Skip to main content

Forskare som kan svara på frågor om EU-valet

Pressmeddelande   •   Apr 29, 2019 09:10 CEST

Klimat:

Klimataktivism:
Eva Lövbrand, universitetslektor Tema miljöförändring och Centrum för klimatpolitisk forskning, 011-36 33 93, eva.lovbrand@liu.se

Negativa utsläpp och geoengineering:
Anders Hansson, universitetslektor, Tema Miljöförändring och Centrum för klimatpolitisk forskning 013-28 29 30 el 070-443 88 23, anders.n.hansson@liu.se

Klimatförändring och växthusgaser:
David Bastviken, professor, 013-28 22 91 el 073-414 49 70, david.bastviken@liu.se

Internationell klimatpolitik och hållbar utveckling:
Björn-Ola Linnér, professor, 011-36 32 33 el 070-848 32 33, bjorn-ola.linner@liu.se

Aktörer inom internationellt klimatsamarbete:
Mattias Hjerpe, universitetslektor, föreståndare Centrum för klimatpolitisk forskning, 011-36 34 38 el 070-884 04 70, mattias.hjerpe@liu.se


Integration, migration och arbetsmarknad:

Det europeiska integrationsprojektet, migrationspolitik och EU:s övergripande politiska ekonomi:
Peo Hansen, professor, 011-36 34 23, peo.hansen@liu.se

Global styrning, EU:s utvidgning och migration samt globaliseringens sociala dimension:
Branka Likic-Brboric, biträdande professor, 011-36 36 45, branka.likic-brboric@liu.se


Industriell produktion

Cirkulär ekonomi och återtillverkning:
Erik Sundin, biträdande professor, 013-28 66 01, erik.sundin@liu.se

Vill du ha mer nyheter från Linköpings universitet? Vårt elektroniska nyhetsbrev LiU-nytt-e kommervarje fredag med alla nyhetsartiklar som publicerats på webben under den gångna veckan. Prenumerera här!

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.