Tidigt 1900-tal i fokus på vårens Moderna!

Möbler och design
Svenska Amerika Liniens flaggskepp m/s Kungsholm från 1928 var ett kryssningsfartyg av sällan skådat slag. Arkitekten Carl Bergsten och de formgivare han samarbetade med skapade här 1920-talets, kanske hela 1900-talets, mest påkostade och genomarbetade svenska inredningar. En av dessa formgivare var Anna Petrus. Vi kan här presentera två stycken kopparreliefer som var ämnade att sitta i 1:a klassens bibliotek, men av någon anledning aldrig sattes upp. Förarbetena finns väl dokumenterade i Anna Petrus eget fotoalbum. Relieferna var fyra till antalet och ämnet de fyra elementen. Vi säljer "Elden" och "Jorden", symboliserade av kentaurer, en manlig och en kvinnlig i en kraftfull antikiserande stil utförda i driven koppar av den skicklige kopparsmeden Ragnar P-n Myra, senare kallad Myrsmeden. Njut av dessa unika objekt och smaka på den lyx och finess man måste ha upplevt på m/s Kungsholm (nr 64, 60-80.000kr)!
Avdelningen med 1920-och 30-talsmöbler och inredningsföremål är stor och fin denna gång och vi kan också bjuda på en riktig lyxmöbel av Axel Einar Hjorth, det förgyllda biblioteksbordet "Caesar" från 1928 som visades första gången på NK:s novemberutställning samma år och året därpå på Världsutställningen i Barcelona (nr 117, 60-80.000 kr). Från 1928 år är också den pampiga sekretären av Carl Malmsten, en vinst i Hantverkslotteriet i Stockholm (nr 92, 100-125.000 kr). Det helt unika skrivbordet av Sven Markelius från ca 1930 ritade den berömde arkitekten åt sig själv och använde som arbetsbord i hemmet i Nockeby utanför Stockholm. Bordet gavs sedan till konstnären Vicke Lindstrand. Det har en generös storlek och är en riktig lyxmöbel i funkis, fanerat i macassarebenholts (nr 131, 100-120.000 kr). År 1936 hade Bruno Mathsson studerat sitt-och liggvinklar grundligt och kommit fram till att man inte behövde vare sig stoppning eller resår för att uppnå bekvämlighet utan att det räckte med rätt kurvor på böjträet - och vanlig sadelgjord. På sin första separatutställning på Röhsska presenterade han bland annat en dagbädd med botten av sadelgjord och en lös dyna på. Denna fick även följa med till Världsutställningen i Paris året efter och fick just namnet "Paris". Dagbädden förekommer sällan på marknaden och vi säljer nu ett exemplar från 1930-talet (nr 138, 40-50.000 kr).
Även avdelningen med inredningsföremål från Svenskt Tenn är innehållsrik. Här finns bland annat byrån "Flora" (nr 15, 80-100.000 kr), den stora "Liljevalchssoffan" (nr 11, 50-60.000 kr) och "Nationalmuseiskåpet" (nr 21, 80-100.000 kr).  Fyra stycken golvlampor i tenn och mässing av Nils Fougstedt respektive Björn Trägårdh eller Uno Åhrén för Svenskt Tenn 1930-32 tillhör ovanligheterna. Ovanlig på den svenska marknaden är också den fina bordslampan "Lily lamp" av Louis Comfort Tiffany från 1906 i brons med kupor i tunnaste Favrile glas.
Avdelningen danska arkitekter bjuder bland annat på en ovanlig variant av Arne Jacobsens kända "Oxford" stol. Det är ett par ekfanerade formpressade stolar med hög rygg av den modell som personalen satt på i matsalen på St. Catherines College i Oxford (nr 174, 100-150.000 kr).

