Skip to main content

Checklista för dig som hyr ut bostadsrätten i andra hand

Nyhet   •   Sep 02, 2014 15:41 CEST

Nu drar höstterminen igång på gymnasieskolor, universitet och högskolor. Och nu, mer än vid någon annan tid på året, behöver många nya studenter tak över huvudet för en kortare tid eller längre period. För dig som vill hyra ut din bostadsrätt har det tillkommit nya regler, men det behövs fortfarande att du anger skäl och föreningens tillstånd för att få göra detta.

Nya regler för andrahandsuthyrning av bostadsrätter finns sedan 1 juli i år. Om du vill hyra ut finns det flera saker att tänka på.  

  • Skaffa alltid tillstånd från föreningen om du hyr ut hela lägenheten. Om du bor kvar behövs det inte. 
  • Använd ett korrekt hyresavtal, så att du inte missar något viktigt.
  • Betala alltid avgiften till föreningen själv och låt andrahandshyresgästen betala till dig.
  • Se till att du har en hemförsäkring med ett bostadsrättstillägg. Om din förening har tecknat kollektivt bostadsrättstillägg behöver du själv inte ha det i din hemförsäkring.
  • Se till att din hemförsäkring gäller om du själv inte bor i lägenheten.
  • Se till att föreningen kan få tag i dig eller en kontaktperson du utser.
  • Räkna ut hyran rätt. Hyran utgår från ägarens kapital- och driftskostnad. Säg att en bostadsrättslägenhet är värd tre miljoner kronor. Avgiften till föreningen är 1 900 kronor i månaden. Med skälig avkastningsränta på 3,5 procent innebär det följande månadskostnad för uthyraren: (3 000 000 x 0,035) / 12 + 1 900 = 10 650 kronor Utöver denna summa kan du som hyr ut lägga på föreningens eventuella avgift för andrahandsuthyrning, dina driftskostnader så som el och bredband om det ingår. Om lägenheten hyrs ut möblerad, är det tillåtet ta ut ersättning för möbelslitage. Det får du ta betalt, men inte mer än så.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy