Skip to main content

SM-veckan Sundsvall: tisdagens medaljörer

Pressmeddelande   •   Jul 01, 2015 09:25 CEST

Under SM-veckans andra dag i Sundsvall delades 24 nya guld ut. När veckan är slut ska totalt 255 nya svenska mästare korats i totalt 38 idrotter. Här är tisdagens medaljörer:

GULD
Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Cenneth Ålund, Kaarina Saviluoto Bågskytte Lag Barebow Nykvarns Bågskytteklubb Nykvarn
Patrik Hjerteblom, Berit Bergström Bågskytte Lag Longbow Södertälje Bågskytteförening Södertälje
Mikael Mårthen Jetski Spark Eastcoast Racing Club Vaxholm
Eric Jacobsson Jetski Lite Kumla JRC Kumla
Rickard Nilsson Boule Öppen Coccinelle Pentanque Club Malmö
Signe Holgersson Boule Dam Boulette BK Västerås
Anton Kappling Frisbee Allround Discgolf KFUM Linköping Linköping
Tove Alexandersson Orientering Sprint D21 Stora Tuna OK Borlänge
Emil Svensk Orientering Sprint H21 Stora Tuna OK Borlänge
Eric Jonsson Tyngdlyftning Herrar 77 kg Stockholms AK Stockholm
Helena Falk Tyngdlyftning Damer 63 kg Stockholms AK Stockholm
Martin Rothwall Tyngdlyftning Herrar 85 kg Mossebergs AK Falköping
Carita Hansson Tyngdlyftning Damer 69 kg Allmänna SK Eskilstuna
Kim Fors Bilsport Backe drifting Gröndals MSK Eskilstuna
Jimmy Holmkvist Bilsport Rallycross Supernationell 2 WD Gestrike RT Sandviken
Kristian Bromark Bilsport Rallycross 2400 cc/Touring Car 2 WD Rasbo MK Uppsala
Daniel Jansson Bilsport Crosskart 250 cc Uppsala MK Uppsala
Rikard Berglund Bilsport Crosskart 650 cc SMK Gävle Gävle
Daniel Balke Bilsport Crosskart Xtreme SMK Arboga Arboga
Peter Karlsson Frisbee Allround Discathon Kalmar FK Kalmar
Anton Björck-Teuscher Simidrott Öppet vatten herrar Simklubben S02 Göteborg
Ellen Olsson Simidrott Öppet vatten damer Skåre Swim Club Trelleborg
Caroline Larsson Golf Handigolf damer Karlstads Golfklubb Karlstad
Johan Kammerstad Golf Handigolf herrar Lannalodge Golfresort Örebro

Silver

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Jan Ramstedt, Jennie Parbrink Bågskytte Lag Barebow Nykvarns Bågskytteklubb Nykvarn
Roland Bexander, Monika Svartvik Bågskytte Lag Longbow Bågskytteklubb Fiskgjusen Värmdö
Henrik Bramsved Jetski Spark Orust Jetskiklubb Orust
Emma Nellie Örtendahl Jetski Lite Orust Jetskiklubb Orust
Kristoffer Hirverud Boule Öppen Gothenburg Boule Rangers Göteborg
Jennifer Andersson Persson Boule Dam Sundsvalls BK Sundsvall
Anton Lindh Frisbee Allround Discgolf Härnösands DGC Härnösand
Alva Olsson Orientering Sprint D21 Linköpings OK Linköping
Mårten Boström Orientering Sprint H21 IFK Lidingö SOK Lidingö
Emin Jasim Tyngdlyftning Herrar 77 kg Helsingborgs AK Greppet Helsingborg
Cornelia Herlin Samie Tyngdlyftning Damer 63 kg Mariestads AIF Mariestad
Daniel Sjöberg Tyngdlyftning Herrar 85 kg Mossebergs AK Falköping
Patricia Strenius Tyngdlyftning Damer 69 kg Allmänna SK Eskilstuna
Christoffer Svensson Bilsport Backe drifting SMK Nyköping Nyköping
Mikael Eriksson Bilsport Rallycross Supernationell 2 WD Strängnäs AMS Strängnäs
Peter Karlsson Bilsport Rallycross 2400 cc/Touring Car 2 WD Ljusdals MS Ljusdal
Mattias Andersson Bilsport Crosskart 250 cc MK Kopparberg Ljusnarsberg
Anders Michalak Bilsport Crosskart 650 cc MK Orion Norrtälje
Magnus Viktorsson Bilsport Crosskart Xtreme Anderstorp Racingklubb Gislaved
Anton Kappling Frisbee Allround Discathon KFUM Linköping Linköping
Gustav Swedenborg Simidrott Öppet vatten herrar Järfälla Simsällskap Järfälla
Sofia Heimsten Simidrott Öppet vatten damer SK Sydsim Burlöv
Joakim Björkman Golf Handigolf herrar Frösåker Golfklubb Västerås
Anneli Bergman Golf Handigolf damer Brevikens golfklubb Karlsborg

Brons:

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun
Stefan Lindholm, Eva Aronsson Bågskytte Lag Longbow Timrå AIF Timrå
Mac Willners, Ellinor Lindkvist Bågskytte Lag Recurve Nykvarns Bågskytteklubb Nykvarn
Kristian Stenborg Jetski Spark Orust Jetskiklubb Orust
Mats Örtendahl Jetski Lite Orust Jetskiklubb Orust
Conny Carlsson * Boule Öppen Boulero Sällskapet Stockholm
Håkan Jonsson * Boule Öppen Sundsvalls BK Sundsvall
Jessica Karlsson * Boule Dam Tyringe Boulegetingarna Hässleholm
Birgitta Nordfors * Boule Dam Höganäs BK Höganäs
Markus Söderlund Frisbee Allround Discgolf Eskilstuna DGC Eskilstuna
Helena Karlsson Orientering Sprint D21 IFK Lidingö SOK Lidingö
Gustav Bergman Orientering Sprint H21 OK Ravinen Nacka
Nicklas Unnerstad Tyngdlyftning Herrar 77 kg Väsby AK Upplands Väsby
Caroline Omre Tyngdlyftning Damer 63 kg Stockholms AK Stockholm
Pedram Parsi Tyngdlyftning Herrar 85 kg Vallentuna TK Vallentuna
Angelica Bengtsson Tyngdlyftning Damer 69 kg Måndagsklubben Falun
Stefan Henriksson Bilsport Backe drifting SMK Sundsvall Sundsvall
Urban Bergström Bilsport Rallycross Supernationell 2 WD Finnskaga MK Torsby
Per Engstrand Bilsport Rallycross 2400 cc/Touring Car 2 WD Ljusdals MS Ljusdal
Maja Kärnqvist Bilsport Crosskart 250 cc Östmarks MFF Torsby
Andreas Carlsson Bilsport Crosskart 650 cc Säffle MC Säffle
Johan Teden Bilsport Crosskart Xtreme Kolsva MS Köping
Mike Beckmann Frisbee Allround Discathon Värnamo FC Värnamo
Alexander Berggren Simidrott Öppet vatten herrar SK Elfsborg Borås
Elsa Ericsson Simidrott Öppet vatten damer Täby Sim Täby
Magnus Johnsson Golf Handigolf herrar Olofströms Golfklubb Olofström

*delat brons

Du följer SM-veckan i Sundsvall på www.smveckan.se
Där finns tidsprogram, information om deltagande idrotter resultat och mycket mer.

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.