Skip to main content

880 gamla och nya ambassadörer för kvinnors företagande

Pressmeddelande   •   Feb 18, 2010 08:00 CET

Satsningen på ambassadörer för kvinnors företagande fortsätter. I hela landet finns det 400 erfarna ambassadörer som tillsammans med 480 nya ambassadörer inspirerar kvinnor så att de ser företagande som ett möjligt karriärval.

 Intresset för uppdraget är stort, över 1300 personer har ansökt om att få vara ambassadör för kvinnors företagande. Tillväxtverket, som är nationell koordinator för satsningen, har utsett 880 erfarna och nya ambassadörer.

 Under 2008-2009 träffade ambassadörerna för kvinnors företagande 46 000 personer. Varje ambassadör åtar sig att göra fyra uppdrag under ett år. Det kan ske genom att man talar inför skolklasser, på universitet och bjuder in till studiebesök.

 Regionala koordinatorer för ambassadörerna för kvinnors företagande:

 Skåne och Blekinge:

Företagarna, Anna Nilsson 0768-058123 anna.nilsson@foretagarna.se

Kronoberg, Kalmar och Jönköping:                          

Företagarna, Beryl Ekedal 036-2932002 beryl.ekedal@foretagarna.se

Jönköping, Östergötland, Södermanland:

Ung Företagsamhet, Malin Ljung 013- 4703881, malin.ljung@ungforetagsamhet.se

Östergötland, Halland:

Företagarna, Marie Axtelius 035-2822300, marie.axtelius@foretagarna.se

Västra Götaland:

Regionalt Resurscentra för jämställd tillväxt och utveckling,

Marie Tranell 0705-747035, marie.tranell@resurscentra.se

Örebro, Södermanland, Västmanland och Uppsala:

Kvinntätt UTCED, Ann-Sofie Granzell 0705-808035 a.granzell@kvinntatt.se och

Transfer: Gunilla Lundberg 076-2495801, gunilla.lundberg@transfer.nu

Gotland:

Almi, Monica Johansson 0705-757822, monica.johansson@almi.se

Stockholm:

Företagarna, Elisabeth Lindqvist, 0706-928006, elisabeth.lindqvist@foretagarna.se

Transfer, Eva von Krusenstjerna, 0709-750233, eva.krusenstjerna@transfer.nu

Dalarna, Värmland och Gävleborg:

Företagarna, Kerstin Eriksson, 0703-754919, kerstin.eriksson@dalaprojekt.se

Jämtland och Västernorrland:

Coompanion, Katarina Lindgren 070-3430533, katarina.lindgren@coompanion.se

Västerbotten:

Västerbottens Handelskammare, Gunilla Lindner 0703-157549, gunilla.lindner@ac.cci.se

Norrbotten:

Coompanion, Monica Kutics Normark 0706-587868, monica.normark@coompanion.se

 

Ytterligare information:

Henrietta Schönenstern, projektledare Tillväxtverket, 08-681 92 79

Läs mer på www.ambassadorer.se