Gå direkt till innehåll
Ridsport - Kalendarium vecka 37-38

Nyhet -

Ridsport - Kalendarium vecka 37-38

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 37-38
www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 37
10-13 september Blair Castle, Storbritannien CH-EU-CCI3*, EM i fälttävlan senior
Svenska deltagare: Sara Algotsson Ostholt, Johan Lundin, Ludwig Svennerstål, Niklas Lindbäck, Anna Nilsson, Louise Svensson Jähde
Arrangörens hemsida: http://www.blair2015.com/

11-13 september Samorin, Slovakien CH-EU-E 160 km, EM i distansritt senior
Svenskt deltagande: Annelie Eriksson, Camilla Kvarnström, Sara Henriksson, Charlotte Tillman, Caroline Franzen
Arrangörens hemsida: http://endurance.enduranceride.eu/

10-13 september Fabiansebestyen, Ungern CH-M-A-2, VM i körning par
Svenskt deltagande: Camilla Ahlberg, Eva Ottosson
Arrangörens hemsida: http://www.fogatverseny.hu/categoryenglish-news/

11-13 september Rom, Italien CSI* GCT, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenskt deltagande: Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: http://www.globalchampionstour.com/

10-13 september Paderborn, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Peder Fredricson, Douglas Lindelöw, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: http://engarde.de/

10-13 september Neeroeteren, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Sara Andersson, Annika Axelsson, Ebba Falkenklev, Melina Forsberg, My Lagerberg, Elina Petersson, Louise Torgersen
Arrangörens hemsida: www.dewarre.be

9-13 september Giubiasco, Schweiz CSI2*, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Kristoffer Widlund
Arrangörens hemsida: http://www.csigiubiasco.ch/

9-13 september Perl, Tyskland CDI2*/CDI4*, internationell dressyr
Svenskt deltagande: Tinne Vilhelmson Silfvén, Patrik Kittel, Rose Mathisen
Arrangörens hemsida: http://www.gestuet-peterhof.de/intro-peterhof.html

10-13 september Hamilton, USA CIC3*, internationell fälttävlan
Svenskt deltagande: Jennie Jarnstrom
Arrangörens hemsida: http://www.poplarplacefarm.com/

11-13 september Gatcombe Park, Storbritannien CIC1*/CIC2*, internationell fälttävlan
Svenskt deltagande: Annika Davidsson, Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: http://www.gatcombehorsetrials.co.uk/

11-13 september Langenhagen, Tyskland CIC1*/CIC2*, internationell fälttävlan
Svenskt deltagande: Moa Kulle, Malin Petersen
Arrangörens hemsida: http://www.vfv-langenhagen.org/

Nationella tävlingar vecka 37
11-13 september Djursholms Ridklubb, Elitdressyr med Lövsta Future Challenge & Dressyrringen Int I Kür
Arrangörens hemsida: http://www.djursholms-ridklubb.com/

11-13 september Ljungby Ridklubb, Nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www6.idrottonline.se/LjungbyRK-Ridsport/

11-13 september Kungsbacka Ridklubb, Nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www3.idrottonline.se/KungsbackaRK-Ridsport/

11-13 september Hudiksvalls Rid o Ponnyklubb, Nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www5.idrottonline.se/HudiksvallsRidoPK-Ridsport/

12 september Rådmansö Hästsportförening, Nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www4.idrottonline.se/RadmansoHSF-Ridsport/

12-13 september Kågedalens Ryttarförening, Nationell dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida: http://www4.idrottonline.se/KagedalensRF-Ridsport/

11-13 september Laholmsortens Lantliga Ryttarförening, Nationell dressyr
Arrangörens hemsida: http://www6.idrottonline.se/LaholmsortensLantligaRF-Ridsport/

12-13 september Swede Horse, Flyinge, Nationell fälttävlan med Avelschampionatet 2015
Arrangörens hemsida: http://www.swedehorse.se/evenemang/svenskt-avel-och-sportchampionat

11-13 september Skogslottens Ryttarförening, Nationell ponnyhoppning
Arrangörens hemsida: http://www4.idrottonline.se/SkogslottensRF-Ridsport/

13 september Sundby Ridklubb, Nationell ponnydressyr med Ponnyallsvenskan Elit omg 1, zon central
Arrangörens hemsida: http://www5.idrottonline.se/SundbyRK-Ridsport/

13 september Ryttarkamraterna Kumla, Nationell ponnydressyr
Arrangörens hemsida: http://www3.idrottonline.se/RKKumla-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 38
17-20 september Lanaken, Belgien CH-M-YH-S, unghäst-VM i hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.zangersheide.com/en/FEI-World-Breeding-Jumping-Championships-for-Young-Horses-16-20-september-2015
Svenskt deltagande: http://www3.ridsport.se/Tavling/Hoppning_/Nyheter/2015/07/UnghastartillVMihoppning/

17-20 september Wien, Österrike, internationell hoppning med Global Champions Tour
Arrangörens hemsida: http://www.globalchampionstour.com/events/2015/vienna/info/about/
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann

17-20 september Donaueschingen, Tyskland CSI3*/CAI3*, internationell hoppning och körning fyrspann
Arrangörens hemsida: http://www.chi-donaueschingen.de/
Svenska ryttare: Nicole Persson, Alexander Zetterman
Svenska kuskar: Fredrik Persson, Johan Dengg

18-20 september Jardy, Frankrike CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.harasdejardy.com/
Svensk ryttare: Elin Hultberg

17-20 september Haslev, Danmark, CIC2*/CIC1*/CCIP1*, internationell fälttävlan med Nordiskt-Baltiskt Mästerskap för seniorer, young rider, juniorer och ponny
Arrangörens hemsida: http://www.hkrnyt.dk/nm_test/pages/list.aspx?id=57&lan=EN
Webb-TV: http://horses.dreamsports.tv/portfolio-item/nordic-baltic-eventing-championship-in-haslev/
Svenska ryttare:
CIC2*: Erika Sjöström, Jonna Friman, Alexandra Jurå, Therese Viklund, Anna Bredberg, Ebba Adnervik, Henrik Adnervik, Elvira Stafverfeldt, Anna Fors
CIC1*:Isa Hedell, Tove Nodemar, Filippa Johansson, Matilda Josefsson, Elin Krantz, Aria Ramkali, Anna Hassö, Jennifer Högström, Amilia Johansson, Stina Aroesenius, Michelle Ettwein, Evelina Carlsson, Johan Lundin, Christina Della Casa
CCIP1*: Emma Hessel, Lina Forsberg, Patricia Hallberg, Amanda Stenberg, Moa Nordfjäll, Amanda Berglund, Anna Wettermark

17-20 september Blenheim, Storbritannien CCI3*, internationell fälttävlan
Arrangörens hemsida: http://www.blenheimhorse.co.uk/
Svensk ryttare: Dag Albert

Nationella tävlingar vecka 38
17-20 september Sundbyholm Horse Center Ryttarförening, nationell hoppning
http://www.sundbyholmridsport.com/

18-20 september Helsingborgs Fältrittklubb, nationell hoppning
http://www.hfrk.nu/

18-20 september Ljungby Ridklubb, nationell ponnyhoppning med kval II Prins Carl Philips Pris
http://www6.idrottonline.se/LjungbyRK-Ridsport/

19 september Tjust Distansklubb, nationell distansritt Rökullaritten
http://www7.idrottonline.se/TjustDK-Ridsport/

19-20 september Hammarö Ryttarförening, nationell dressyr
http://www5.idrottonline.se/HammaroRF-Ridsport/

19-20 september Gärds Ryttarförening, netionell dressyr
http://www3.idrottonline.se/GardsRF-Ridsport/

19-20 september Sydslättens Ryttarförening, nationell hoppning
http://www2.idrottonline.se/SydslattensRF-Ridsport/

20 september Timrå Hästsportförening, nationell körning för häst och ponny.
http://www2.idrottonline.se/TimraHSF-Ridsport/

Relaterade länkar

Ämnen

Taggar

Presskontakt

Lotta Amnestål

Lotta Amnestål

Presskontakt Senior rådgivare kommunikation 0220-456 35

Relaterade nyheter