Mattor & textilier
En rölakanmatta från Märta Måås-Fjetterströms ateljéer formgiven av Carl Malmsten är höjdpunkten på mattavdelningen.  Trots ett tätt samarbete mellan Märta Måås-Fjetterström och Malmsten formgav han ytterst få mattor själv. Denna matta från 1960-talet är troligen unik och vittnar tydligt om Malmstens vänliga finstämda stil (nr 213, 100-120.000 kr). Barbro Nilsson finns representerad med bland annat "Stjärnflossan" (nr 218, 60-80..000 kr och 217, 30-40.000 kr). Agda Österbergs kompositioner är alltid som en frisk fläkt. I sin ateljé Tre Bäckar i Varnhem komponerade hon på 1960-talet en stor matta i rölakansteknik som är svår att motstå (nr 224, 50-60.000 kr).

Silver & smycken
Av det samtida silversmidet sticker Karl-Heinz Sauers höga kanna från 2006 ut med sitt röd-vitrandiga handtag av akrylplast (nr 260, 40-50.000 kr). Georg Jensens tidiga produktion representeras av Johan Rohdes kaffe- och teservis på 5 delar från 1915-20, servisen väger ca 3 kg och ropas ut för 70-80.000 kr (nr 301). Bland bestickuppsättningarna kan nämnas 5 olika modeller från Georg Jensen, 2 modeller från W. A. Bolin, 1 modell från Atelier Borgila, 1modell från Sigurd Persson.
På smyckesidan finns förutom en mängd silversmycken ovanligt många guldsmycken av bland andra Sigurd Persson, Bengt Liljedahl, Olle Ohlsson, Jan Lundgren och Wiwen Nilsson De två smyckena med glashängen i ventanateknik av Mona Morales-Schildt är sällsynta på marknaden (nr 337 och 338, 4-5.000 resp 3-4.000 kr).

Glas
Vårens spröda färger kan njutas i glasavdelningens alla vackra vaser och skålar. Här finns bland annat flera jugendglas från Sverige och Frankrike. Nämnas kan vasen av Axel Enoch Boman med dekor av krabbor, tillverkad vid Reijmyre 1913 och Karl Lindbergs vas från Kosta med gröna maskrosor (402 och 409, vardera 15-18.000 kr). Från Emile Gallés verkstad kommer vasen ”Soufflé” med dekor i rött av en bärbuske (nr 522, 15- 18.000 kr) och från Daum den vackra vasen med dekor av liljekonvaljer och vitmetallmontering (nr 527, 8-10.000 kr). Litet ovanligare är Gustave Joseph Chérets skulptur i pâte-de-verre av en liggande kvinnofigur tillverkad av Almeric Walter omkring 1920 (nr 547, 15-18.000 kr).
Från Orrefors glasbruk kan nämnas en osignerad graalvas av Vicke Lindstrand tillverkad ca1937 med dekor av bruna blad mot en brun fond (nr 414, 45-50.000 kr) samt en arielvas av Edvin Öhrström, 1938,  med dekor av gitarrspelande gondoljär (nr 431, 50- 60.000 kr). Mycket dekorativ är en jordglob tillverkad vid Flygfors glasbruk på 1950-talet. (nr 445, 20-25.000 kr). Från Kosta kommer flera vackra och stora glaspjäser av Ulrica Hydman-Vallien och Bertil Vallien bland andra tre fantastiska båtar av Bertil från åren 1989 och 2008. Den största är 113 cm lång och ligger vackert på sin sockel. (nr 487, 150-170.000 kr).
Från USA har vi två vaser, en är av William Morris från 1989. Han var elev till Dale Chihuly och är ett stort namn inom den amerikanska studioglasrörelsen (nr 508, 40-50.000 kr), den andra är av Sonja Blomdahl (nr 509, 10-12.000 kr).

