Skip to main content

SM-veckan i Piteå: lördagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jan 30, 2016 21:57 CET

SM-veckan i Piteå går in på upploppet med bland annat historisk medaljör i damernas stadioncross (snöskoter). Här är lördagens medaljer.

Guld:

Jonna Sundling Längdskidor D 21 Sprint Fri IFK Umeå Umeå
Karl-Johan Westberg Längdskidor H 21 Sprint Fri Borås SK Borås
   
Tove Olofsson Alpinrodel Damer Umeå Rodelklubb Umeå
Anders Fladvad Alpinrodel Herrar Saltsjöbadens Rodelklubb Nacka
   
Mathilda Frycklund Jujutsu D 55 IKSU Umeå Umeå
Isabelle Vistam Jujutsu D 62 Nacka Dojo Nacka
Isabelle Vistam Jujutsu D 70 Nacka Dojo Nacka
Karl Dalgren Jujutsu Herr 62 IKSU Umeå Umeå
Erik Nilsson Jujutsu Herr 69 Linköpings Budoklubb Linköping
Fredrik Widgren Jujutsu Herr 77 Nacka Dojo Nacka
Willmer Seth Wentzel Jujutsu Herr 85 Nacka Dojo Nacka
William Seth Wentzel Jujutsu Herr 94 Nacka Dojo Nacka
Lars Karlsson Jujutsu Herr + 94 Linköpings Budoklubb Linköping
Simon Sjödin,Theo Wik Jujutsu Duo herr Växjö JJK Växjö
   
Johan Eriksson Stadioncross Open Team Walles MK Härjedalens
Emilia Dahlgren Stadioncross Damer Stock Team Walles MK Härjedalens
   
Dawid Kaleta,Frida Steffensen Danssport 10-dans vuxen Danceclub Team Gothenburg Elite Dance Göteborg
Uppsala Bugg&Swing Society Danssport Lag SM vuxen Uppsala
Jonas Danvind Draghund Lina Herrar Sundsvalls BK Sundsvall
Angelica Saur Draghund Lina Damer Sundsvalls BK Sundsvall
Conny Töyrä Draghund Släde masstart Kiruna SHK Kiruna
Karolina Arvidsson Bänkpress Dam 63 Örebro KK Örebro
Andrea Hammarström Bänkpress Dam 72 HAK Greppet Helsingborg
Anna Edvall Bänkpress Dam 84 Sundsvalls AK Sundsvall
Lars-Gunnar Hedlund Bänkpress Herr 59 Skellefteå AK Skellefteå
Marcus Holmgren Bänkpress Herr 66 Sundbybergs TK Sundbyberg
Martin Johansson Bänkpress Herr 74 Malå AK Malå
Tommy Krantz Bänkpress Herr 83 Bollnäs SK Bollnäs
Fredrik Jäder Bänkpress Herr 93 Sundsvalls AK Sundsvall
Christian Martinsson Bänkpress Herr 105 Kalmar AK Kalmar
Christoffer Öberg Bänkpress Herr 120 Sundsvalls AK Sundsvall
Fredrik Svensson Bänkpress Herr 120+ Sundsvalls AK Sundsvall

Silver:

Maria Nordström Längdskidor D 21 Sprint Fri Ulricehamns IF Ulricehamn
Johan Edin Längdskidor H 21 Sprint Fri IFK Mora Mora
   
Carina Solhag Alpinrodel Damer Lidingö Rodelclub Lidingö
Christoffer Fladvad Alpinrodel Herrar Umeå Rodelklubb Umeå
   
Lilly LI Jujutsu D 55 IKSU Umeå Umeå
Amanda Östan Riise Jujutsu D 62 Dynamix Herrljunga Herrljunga
Sanna Johansson Jujutsu D 70 Linköpings Budoklubb Linköping
Cael Gåse Jujutsu Herr 62 Dynamix Köping Köping
Adam Billger Jujutsu Herr 69 Budoklubb Shinto Mölndal Mölndal
Jonas Lund Jujutsu Herr 77 Söderskogs IF Lund
Fredrik Widgren Jujutsu Herr 85 Nacka Dojo Nacka
Zeb Rydberg Jujutsu Herr 94 Karlstads Kampsportsförening Karlstad
Andreas Jansson Jujutsu Herr + 94 Gävle JJK Gävle
Emil Lindqvist,Anton Strömberg Jujutsu Duo herrar Örnsköldsviks Kampsportförening Örnsköldsvik
   
Sebastian Asp Stadioncross Open Kiruna MK Kiruna
Matilda Johansson Stadioncross Damer Stock Älvsbyns MS Älvsbyn

 
Joakim Rosendahl,Stine Overgard Andersen Danssport 10-dans vuxen Täby 10 Dans Klubb Täby
Borås Dansförening Danssport Lag SM vuxen Borås
Timo Silvola Draghund Lina Herrar Hällefors BK Hällefors
Cajsa Grape Draghund Lina Damer Falu DHK Falun
Emelie Waara Draghund Släde masstart Kiruna BHK Kiruna
Josephine Werngren Bänkpress Dam 63 Sunbybergs TK Sundbyberg
Sandra Hedberg Bänkpress Dam 72 Härnösands AK Härnösand
Katarina Ruus Bänkpress Dam 84 ASK Eskilstuna Eskilstuna
Thomas Wulffeld Bänkpress Herr 59 Sundsvalls AK Sundsvall
Tahvo Jauhojärvi Bänkpress Herr 66 ASK Eskilstuna Eskilstuna
Tomas Ring Bänkpress Herr 83 Håbo AK Håbo
Robert Davidowicz Bänkpress Herr 93 Täby AK Täby
Johannes Grundström Bänkpress Herr 105 Kiruna AK Kiruna
Markus Larsson Bänkpress Herr 120 Kiruna AK Kiruna

Brons:

Linn Sömskar Längdskidor D 21 Sprint Fri IFK Umeå Umeå
Carl Qvicklund Längdskidor H 21 Sprint Fri Östersunds SK Östersund
   
Eva Gustavsson Alpinrodel Damer Örebro Rodelklubb Örebro
Micke Törnqvist Alpinrodel Herrar Lidingö Rodelclub Lidingö
   
Frida Tullson Jujutsu D 55 Gävle JJK Gävle
Henrik Madsen Jujutsu Herr 69 Budoklubben Shinto Mölndal Mölndal
Arvid Alm Jujutsu Herr 77 IKSU Umeå Umeå
Lars Karlsson Jujutsu Herr 85 Linköpings Budoklubb Linköping
Lars Karlsson Jujutsu Herr 94 Linköpings Budoklubb Linköping
   
Filip Öman Stadioncross Open Älvsbyns MS Älvsbyn
Ronja Renheim Stadioncross Damer Stock Lima MS Malung/Sälen
   
John Nordberg,Felicia Taube Danssport 10-dans vuxen Tyresös Danssportsklubb Tyresö
Umeå Dansimperium Lag 1 Danssport Lag SM vuxen Umeå
Mikael Henriksson Draghund Lina Herrar Sundsvalls BK Sundsvall
Kamilla Wikberg Draghund Lina Damer Holmsunds HK Umeå
Elin Björk Draghund Släde masstart Södra Dalarnas DHK Falun
Emma Johansson Bänkpress Dam 63 Nora AK Nora
Åsa Halvarsson Bänkpress Dam 84 Sundsvalls AK Sundsvall
Jonas Telegin Bänkpress Herr 66 Nora AK Nora
Adrian Bräysy Bänkpress Herr 83 Karlstads AK Karlstad
Tommy Johansson Bänkpress Herr 93 Nora AK Nora
Emil Smådahl Bänkpress Herr 105 Westbo AK Gislaved
Mikael Åhlin Bänkpress Herr 120 Nora AK Nora

Håll koll på programmet, idrotterna på www.smveckan.se och följ SM-veckan i sociala medier #smveckan @smveckan

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy