Skip to main content

De är årets Formbärare 2017

Pressmeddelande   •   Okt 06, 2017 18:45 CEST

I dag klockan 18.45 koras Formbärare över hela landet. Det är personer, organisationer eller företag som på olika sätt spelar en stor roll för utvecklingen av form- och designområdet i sin region.

Svensk Forms 13 regionalföreningar har nu utsett varsin Formbärare i samband med föreningens födelsedag som firas över hela landet den 6 oktober. 2017 är det femte gången som Svensk Form utnämner Årets Formbärare. Formbärarna får stolt bära titeln i ett helt år fram till nästa Formslag.

Samtliga motiveringar finns på Svensk Forms webb

Kontakta gärna respektive regionalförening för mer information om Årets Formbärare 2017 och det lokala firandet.

Årets Formbärare Dalarna
Jack Hanson, arkitekt
För mer info:
Frida Lindberg, frida@alicelund.se, 0243-23 32 69

Årets Formbärare Gotland
Hanne Heftø, silversmed
För mer info:
Jakob Berglund Rogert, 0701-679 931

Årets Formbärare Jämtland
Drejeriet i Östersund
För mer info:
Lena Andersson, jamtland@svenskform.se, 070-5831440

Årets Formbärare Norrbotten
Länskonsthall Havremagasinet, Boden
För mer info:
norrbotten@svenskform.se

Årets Formbärare Småland
Vandalorum, museum
För mer info:
Britt-Marie Börjesgård, britt-marie.borjesgard@jkpglm.se, 070-548 18 50

Årets Formbärare Stockholm
Örnsbergsauktionen
För mer info:
Daniel Svahn, daniel@danielsvahn.com

Årets Formbärare Syd
Jenny Nordberg, industridesigner
För mer info:
Johanna Sjögren Duthy, johanna@formdesigncenter.com, 040-664 5150

Årets Formbärare Värmland
Klässbols Linneväveri
För mer info:
Ann Lundqvist, ann.lundqvist@arvika.se, 0705-766 708

Årets Formbärare Väst
Sara Andreasson, illustratör och designer
För mer info:
Camilla Lindahl, vast@svenskform.se, 072 – 221 22 25

Årets Formbärare Västerbotten
Pia Wallén, designer
För mer info:
Anna Sjöberg, anna.sjoberg@wayupnorth.se, 070-175 75 40

Årets Formbärare Västernorrland
Magasin Höga Kusten Publishing
För mer info:
Kiki Hammarström Amnow, kikihammarstrom@gmail.com, 0705-592 654

Årets Formbärare Örebro län
Birgitta och Anders Fasth
För mer info:
Jonas Linder, jonas@kapitan.se, 0707-525780

Årets Formbärare Öst
Ana Bohlemark och Maja Bohlemark
För mer info:
Hanna Uhrberg, hanna.uhrberg@gmail.com

Officiell hashtag: #formslaget2017

Svensk Form är en ideell oberoende medlemsförening för privatpersoner, företag och yrkesverksamma inom form, design och arkitektur. Föreningen grundades 1845 som Svenska Slöjdföreningen och har sedan dess främjat design i Sverige och utomlands. Svensk Form ger ut tidningen Form sedan 1905.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy