Gå direkt till innehåll
Första årskullen affärselever flyttade i höstas in i Riksbankens gamla lokaler vid Rådhusparken i Jönköping
Första årskullen affärselever flyttade i höstas in i Riksbankens gamla lokaler vid Rådhusparken i Jönköping

Nyhet -

Thoren Business School Jönköping får utbilda framtidens affärselever i Riksbankens lokaler

En skola med anor, kakelugnar och vacker stuckatur. Den första årskullen elever vid Thoren Business School Jönköping får kliva in i en skolmiljö som förslår.

I Riksbankens gamla lokaler i centrum ska framtidens affärselever utbildas.

- Våra elever har enbart visat positiva reaktioner så här långt, det är lokaler med business-känsla, det finns goda förutsättningar här, säger nya rektorn Jolanta Eriksson.

I friskoletäta Jönköping är det tveksamt om det rent logistiskt går att hitta ett bättre läge för eleverna. Skolan är belägen vid Rådhusparken och du kan skönja vattnet vid vätterstranden från klassrummen.

Byggnaden, stadens mest traditionsrika bankhus, uppfördes som ett lokalkontor till Riksbanken 1889 och har varit i "bankägo" sedan dess innan Thoren Business School flyttade in i lokalerna innan sommaren. Skolans koncept är att utbilda framtidens affärsmän och affärskvinnor vilket förstås gör kopplingen till bankens historia ännu mer spektakulär.

Jolanta Eriksson har nu fått öppna skolans första år något sparsamt, sett till elevantalet då drygt 30 elever lockades av möjligheten att jobba parallellt och närmare näringslivet i Jönköping. En uttalad och tydlig strategi hon tror kommer att attrahera fler elever.

- I grunden kommer helt klart vår skola att vara inriktad på business. Vi är tämligen unika här i staden med vår metodik och tydliga fokus mot affärsverksamhet. Här i Jönköping har vi redan inlett samarbete med det svenskaste vi har i Sverige, nämligen Ikea och det är bara en del av våra samarbeten, berättar hon.

Målet på lång sikt är, precis som i vilken gymnasieverksamhet som helst, att utveckla och utbilda eleverna till att bli anställningsbara, i det här konceptet kanske ännu mer specifikt genom den tydliga kopplingen att skolan vill kroka arm och samarbete med företagen på orten.

Ett projektarbete som, drygt en månad sedan skolportarna till det gamla bankhuset öppnades, redan inneburit ett par konkreta och tydliga samarbeten.

- Förutom Ikea har vi etablerat kontakt med Jönköping Airport, vi har samarbete med näringslivskontoret här i staden som redan hunnit nyttja våra lokaler för sina träffar. Vi vill agera med de lokala företagen, säger Jolanta Eriksson som hoppas fler elever ska upptäcka skolan.

- Jag hoppas att vi om tre-fyra år kan vara en etablerad och välkänd skolaktör i Jönköping som är den naturliga länken mellan gymnasiet och näringslivet. Vi har bara påbörjat vår resa, det känns spännande att se vart vi tar vägen, säger hon.

Ämnen

Kategorier

Kontakter

Elin Olsson

Elin Olsson

Presskontakt Kommunikationsansvarig 070-612 55 61

Relaterat innehåll

Mod, Kraft och Passion

ThorenGruppen AB är ett norrländskt familjeägt utvecklingsföretag med stort samhällsengagemang. Företaget grundades 1999 och har expanderat varje år. Idag är vi över 2 200 medarbetare och driver bland annat gymnasieskolor, grundskolor och vuxenutbildning från Kiruna i norr till Malmö i söder.