Skip to main content

Svalöfs gymnasium - stipendiater julen 2013

Pressmeddelande   •   Dec 27, 2013 12:31 CET

Torsdagen den 19 december firades det julavslutning med sedvanliga traditioner på Svalöfs
gymnasium. Skolans egna musikvirtuoser underhöll med julmusik medan Lena Hansson, skolans rektor och verksamhetschef tackade för den gångna terminen. Efter den gemensamma samlingen serverades jullunch.

I samband med detta delades också stipendier ut för ett sammanlagt värde av 91800kr. De olika fonderna och stipendierna förvaltas av Svalöfs lantmannaskolas målsmansförening

Det var elever som har visat på betydande utveckling och framsteg under sina studier som fick
ta emot stipendierna.

Stipendiater 2013                                                  Fond

Personbilsteknik / PB
Tom Persson, åk 1                                                  Per Bondesson
Emelie Eriksson, åk 2                                             Per Bondesson
Max Persson, åk 3                                                  Per Bondesson
Viktor Magnusson, åk 3                                          Per Bondesson

Transport och gods / TP
Linus Rehnqvist, åk 1                                             P Gunnarsson
Hampus Hansson, åk 2                                          P Gunnarsson
Niklas Hansson, åk 3                                              Sigfrid Larsson
Kristjan Kristjansson, åk 3                                      Sigfrid Larsson

Tävlingsteknik / TT
Linus Nilsson, åk 1                                                 Johannes Nilsson
Josefin Ingvarsson, åk 2                                        Johannes Nilsson & P Gunnarsson
Simon Johansson, åk 3                                         Sigfrid Larsson
Jonathan Canerstam Forsén, åk 3                        Sigfrid Larsson

Fordon 4-årig
Linus Karlsson, åk 1                                               P Gunnarsson
Niklas Löfgren, åk 2                                               P Gunnarsson
Henrik Åberg, åk 3                                                 P Gunnarsson
Jani myller, åk 4                                                     Sigfrid Larsson
Jonas Pilo, åk 4                                                     Sigfrid Larsson

Lantbruk / A
Viktor Larsson, åk 1                                               Åke Persson
Jesper Nilsson, åk 2                                              Harald Mechert
Oscar Malmros, åk 3                                              Åke Persson
Alexander Persson, åk 3                                        Åke Persson

Djurvårdare mot sällskapsdjur eller hund / B
Gabriella Davidsson, åk 1                                      Hugo Emanuelsson
Josefin Bülow, åk 2                                                Elevförbundet
Ida Persson, åk 3                                                   M o P Larsson
Linnea Billing, åk 3                                                 M o P Larsson

Djurvårdare mot djurens hälsa / C
Anna Borgelin, åk 1                                               S o I Bondesson
Amanda Holmberg, åk 2                                        Gustav Sundelin
Camilla Nilsson, åk 3                                              S o I Bondesson
Hanna Nilsson, åk 3                                               S o I Bondesson

Naturbruk 4-årig
Linus Andersson, åk 1                                           S o I Bondesson
Rebecca Rasmusen, åk 2                                     S o I Bondesson
Robert Möller, åk 3                                                Olof Johansson
Victor Rose, åk 4                                                   Åke Persson
Anna Andersson, åk 4                                           Åke Persson

Naturkunskap – Samhälle/NA-SA
Jasmine Viktor Gren, åk 1                                     Gustav Sundelin
Anna-Klara Lindgren, åk 2                                     Elevförbundet
Emma Jönsson, åk 3                                             Bonde Bondesson
Albin Tingstedt, åk 3                                              Bonde Bondesson

IM
Mattias Persson, åk 1                                            Gustav Eliasson
Tommy Hansson, åk 2                                           Gustav Eliasson
Emma Nilsson, åk 3                                               Bonde Bondesson
Tomas Kilemar, åk 3                                              Bonde Bondesson

IMSPR
Andrada Ciamu                                                      Gustav Eliasson

Dessutom
Ina Bergdahl, NB12A                                              Säbyholm
Tobias Wahlqvist, NB12A                                       Säbyholm
Louise Kamunen, NB12A                                       Säbyholm
Amanda Christensson, NB12A                               Säbyholm

För ytterligare information och frågor, kontakta:
Claes Johansson, bitr rektor Svalöfs gymnasium.
Tfn: 0418-666 108
e-post: claes.johansson@svalof.se

 

Svalövs kommun - med ett strategiskt läge i Öresundsregionen - erbjuder närhet, optimism och ett gynnsamt klimat för arbete och liv, samt goda förutsättningar för ett dynamiskt företagande. Bra kommunikationer gör det lätt att arbetspendla. Här bor cirka 13.300 invånare.