Skip to main content

​Elever på Nacka gymnasium och YBC bäst i landet på att klara gymnasiet på tre år

Nyhet   •   Apr 04, 2019 08:35 CEST

Elever på Nacka gymnasium.

Nackas kommunala gymnasieskolor är bäst på att klara sin gymnasieexamen inom tre år.

Av de elever som började i Nackas kommunala gymnasieskolor höstterminen 2015 tog 85,9 procent examen våren 2018, det vill säga inom tre år. Det betyder att Nacka gymnasium och YBC ligger i topp i landet. Rikssnittet ligger på 64,5 procent.

Oskar Sjögren, rektor på YBC, kommenterar resultatet så här: ”Vi följer upp våra elever mycket noggrant under de tre åren, och speciellt i årskurs tre. Målet är ju självklart en gymnasieexamen inom tre år och vi har en tydlig elevhälsa som är organiserad för detta. Jag tror att det påverkar att vi ser och känner våra elever.”

Helen Bejmar, rektor på Nacka gymnasium, gör en liknande analys: ”Vi på NG har en struktur för att följa upp elevernas studieresultat kontinuerligt och för att fånga upp elever som är på väg att misslyckas studiemässigt. Tilläggas kan också att vi pratar med våra lärare om att det är viktigt att alla elever får möjlighet att lyckas.”

I Nackas två kommunala gymnasieskolor går cirka 2 700 elever.

Uppgifterna är hämtade från Öppna jämförelser som är statistik från Sveriges kommuner och landsting. Syftet med Öppna jämförelser är bland annat att ge underlag till kommunerna att analysera sin verksamhet, förbättra kvaliteten och effektivisera verksamheten.

Läs mer om Nacka gymnasium
Läs mer om YBC

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.