Skip to main content

SM-veckan Sundsvall: fredagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jul 04, 2015 07:38 CEST

Under SM-veckans fjärde dag i Sundsvall delades 37 guld ut. När veckan är slut ska totalt 255 nya svenska mästare korats i totalt 38 idrotter. Här är fredagens medaljörer:

GULD:

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Stockholm Inline Inlinehockey Inlinehockey Stockholm Inline Stockholm
Marielle Svensson Bangolf Matchspel damer Askims BGK Göteborg
Dan Trulsson Bangolf Matchspel herrar Tantogårdens BGK Stockholm
Anna-Karin Söderquist Casting Fluga längd enhands - damer IS Linné Värmdö
Henrik Österberg Casting Fluga längd enhands - herrar IS Linné Värmdö
Mike Beckman Frisbee Allround Fristil Värnamo FC Värnamo
Stefan Karlsson Frisbee Allround Fristil Linköpings Unika FBS Linköping
Jonas Bengtsson Frisbee Allround Precision Södertörns FK Handen
Frida Knutsson Cykel Kortdistans Dam elit Falu CK Falun
Alexander Wtterhall Cykel Kortdistans Herr elit Skara CK Skara
Mike Beckman Frisbee Allround Frisbee Värnamo FC Värnamo
Linnea Morild Casting Haspel precision - damer Viggbyholms IK Täby
Henrik Österberg Casting Haspel precision - herrar IS Linné Värmdö
Helena Gustavsson Skridsko Inlines 10 000m damer Skellefteå AIK Cykel Skellefteå
Björn Drakenward Skridsko Inlines 10 000m herrar Stockholm Speedskaters Stockholm
Sandra Ahlström-Hermansson Casting Haspel Arenberg - damer IS Linné Värmdö
Henrik Österberg Casting Haspel Arenberg - herrar IS Linné Värmdö
Sophia Waldermanson Styrkelyft Damer 47 kg, klassiskt styrkelyft Helsingborgs AK Greppet Helsingborg
Jenny Adolfsson Styrkelyft Damer 63 kg, klassiskt styrkelyft Kalmar AK Kalmar
Thomas Wulffeld * Styrkelyft Herrar 59 kg, klassiskt styrkelyft Sundsvalls AK Sundsvall
Jimmie Karlsson Styrkelyft Herrar 74 kg, klassiskt styrkelyft Malmö LK Malmö
Isabella Wiessenberg Styrkelyft Damer 72 kg, klassiskt styrkelyft Göteborg KK Göteborg
Kristian Sewen Styrkelyft Herrar 83 kg, klassiskt styrkelyft Kalmar AK Kalmar
Caroline Roos Biljard 8-ball Damer Norrtelje BK Norrtälje
Jim Chawki Biljard 8-ball Herrar BK Milen Göteborg
Linn Sömskar Skidor Rullskidor masstart fri stil damer IFK Umeå Umeå
Karl-Johan Westberg Skidor Rullskidor masstart fri stil herrar Borås SK Borås
Helena Gustavsson Skridsko Inlines 500m damer Skellefteå AIK Cykel Skellefteå
Oskar Gustafsson Skridsko Inlines 500 m herrar Sundsvalls Skridskoklubb Sundsvall
Johannes Skagius Simidrott 50m bröst herrar Sundsvalls Simsällskap Sundsvall
Stina Gardell Simidrott 400m medley damer Spårvägen Simförening Stockholm
Niklas Borin Simidrott 50m rygg herrar Turebergs Simklubb Sollentuna
Sarah Sjöström Simidrott 50m frisim damer Södertörns Simsällskap Botkyrka
Victor Johansson Simidrott 400m frisim herrar Jönköpings Simsällskap Jönköping
Ida Lindborg Simidrott 100m rygg damer Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Mattias Carlsson, Gulliver Koch, Jesper Jonsson, Anton Arvidsson Simidrott 4x100m medley herrar Uddevalla Sim Uddevalla
Alba Forés, Amanda Granborg, Ida Marko-Varga, Moa Ståhl Simidrott 4x200m frisim damer Simklubben Triton Staffanstorp

SILVER:

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Karlstad HK Inlinehockey Inlinehockey Karlstad HK Karlstad
Bernice Thors Bangolf Matchspel damer Gullbergsbro BGK Göteborg
Mats Nilsson Bangolf Matchspel herrar Perstorps BGK Perstorp
Sandra Ahlström-Hermansson Casting Fluga längd enhands - damer IS Linné Värmdö
Ulrik Röijesson Casting Fluga längd enhands - herrar Piteå Sportfiskeklubb Piteå
Mattias Nilsson Frisbee Allround Fristil Umeå DGC Umeå
Björn Ahlström Frisbee Allround Fristil Umeå DGC Umeå
Anton Kappling Frisbee Allround Precision KFUM Linköping Linköping
Emma Ahlstrand Cykel Kortdistans Dam elit Staffanstorps CK Staffanstorp
Ludvig Bengtsson Cykel Kortdistans Herr elit Skara CK Skara
Anton Kappling Frisbee Allround Frisbee KFUM Linköping Linköping
Mona Warntorp Casting Haspel precision - damer IS Linné Värmdö
Gustav Kransberg Casting Haspel precision - herrar IS Linné Värmdö
Marie Ramse Skridsko Inlines 10 000m damer Stockholm Speedskaters Stockholm
Gunder Boström Skridsko Inlines 10 000m herrar Skellefteå AIK Cykel Skellefteå
Linnea Morild Casting Haspel Arenberg - damer Viggbyholms IK Täby
Toste Frösell Casting Haspel Arenberg - herrar IS Linné Värmdö
Thuy Do Styrkelyft Damer 47 kg, klassiskt styrkelyft Sundbybergs TK Sundbyberg
Emma Kultima Styrkelyft Damer 63 kg, klassiskt styrkelyft Malmbergets AIF Gällivare
Sharam Alborz Styrkelyft Herrar 74 kg, klassiskt styrkelyft Halmstad TSK Halmstad
Annika Zelander Styrkelyft Damer 72 kg, klassiskt styrkelyft Lessebo SK Lessebo
Ahmed Gliza Styrkelyft Herrar 83 kg, klassiskt styrkelyft Örebro KK Örebro
Helena Benjamin Biljard 8-ball Damer Stockholms BS Stockholm
Anders Gerwén Biljard 8-ball Herrar BK Flamingo Karlskrona
Elin Molin Skidor Rullskidor masstart fri stil damer Åsarna IK Berg
Gustav Nordström Skidor Rullskidor masstart fri stil herrar Borås SK Borås
Erika Lindgren Skridsko Inlines 500m damer Södermalms IK Stockholm
Pär Ryman Skridsko Inlines 500 m herrar Dala Active Skaters Borlänge
Niklas Tour Simidrott 50m bröst herrar Simklubben Neptun Stockholm
Frida Berggren Simidrott 400m medley damer Västerås Simsällskap Västerås
Mattias Carlsson Simidrott 50m rygg herrar Uddevalla Sim Uddevalla
Magdalena Kuras Simidrott 50m frisim damer Simklubben Triton Staffanstorp
Robin Andréasson Simidrott 400m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal
Anna Åhlin Simidrott 100m rygg damer Spårvägen Simförening Stockholm
Pontus Palmqvist, Anton Andersson, Alexander Linge, Oscar Ekström Simidrott 4x100m medley herrar Linköpings Allmänna SS Linköping
Louise Hansson, My Fridell, Matilda Weiler, Johanna Palmkvist Simidrott 4x200m frisim damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg

BRONS:

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Jasmin Hansson Bangolf Matchspel damer Asarums BGK Karlshamn
Patrik Jönsson Bangolf Matchspel herrar BGK Jönköping Jönköping
Linnea Morild Casting Fluga längd enhands - damer Viggbyholms IK Täby
Gustav Kransberg Casting Fluga längd enhands - herrar IS Linné Värmdö
Thomas Olsson Frisbee Allround Fristil Spinndisc FK Malmö
Peter Karlsson Frisbee Allround Fristil Kalmar FK Kalmar
Tomas Burvall Frisbee Allround Precision Bogus Bollnäs
Emmy Andersson Cykel Kortdistans Dam elit Sävedalens CK Partille
Marcus Karlsson Cykel Kortdistans Herr elit Skara CK Skara
Jonas Bengtsson Frisbee Allround Frisbee Södertörns FK Handen
Sandra Ahlström-Hermansson Casting Haspel precision - damer IS Linné Värmdö
Toste Frösell Casting Haspel precision - herrar IS Linné Värmdö
Erika Lindgren Skridsko Inlines 10 000m damer Södermalms IK Stockholm
Henrik Wangen Skridsko Inlines 10 000m herrar Stockholm Speedskaters Stockholm
Mona Warntorp Casting Haspel Arenberg - damer IS Linné Värmdö
Gustav Kransberg Casting Haspel Arenberg - herrar IS Linné Värmdö
Amanda Wikman Styrkelyft Damer 47 kg, klassiskt styrkelyft Malmbergets AIF Gällivare
Elna Blärsjö Styrkelyft Damer 63 kg, klassiskt styrkelyft Höölvikens AC Vellinge
Tian-Fu Yun Styrkelyft Herrar 74 kg, klassiskt styrkelyft Göteborgs SK Göteborg
Elisabeth Wahlander Styrkelyft Damer 72 kg, klassiskt styrkelyft Broddetorp Falköping
Jens Sandbjer Styrkelyft Herrar 83 kg, klassiskt styrkelyft Tåsjödalens IK Strömsund
Ann-Sofie Löfgren * Biljard 8-ball Damer Föreningen TriQ Club Stockholm
Louise Furberg * Biljard 8-ball Damer Föreningen TriQ Club Stockholm
Marcus Charmat * Biljard 8-ball Herrar Gefle Cue Club Gävle
Tomas Larsson * Biljard 8-ball Herrar Gefle Cue Club Gävle
Evelina Stettin Skidor Rullskidor masstart fri stil damer Hudiksvalls IF Hudiksvall
Anton Karlsson Skidor Rullskidor masstart fri stil herrar Åsarna IK Berg
Marie Ramse Skridsko Inlines 500m damer Stockholm Speedskaters Stockholm
Anders Lindström Skridsko Inlines 500 m herrar Stockholm Speedskaters Stockholm
Erik Persson Simidrott 50m bröst herrar Kungsbacka Simsällskap Kungsbacka
Christine Ekman Simidrott 400m medley damer Simklubben Neptun Stockholm
Alexander Nyström Simidrott 50m rygg herrar Simklubben Neptun Stockholm
Louise Hansson Simidrott 50m frisim damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Christopher Jedel Simidrott 400m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal
Sandra Hafström Simidrott 100m rygg damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simon Sjödin, Niklas Tour, Alexander Nyström, Linus Magnusson Simidrott 4x100m medley herrar Simklubben Neptun Stockholm
Linda Baron, Josefin Eriksen, Emma Rotstam, Ida Eriksen Simidrott 4x200m frisim damer Järfälla Simsällskap Järfälla
* Delat brons        

Du följer SM-veckan i Sundsvall på www.smveckan.se. Där finns tidsprogram, information om deltagande idrotter resultat och mycket mer

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.