Spännande smycken med kunglig proveniens under klubban

I samband med Fine Art-auktionen Klassiska & Asiatiska, som klubbas på Nybrogatan 32 den 14–15 juni, presenterar Stockholms Auktionsverks smyckesavdelning ett flertal spännande föremål med kunglig proveniens.

– Vi har varit väldigt lyckosamma med den kungliga proveniensen till den här auktionen, och det känns särskilt kul när säljarna är privatpersoner som kan berätta om smyckenas historia. Vi har bland annat en brosch som givits i gåva till sin nuvarande ägare av Mohammad Reza Pahlavi – den siste Shahn av Iran – vid hans kröning år 1967, berättar smyckespecialisten Sandra Johansson.

Bland de kungliga föremålen finns även en armring med proveniens av Prins Eugen. En guldbrosch med diamant och orientaliska pärlor som Prins Oscar gav till sin mor drottning Sofia då hon gav tillåtelse för bröllopet mellan sin son och Ebba Munck av Fulkila. En väldigt symbolisk gåva, eftersom giftermålet även innebar att Prins Oscar avstod sin kungliga titel. Men kronjuvelen bland auktionens skatter är armbandet som tsaritzan Alexandra Fjodorovna gav sin hovdam Sophie von Buxhoevden i present.

­– Det var en spontan gåva som kom sig av att kejsarinnan inte hade uppmärksammat Sophie von Buxhoevdens namnsdag, så man kan absolut anta att den sista tsaritzan var väldigt givmild mot sina närmaste. Förutom en väldigt spännande proveniens så är armbandet särskilt vackert med sina stora gammalslipade diamanter, även om klarheten kanske inte är den vi är vana vid i dag så ger slipningen stenarna en väldigt speciell lyster.

Under rubriken Broschernas återkomst presenteras bland annat en av Sandra Johanssons personliga favoriter.

– Den fantastiskt fina orkidé-broschen som tillverkades av anrika Emile Anthony & Wolfers Frères under förra sekelskiftet är naturalistisk i sin form och under just den här tidsepoken var det ett ovanligt formspråk. Strax efter brytningen mellan 1800- och 1900-talet gick man istället över till art noveau, då formerna istället blev kantigare och inspirerades av asiatiska träsnitt.

– Just formuleringen ”broschernas återkomst” är en hashtag som trendar i smyckesvärlden nu, därför kändes det roligt att även plocka upp den i vårt sammanhang här på Stockholms Auktionsverk. Broschen är ett underskattat smycke som hamnat i skymundan de senaste åren och som man därför kan komma över för en relativt billig peng. Men vi märker att allt fler kunder intresserar sig för kategorin, nu kommer även herrar hit och spanar efter broscher i våra montrar – så vi hoppas på en comeback för broschen!

Auktionskatalogen för Klassiska & Asiatiska – Smycken finns publicerad online.