Keramik
Avdelningen innehåller 155 poster, även här mycket trevligt från jugendtiden, t ex en pampig 56 cm hög golvvas av Algot Eriksson vid Rörstrand med dekor av cyklamen i underglasyrfärger (nr 573, 50-60.000 kr). Till Parisutställningen 1925 ritade Arthur Percy den vackra vinbålen med lock, tillverkad vid Gefle porslinsfabrik. Den kom endast att tillverkas på beställning eller till speciella tillfällen (nr 606, 20-25.000 kr). Avdelningen Hans Hedberg är stor med både ägg, äpplen, fat, skålar, sjöborrar och – favoriten - en pumpa i röd glasyr (nr 669, 18- 20.000 kr).
Bland den utländska keramiken bör man titta särskilt på Bernhard Leach vas. Han är studiokeramikens fader i Storbritannien (nr 714, 40-50.000 kr). Danske Axel Saltos keramik är mycket eftersökt, speciell de större vaserna. Auktionsnummer 717 är tillverkad vid Den Kongelige Porcelainsfabrik på 1950-talet och 39,5 cm hög (75-100.000 kr).

Svenskt måleri
Vårens avdelning svenskt måleri bjuder på en spännande samling verk av våra främsta modernister. Särskilt glada är vi över att kunna presentera två tidiga naivistiska mästerverk av Hilding Linnqvist och Eric Hallström. Den svenska naivismen är en särskild företeelse som saknar internationell motsvarighet, skapad av en grupp konstnärer som ägde förmågan att i det lilla upptäcka nya skönhetsvärden. Till skillnad från sina äldre målarkollegor, matisseeleverna, begränsades dessa unga konstnärer till hemlandet under första världskriget och fann i det svenska sina stora inspirationskällor. I städernas utkanter, där industrialismen mötte småstadsidyllen, fann de sina motiv och skildrade dessa genom att måla med känslorna och se skönheten i de små detaljerna. Eric Hallströms Karlbergs ridbana från 1917 fanns med på konstnärens debututställning där den effektfullt placerats i galleriets skyltfönster mot Strandvägen för att locka besökarna (nr 806, 1-1,2 miljoner). I Hilding Linnqvists I tysta kvällen finner vi den lilla flickan i paradisets trädgård omsluten av den närmast vibrerande koloristiskt uppdrivna sommarkvällen. Att med barnasinnet i behåll skildra den okonstlade verkligheten skulle bli något av naivisternas signum vilket ingen visar bättre än Linnqvist här (nr 790, 1-1,5 miljoner).
Nils Dardel är konstnären bakom den av auktionens målningar som ger upphov till flest tolkningar. Akvarellen Familjeidyll från 1923 är konstnärens egen ironiska tolkning av den äktenskapliga idyllen. Uttråkat sitter det mondäna paret, som lånat Dardels och hustrun Thoras skepnader, med ryggarna mot varandra iklädda senaste modets aftonkläder. Hon har somnat med boken på golvet och han fångas i en gäspning. På väggarna hänger Dardels omslag till Thoras första bok, Flickan som reste ensam, därefter det traditionella bröllopsfotot och så slutligen en målning med en försupen änkling på hustruns likvagn. Dardel visar här sin suveränitet i att förmedla en särskild sinnesstämning. Målningen gav han sedan till Alma Söderhjelm, Finlands första kvinnliga professor. Därefter har akvarellen bland annat ingått i Hasse Ekmans samling (nr 902, 3-4 miljoner).
Bland matisseeleverna utmärker sig Einar Jolin särskilt denna gång. Isprinsessan har fått äran att pryda katalogens omslag. I denna tidiga komposition, utförd 1917, visas Einar Jolins typiska och stiliserat särpräglade formspråk. Att han kallas ”eleganten Einar ” behöver knappast betonas. Här har han i den soliga vinterdagen fångat isens vackraste flicka i en effektfull piruett. De moderna kläderna, det utslagna håret och makeupen vittnar om hennes internationella medvetenhet och att hon är en framtidens kvinna, liksom detta visat sig vara en framtidens målning (nr 782, 1-1,5 miljoner). Av Jolin återfinner vi också den betagande utsikten över Kornhamnstorg (nr 979, 800-1.000.000 kr).
Vår främsta kvinnliga modernist Sigrid Hjertén låter oss längta efter sommarmånaderna och kontinenten. Målningen Vid torget i Cassis visar prov på Hjerténs förmåga att med en kraftfull kolorism förmedla ett särskilt ögonblick, här utspelar det sig strax före festligheterna under Frankrikes nationaldag (nr 957, 1,8-2 miljoner). En synnerligen uttrycksfull manskaraktär, Gul figur, bjuder Gösta Adrian-Nilsson oss. Här är det den karaktärsfullt muskulöse ynglingen som visas i konstnärens typiska expressionistiska-kubistiska-futuristiska formspråk inspirerat av rådande internationella strömningar (nr 834, 1-1,2 miljoner.) Av Bror Hjorth finner vi en bemålad relief Margit på blomsteräng, en skildring av modellen som återgav honom skaparglädjen under mitten av 40-talet (nr 820, 400-600.000 kr). Göteborgskoloristerna representeras här av Ragnar Sandberg och den effektfulla nattskildringen av gatulivet i hemstaden, Promenad i staden (nr 989, 500-600.000 kr). Av Halmstadgruppen återfinner vi som alltid många fina målningar men framträder särskilt gör dock Sven Jonsons majestätiska surrealistiska tolkning av det mytomspunna motivet Dödens ö i målningen Patetiskt landskap (nr 997, 600-800.000 kr).
Ingen sprider glädje som Lennart Jirlow med sina härliga skildringar från det vardagliga livets händelser i Paris och Sverige, här en utsikt från Stockholms hjärta, Utsikt över Norrbro (nr 799, 500-700.000 kr). Låt oss så avsluta med att presentera inte mindre än fem målningar av den geometriska öppna formens mästare Olle Baertling, betydelsefulla kompositioner alltifrån 50-talets första år till 70-talet, däribland LIBI (nr 860, 1,4-1,6 miljoner kr).

Utländskt måleri
Den utländska avdelningen bjuder på en spännande kavalkad internationella storheter. Till exempel har vi Marcel Duchamps rivna självporträtt Self-Portrait in Profile med dedikation till Ulf Linde och proveniens från det legendariska Galerie Burén som för stockholmspubliken presenterade den internationella konsteliten (nr 1091, 600-800.000 kr.) Här återfinns också flera målningar av op-konstens främste utövare Victor Vasarely, karaktäristiska kompositioner från 70-talet men även det tidiga verket från 1954, Baikal (nr 1060, 250-300.000 kr). Collagekonstens främste utövare Kurt Schwitters finns representerad med två verk med proveniens från konstnärens son och som därefter kommit till Sverige genom Agnes Widlund och Galleri Samlaren och funnit nya ägare. Dels finns här en ovanlig liten gouache men också ett tidigt karaktäristiskt collage från 1927 Untitled, Zur Decke, Abb. 8, (nr 1076, 200-250.000 kr). Sällsynt på den svenska auktionsmarknaden är tyske Hans Purrmann som här presenteras med Stilleben med Madonna, en nyupptäckt målning som länge varit eftersökt av konstnärens experter (nr 1084, 300-400.000 kr). Ovanliga är likaså de tre målningarna av en av Sydamerikas främsta modernister, uruguyanske Pedro Figari som återger landets traditionella kultur i sina målningar. Denna lilla samling har en spännande historik då målningarna inköptes av den legendariske fotbollstränaren för IFK Norrköping och Svenska Fotbollslandslaget Carl-Elis Halldén i samband med en fotbollsturnering i Uruguay 1954 (nr 1079-1081, 70-100.000 kr).

Moderna Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32
Visning: 16-23 april
Auktion: 24-25 april
Totalt utrop: 45-57 miljoner kr

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton@auktionsverket.se. För bildbeställning kontakta marknadsavdelningen på tel 08-453 67 82 eller 08-453 67 83.