagen och redan tidigt in i auktionen kunde man konstatera att den togs väl emot av sin publik. De drygt 300 utropen bjöd på några särskilt förnäma höjdpunkter bland de äldre kartverken och reseskildringarna, dessutom en hel del inbundna titlar som rymde kokkonstens hemligheter.

Auktionens dyraste objekt blev ett sällsynt träsnitt från 1500-talets Prag, som efter en lång budgivning klubbades för 310 000 kr. Det föreställer ryska ambassadörer från Ivan IV:s hov på väg att möta den tysk-romerska kejsaren Maximilian II i Regensburg 1576, där en lång procession av adelsmän och präster kommer bärandes på gåvor och dyrbara pälsverk. Träsnittet är av museal kvalitet och senare reproduktioner från 1800-talet finns representerade i samlingarna hos Victoria and Albert Museum i London och Bibliotheque des Arts Decoratifs i Paris.

– Vi visste att det skulle finnas efterfrågan på detta exemplar med tanke på hur sällsynt trycket är, men att vi skulle nå ett så här fint resultat gläder oss oerhört, säger Katharina Fahlstedt, chefsintendent för böcker, kartor och handskrifter.

Andra toppnoteringar inkluderade en sällsynt atlas med proveniens från Gustaf Nobels bibliotek (klubbad för 160 000 kr), en handskriven koran (klubbad för 135 000 kr) och en samling fotografier av svenska kungligheter (klubbade för 26 000 kr).

Regioner