Skip to main content

Sommartips från LiU 2019

Pressmeddelande   •   Jun 20, 2019 08:00 CEST

Linköpings universitet, foto: Emma Busk Winquist

Sommarens djur och natur:

INSEKTER OCH EKOLOGI
Jan Landin, professor emeritus, biologi, 013-28 12 38, jan.landin@liu.se

FÄSTINGAR
Per-Eric Lindgren, professor, medicinsk mikrobiologi, 070-08 96 852 eller 010-10 38 586, per-eric.lindgren@liu.se

LUKTSINNE
Matthias Laska, professor, zoologi, 013-28 12 40, matthias.laska@liu.se

VÅRT FÖRHÅLLANDE TILL NATUREN
Anders Szczepanski, universitetsadjunkt, undervisning i utomhusbaserade lärmiljöer, 013-28 19 91, 0709-75 68 03, anders.szczepanski@liu.se

Miljö och hållbarhet:

CIRKULÄR EKONOMI och RESURSEFFEKTIVITET
Mattias Lindahl, professor, 013-28 11 08, mattias.lindahl@liu.se

INTERNATIONELL KLIMATPOLITIK OCH HÅLLBAR UTVECKLING
Björn-Ola Linnér, professor, 011-36 32 33 el 070-84 83 233, bjorn-ola.linner@liu.se

BIOLOGISK MÅNGFALD, HOTADE ARTER OCH EKOSYSTEMTJÄNSTER
Karl-Olof Bergman, universitetslektor, ekologi, 013-28 26 85 karl-olof.bergman@liu.se

Medicin:

Per-Eric Lindgren, professor, medicinsk mikrobiologi, 010-10 38 586 eller
0700 89 68 52, per-eric.lindgren@liu.se

VIRUS
Jorma Hinkula, professor, molekylär virologi, 013-28 28 46, jorma.hinkula@liu.se

Flyktingar och migration:

Stefan Jonsson, professor i etnicitet, 011-36 36 30, stefan.jonsson@liu.se

Peo Hansen, professor i statsvetenskap, 011- 36 34 23, peo.hansen@liu.se

Barn, familj och semester:

ALKOHOL
Fredrik Kugelberg, docent, forensisk toxikologi, 010-483 41 13, el 070-5515012, fredrik.kugelberg@liu.se

Markus Heilig, professor, markus.heilig@liu.se, 070-085 0769

BARN SOM FAR ILLA
Carl-Göran Svedin, professor emeritus barn- och ungdomspsykiatri, 010-10 34 549, 070-66 07 40, carl.goran.svedin@liu.se

Skola och utbildning:

BETYG OCH BEDÖMNING
Magnus Hultén, biträdande professor, 011-36 32 41, magnus.hulten@liu.se

SPECIALPEDAGOGISKA FRÅGOR, LÄRARUTBILDNING OCH ELEVASSISTENTER
Henrik Lindqvist, doktorand, 013-28 26 53, henrik.lindqvist@liu.se

SKOLAN OCH MARKNADEN
Andreas Fejes, professor, 013-28 21 36, andreas.fejes@liu.se

MIGRATION, INTEGRATION OCH UTBILDNING
Magnus Dahlstedt, professor, 011-36 32 37, magnus.dahlstedt@liu.se

UTBILDNING OCH LÄRANDE
Anders Jidesjö, fil dr, naturvetenskapernas didaktik, 013-28 89 02, anders.jidesjo@liu.se

Samhälle:

ENERGI och ENERGIEFFEKTIVISERING
Louise Ödlund, professor, energisystem, 013-28 44 91, louise.odlund@liu.se

AI OCH AUTONOMA SYSTEMS SÄKERHET
Simin Nadjm-Tehrani, professor datavetenskap, 013-28 24 11, el. 0702- 28 24 12 simin.nadjm-tehrani@liu.se

EUROPA
Peo Hansen, professor i statsvetenskap, 011-36 34 23, peo.hansen@liu.se

LANDSBYGDSHISTORIA
Kalle Bäck, professor emeritus, historia, 013-28 28 09, kalle.back@liu.se

UPPHOVSRÄTT
Martin Fredriksson, docent, kulturhistoria, 011-36 34 92, 073-2702432, martin.fredriksson@liu.se

Vill du ha mer nyheter från Linköpings universitet? Vårt elektroniska nyhetsbrev LiU-nytt-e kommervarje fredag med alla nyhetsartiklar som publicerats på webben under den gångna veckan. Prenumerera här!

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.