Skip to main content

Här är årets vinnare i Design S – och de nominerade i Ung Svensk Form

Pressmeddelande   •   Nov 26, 2014 20:04 CET

På kvällen den 26 november utsågs vinnarna i Design S 2014 under DesignDagens prisceremoni på ArkDes (Arkitektur- och designcentrum). Design S är Sveriges nationella designutmärkelse som drivs av Svensk Form och delas ut vartannat år. Dessutom avslöjades de nominerade i Ung Svensk Form, utmärkelsen som premierar unga formgivare.

I sex olika kategorier premieras vinnarna i Design S med ett ”S”; bidragen handlar om allt från arkitektur för urban insektsproduktion till en silverskål som tål att vispa ägg i. Juryn har även utsett ett hedersomnämnande till bidraget Cubitus Baby. Den internationella juryn, bestående av fyra stora namn inom designvärlden – Li Edelkoort, Giulio Cappellini, Alice Rawsthorn och Ross Lovegrove – har agerat självständigt och valt sina personliga favoriter.

Årets ”S” är gjort i veckat papper, formgivet av Rikard Ahlberg, BVD, i samarbete med papperskonstnären Egil Jansson, Made of Paper.

Vi kan även avslöja vilka namn (se nedan) som får delta i utställningen Ung Svensk Form 2014. 22 bidrag har valts ut och visas på Stockholm Furniture and Light Fair med vernissage den 3 februari 2015, för att sedan turnera i Sverige och utomlands. Ung Svensk Form är också ett samarbete som innefattar en årlig workshop med studenter från hela världen samt ett fem-månaders arbetsstipendium på IKEA of Sweden i Älmhult för en av vinnarna.

De som premierats med ett ”S” i Design S 2014:

ARKITEKTUR
InsectCity – BuzzBuilding

Arbetsgrupp:
Belatchew Arkitekter: Rahel Belatchew Lerdell, Emma Ståhlberg, Frantisek Orth, Kayrokh Moattar, Lina Gustafsson Moberg, Maja Claesson, Niels Pettersson

GRAFISK DESIGN
Cykel

Uppdragsgivare:
Arkitektur- och designcentrum
Arbetsgrupp:
Fellow Designers: Eva Liljefors (grafisk formgivare), Paul Kühlhorn (grafisk formgivare)

HANTVERK & KONSTHANTVERK
Columbi ägg

Silversmed:
Klara Eriksson

INDUSTRIDESIGN
Rolo

Uppdragsgivare:
Rolo
Arbetsgrupp:
Adam Wais (ansvarig), Anders Annerstedt (creative director)

MÖBLER & INREDNING
Aesop

Uppdragsgivare:
Aesop: Jean-Philippe Bonnefoi, Thomas Buisson, Jean Meyer
Arbetsgrupp:
In Praise of Shadows: Katarina Lundeberg, Fredric Benesch, Klara Stigner (arkitekter). Lies-Marie Hoffmann (konstnär – arbeten i alm). Entreprenör: Öhmans Bygg & Fastighet AB, Andreas Lindgren, Peter Kumlin

MODE & TEXTIL
AVIP – Attention, Visibility, Interaction and Protection

Uppdragsgivare:
POC
Arbetsgrupp:
POC Product Development Team (designer)

HEDERSOMNÄMNANDE
Cubitus Baby

Uppdragsgivare:
Ingela Rådestad, Professor Sophiahemmet Högskola
Arbetsgrupp:
Ingela Rådestad (innovatör), Marcus Nääs (design), Knightec: Marcus Lundh (mekanikingenjör), Lisa Jonsson (designingenjör)

Den internationella juryn
HEDERSOMNÄMNANDE LI EDELKOORT
Airberg

Uppdragsgivare
: Offecct
Formgivare
: Jean-Marie Massaud (formgivare)

HEDERSOMNÄMNANDE GIULIO CAPPELLINI
Treehotel

Uppdragsgivare:
Treehotel
Arbetsgrupp:
Mårten Cyrén/The Cabin, Bertil Harström/The Bird’s nest, Rintala Eggertsson Architects /The Dragonfly, Tham & Videgård/The Mirrorcube, Thomas Sandell/The Blue cone

HEDERSOMNÄMNANDE ROSS LOVEGROVE
Tind

Uppdragsgivare:
Fiskarhedenvillan
Arbetsgrupp:
Claesson Koivisto Rune (arkitekter)

HEDERSOMNÄMNANDE ALICE RAWSTHORN
Refugee Housing Unit

Uppdragsgivare:
Refugee Housing Unit
Arbetsgrupp:
Dennis Kanter (creative director), Johan Karlsson (projektledare), Jieshi Guo (produktionsledare), John van Leer (designer), Christian Gustafsson (designer), Nicolo Barlera (designer), Rohan Jaguste (3D & design assistance)

Övrigt
TJÄNSTEDESIGN

Efter långa diskussioner och analyser valde juryn att inte nominera eller utnämna ”S”, då de inte kände att något av årets bidrag uppfyllde alla satta bedömningskriterier.

DIGITALA PRODUKTER & TJÄNSTER
Juryn valde att ge tre bidrag omnämnande men utan inbördes ordning; inget ”S” utsågs i denna kategori.

Här är årets nominerade i Ung Svensk Form:
Sofia Almqvist
Anneli Tegelberg
Sara Lundkvist
Charlie Styrbjörn
Yasar Aydin
Erik Bjerkesjö
Erik Olovsson och Kyuhyung Cho
Nick Ross
Isabell Yalda Hellysaz
Kajsa Willner
Matilda Dominique
Ida Pettersson
Sofia Bergfeldt och Siri Bahlenberg
Sabina Kramle
Hampus Penttinen
Frida Erson och Martin Eckerberg
Hanne Mago Wiklund
Gabriella Jangfeldt
Robert Janson
Cora Hamilton
Elin Ivre

Svensk Form delar ut två utmärkelser – Design S för etablerad design och Ung Svensk Form för unga formgivare.

Tack till Lauritz.com

#design_s #designdagen2014 #ungsvenskform #svenskform

För mer information:
www.design-s.se
www.ungsvenskform.se

Presskontakter:
Linda Johansson, projektledare Design S
linda.johansson@svenskform.se
+46 (0)73 360 16 56

Karin Wiberg, projektledare Ung Svensk Form
karin.wiberg@svenskform.se
+46 (0)70 365 63 25

Elna Lassbo, pressansvarig Svensk Form
elna.lassbo@svenskform.se
+46 (0)72 323 31 48

Svensk Form är en aktiv medlemsförening för privatpersoner, företag och yrkesverksamma inom form, design och arkitektur. Föreningen grundades 1845 som Svenska Slöjdföreningen och har sedan dess främjat svensk design i Sverige och utomlands. Svensk Form ger ut tidningen Form sedan 1905.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera