Skip to main content

Kvalificerade till Elitseriefinalen i Konståkning 12–14 april

Pressmeddelande   •   Apr 10, 2019 06:30 CEST

Elitseriefinalen i Konståkning för säsongen 2018/2019 äger rum i Göteborg den 12–14 april. Kvalificerade till finalen är de som under elitseriens fem tidigare deltävlingar samlat flest poäng. Medaljörerna i junior- respektive seniorklassen deltar i en isshow som anordnas i anslutning till finalen.

Följande konståkare från hela Sverige samlas i Göteborg i april för att göra upp om vinsten i Elitserien 2018/2019:

Seniorer Damer
Elin Hallberg, Göteborgs KK
Isabelle Paulsson, IFK Helsingborg
Danielle Kristensson, Karlskrona ASK
Anita Östlund, Landvetter KK
Ildi Adok, Linköpings KF
Natasja Remstedt, Mörrums KK
Cecilia Frydén, Tibro KK
Cassandra Johansson, Tibro KK
Josefin Taljegård, Västra Frölunda KK
Smilla Szalkai, Älta IF

Seniorer Herrar
Mikael Nordebäck, Föreningen Skating and Dance Academy
Daniel Engelsons, Linköpings KF
Nikolaj Majorov, Luleå KK
Natran Tzagai, Stockholms Allmänna SK

Juniorer Damer
Tessi Tranehed, Enebybergs IF
Emelie Ling, Föreningen Solna Konståkning
Sigrid Telliskivi, Föreningen Solna Konståkning
Emelie Nordqvist, Lerums KK
Frida Sandgren, Lerums KK
Tifani Teszari, Linköpings KF
Vivien Teszari, Linköpings KF
Saga Holmberg, Mariestads KK
Isabella Vanderlaat, Mörrums KK
Leia Lanneskog, Stockholms KK
Peggy Delvret, Uddevalla KF
Tuva Frisén, Älta IF

Juniorer Herrar
Andreas Nordebäck, Föreningen Skating and Dance Academy
Oliver Praetorius, Lerums KK
Viktor Åberg, Stenungsunds KK
Nels Ireholm, Svea KK
Casper Johansson, Tibro KK
Daniel Seidel, Älta IF

Ungdom 15 Flickor
Felicia Eriksson, Enebybergs IF
Josefin Brovall, Föreningen Solna Konståkning
Julia Brovall, Föreningen Solna Konståkning
Natalia Jansson, Isdala KK
Tova Lantz-Harari, KK Sundbyberg
Signe Thörn, KK Sundbyberg
Magdalena Fors, Viggbyholms IK
Denise Costell, Älta IF

Ungdom 13 Flickor
Nina Fredriksson, Föreningen Solna Konståkning
Elicia Ling, Föreningen Solna Konståkning
Babeth Hansson-Östergaard, Karlskrona ASK
Mia Malin, KK Sundbyberg
Tyra Berglund, Stockholms KK
Julia Johansson, Stockholms KK
Miranda Lundgren, Tibro KK
Amanda Ragnevi, Uddevalla KF

Ungdom Pojkar
Måns Westman, Göteborgs Isdansklubb
Adam Bjelke, IFK Österåkers KK
Albin Samuelsson, Lerums KK
Erik Pellnor, Rosenlunds KF
Benjamin Severinus, Svea KK

Elitserien har genomförts säsongen 2018/2019 på följande platser:
Omgång 1
8–9 september Luleå, Premiär (alla klasser)

Omgång 2
13–14 oktober Enköping (ungdom)
20–21 oktober Mölndal (junior och senior)

Omgång 3
10–11 november Ulricehamn (alla klasser)

Omgång 4
2–3 februari Solna (ungdom)
2–3 februari, Trelleborg (junior och senior)

Omgång 5
2–3 mars Jönköping (alla klasser)

Läs mer om Elitseriefinalen här: http://skatesweden.se/elitseriefinal-2019/
Streama Elitseriefinalen här: https://skatesweden.solidtango.com

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.