Skip to main content

SM-veckan i Piteå: söndagens medlajer

Pressmeddelande   •   Jan 31, 2016 19:06 CET

SM-veckan vinter i Piteå är över för den här gången och de sista medaljer har nu delats ut. Här är söndagens medaljer:

Guld:

Charlotte Kalla Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Piteå Elit SK Piteå
Marcus Hellner Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Gellivare Skidallians IK Gällivare
Charlotte Kalla,Sofia Henriksson,Lisa Vinsa Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Lag Piteå Elit SK Lag 1 Piteå
Jens Burman,Anton Karlsson,Markus Ruus Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Lag Åsarna IK Lag 1 Bergs
Magdalena Olsson Skidorientering D 21 Jaktstart IFK Mora OK Mora
Ulrik Nordberg Skidorientering H 21 Jaktstart Umeå OK Umeå
P Stein,S Carlsson,S Kraupp,C Östlund Curling Damer Karlstad CK Team Ahlmarks Karlstad
N Edin,O Eriksson,K Lindström,C Sundgren Curling Herrar Karlstad CK Lag Edin Karlstad
Mattias Ohlsson Rallycross Sprint Super Nationell Bollnäs MK Bollnäs
Sebastian Eriksson Rallycross Sprint SuperCar Lites Hagfors Hagfors
 
Pelle Wilen/Nicklas Jacobsson Rallysprint 2 WD Strängnäs AMS Strängnäs
Kjell Sandberg/Göran Lönmark Rallysprint 4 WD Haninge MK Haninge

Komplettering draghund:

Malin Granqvist Draghund Släde masstart C SPHK Nedre Norra Alingsås
Jörgen Pettersson Draghund Lina Herrar B Sollefteå DHK Sollefteå
Petter Larsson Draghund Lina Herrar C Storfors SK Piteå
Jessica Häggqvist Draghund Lina Damer B Härnösands DHK Härnösand

Silver:

Maria Rydqvist Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Älvdalens IF SK Älvdalen
Viktor Thorn Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Ulricehamns IF Ulricehamn
Linn Sömskar,Sofie Elebro,Elina Rönnlund Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Lag IFK Umeå Lag 1 Umeå
Viktor Brännmark,Jesper Modin,Johan Westerlund Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Lag Piteå Elit SK Lag 1 Piteå
Tove Alexandersson Skidorientering D 21 Jaktstart Alfta-Ösa OK Ovanåkers
Christian Spoerry Skidorientering H 21 Jaktstart Umeå OK Umeå
F Sjöberg,J Hägglund,J Wåhlin,I Wranå Curling Damer Sunbyberg Team Panthera Sundbyberg
G Eskilsson,J Patz,J Johansson,P Mabergs Curling Herrar Skellefteå CK Lag Eskilsson Skellefteå
Dennis Bergström Rallycross Sprint Super Nationell Piteå MS Piteå
Kevin Eriksson Rallycross Sprint SuperCar Lites MK Speed Nynäshamn
 
Andreas Sjölander/Sofie Lundmark Rallysprint 2 WD SMK Gävle Gävle
Michael Wikström/Lennart Nilsson Rallysprint 4 WD NMS Boden Boden

Komplettering draghund:

Irene Ax Draghund Släde masstart C SPHK Södra Kävlinge
Hans Pettersson Draghund Lina Herrar B Hällefors BK Hällefors
Petter Hillborg Draghund Lina Herrar C Gävle skidkamrater Gävle
Elin Jansson Draghund Lina Damer C Sundsvalls BK Sundsvall

Brons:

Ebba Andersson Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Sollefteå Skidor IF Sollefteå
Jens Burman Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Åsarna IK Bergs
Helene Söderlund,Frida Eikers,Ida Lindkvist Längdskidor D 21 Skiathlon 15 lag IFK Mora Lag 1 Mora
Anders Svanebo,Anders Jonsson,Eddie Edström Längdskidor H 21 Skiathlon 30 lag Stockviks SF Lag 1 Sundsvall
Hana Hancikova Skidorientering D 21 Jaktstart Alfta-Ösa OK Ovanåkers
Erik Rost Skidorientering H 21 Jaktstart Alfta-Ösa OK Ovanåkers
S Mobergs,S McManus,A Knochenhauer,A Hasselborg Curling Damer Sundbybergs CK Lag Team ÅF Sundbyberg
M Hasselborg,S Kraupp,P Folke,A Sandström Curling Herrar Sundbybergs CK Lag Hasselborg Sundbyberg
R Wranå,F Nyman,J Wåhlin,M Bäck Curling Herrar Sundbybergs CK Lag Zip Up Sundbyberg
Mikael Sandberg Rallycross Sprint Super Nationell Kalix MK Kalix
Alexander Westlund Rallycross Sprint SuperCar Lites Gästrike Racing Team Sandviken
 
Tobias Söderqvist/Joakim Söderqvist Rallysprint 2 WD AMF Årsunda Sandviken
Jari Saarinen/Ida Lidebjer Rallysprint 4 WD MSK Kvarnvingarna Mjölby

Komplettering draghund:

Maja Antoniusson Draghund Släde masstart C SPHK Gävle Dala Malung/Sälen
Tom Bohman Draghund Lina Herrar B BHK Malmen Gällivare
Helene Myhrberg Draghund Lina Damer B Södra Dalarnas DHK Falun

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy