Skip to main content

Reflektioner (Konsulten nr 6, 2012)

Nyhet   •   Okt 08, 2012 13:22 CEST

SRFs 76e kongress har genomförts och återigen fick vi uppleva dagar som kommer att ge god eftersmak en lång tid framöver. Det är svårt att överträffa alla fantastiska tidigare kongresser, men denna kändes ändå speciellt lyckad. Bra diskussioner om vår framtid på förhandlingarna, intressant ekonomimässa och SRFs fullsatta seminarier med över 1 000 deltagare! På toppen av det fick vi givetvis uppleva en härlig samvaro med våra medlemmar under båda kongressdagarna och under kongressmiddagens festligheter.

Precis som alla andra satt jag under kongressmiddagen och beundrade cirkusartisterna som på ett skickligt sätt klättrade i rep och ringar och balanserade på stolar med en otrolig professionalism både i utförande och kommunikation. Just där och då slog det mig att det här finns flera likheter med vår egen bransch. Våra Auktoriserade Redovisningskonsulter är lika skickliga på det de gör, fast på en annan scen och med andra åskådare i form av kunder, banker och myndigheter. Rekvisitan består inte av rep och stolar, utan av siffror och information som hjälper kundföretagen att utvecklas vidare mot sina mål. Känslan av att vi bidrar till stor samhällsnytta på ett högst professionellt sätt gör mig trygg och stolt i mina möten med näringsliv och beslutsfattare.

Jag tvivlade aldrig på att redovisningskonsulten skulle kunna kliva fram och visa vår kvalitet i redovisningen då revisionsplikten avskaffades. Inte heller tvivlade jag på att vårt koncept skulle accepteras av marknaden. Tillämpningen av Reko har blivit naturlig för hela branschen och i november kommer den nya generationen av Reko som kommer att göra tillämpningen ännu tydligare och lättare. Mycket kraft har lagts ned på Reko-arbetet av både SRF och FAR som nu tillsammans kan lansera den nya standarden och hjälpa yrkesrollen att klättra vidare uppåt i värdekedjan.

På våra kongressförhandlingar antogs en mycket viktig motion om nya antagningskrav för att bli Auktoriserad Redovisningskonsult. De nya kraven kommer att höja förtroendet ytterligare för yrkesrollen och därmed även dess status på marknaden, vilket är viktigt för att öka intresset hos unga människor att välja yrket Auktoriserad Redovisningskonsult. Motionen kräver dock beslut av två på varandra följande kongresser innan ikraftträdande och SRF planerar därför att ha en extra kongress innan årsskiftet.

En annan viktig nyhet vid kongressen var presentationen av SRF Lön, som är ett resultat av samarbetet mellan SRF och Löneföreningen. Genom den nya plattformen, SRF Lön, kommer vi att kunna auktorisera lönekonsulter som är en stor yrkeskategori på marknaden. Genom våra erfarenheter av att skapa en auktorisation kan detta införas för lönekonsulter redan från nästa år, och följden av det kommer att bli ett betydligt större och starkare SRF. Tillsammans med allt annat innebär SRF Lön att kommande verksamhetsår blir mycket intressant.

En av förbundets viktigaste uppgifter är att hjälpa våra medlemmar att ständigt utvecklas och uppdateras i sin yrkesroll. Ett bra exempel på en sådan insats är våra Nyhetsdagar som vi för tredje året i rad genomför på 25 orter över hela landet. Årets Nyhetsdagstema är valet mellan K2 och K3 och den nya generationen av Reko. Missa inte möjligheten att delta på en ort nära dig och få dessa viktiga nyheter!


Fredrik Dahlberg, Förbundsdirektör SRF

Bifogade filer

Word-dokument

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy