Skip to main content

Cykelvasans lopp fördelas på tre dagar 2018

Pressmeddelande   •   Aug 23, 2017 09:26 CEST

I augusti 2018 genomförs Vasaloppets sommarvecka för tionde året, och redan nu står det klart att det blir tre cykeldagar istället för, som tidigare, två. Det är det stora intresset som gör att Ungdomscykelvasan, Cykelvasan 30 och Cykelvasan 45 flyttar från fredagen till söndagen. Sedan 2013 har antalet anmälda deltagare i Vasaloppets sommarvecka ökat med 40 procent. Här presenterar vi också årets deltagarsiffror.


 När Cykelvasan startade 2009 etablerades också Vasaloppets sommarvecka. I år, 2017, lockade sommarveckan totalt 30 829 anmälda deltagare, en ökning med sex procent jämfört med 2016. Sedan 2013 är ökningen hela 40 procent!

Cykelvasan 2018 kommer att genomföras under dessa tre dagar:
Fredag den 10 augusti: Cykelvasan Öppet Spår
Lördag den 11 augusti: Cykelvasan 90
Söndag den 12 augusti: Ungdomscykelvasan, Cykelvasan 30 och Cykelvasan 45

Cykelvasan Öppet Spår ökade i år med 23 procent och när de kortare loppen flyttas till söndag 2018 kommer även anmälningstaket för Cykelvasan Öppet Spår att kunna höjas.
– I nuläget kan vi inte växa mer och samtidigt behålla kvalitén på våra lopp utan att utöka antalet arrangemangsdagar. Vi har valt att lägga de kortare loppen på söndagen bland annat för att de slutar tidigare på dagen och folk då kan åka hem på eftermiddagen, säger Tommy Höglund, sportchef på Vasaloppet.

En annan anledning till flytten är trafiklogistiken i Mora under fredagen som redan nu är ansträngd. Med 10 000 cyklister som gick i mål på fredagen samtidigt som många skulle hämta nummerlappar inför lördagens lopp blev det många bilar i omlopp. – Nu kommer vi kunna ta emot fler cyklister i fredagens Cykelvasan Öppet Spår som dessutom får starta tidigare och cyklisterna får längre tid på sig i banan. Enligt vår erfarenhet är det också mer barn, ungdomar och familjer som cyklar de kortare loppen och där tror vi att fler kan delta när vi lägger dem på en helgdag, säger Tommy Höglund.

Statistik, Vasaloppets sommarvecka 2017 lopp för lopp
Cykelvasananmäldastartandebrytandei mål
Cykelvasan 90130441164614011506
Cykelvasan Öppet Spår494844321154317
Cykelvasan 4525492245132232
Ungdomscykelvasan2552363233
Cykelvasan 303371314683138
Totalt Cykelvasan241672170527921426
Vasastafettenanmäldastartandebrytandei mål
Antal lag4263854381
Inkl Vasastafettens 10 sträckor42603850403810
Vasakvartettenanmäldastartandebrytandei mål
Antal lag1641423139
Inkl Vasakvartettens 4 sträckor65656812556
Ultravasananmäldastartandebrytandei mål
Ultravasan 901019899103796
Ultravasan 4572757315558
Totalt Ultravasan174614721181354
Totalt Vasaloppets sommarvecka 2017308292759544927146


Vasaloppets sommarvecka 2018

Anmälan till Vasaloppets sommarvecka 2018 öppnar söndagen den 10 september kl 09.00 på vasaloppet.se. Mer information om hur anmälan går till kommer att finnas på vasaloppet.se

Arrangemang i Vasaloppsarenan nästa år:
Vasaloppets vintervecka 2018
Fre 23 feb: Kortvasan. 30 km. Start Oxberg.
Lör 24 feb: Tjejvasan. 30 km. Start Oxberg.
Sön 25 feb: Ungdomsvasan.
Sön 25 feb: Öppet Spår söndag. 90 km. Start Sälen.
Mån 26 feb: Öppet Spår måndag. 90 km. Start Sälen.
Tis 27 feb: Halvvasan. 45 km. Start Oxberg.
Fre 2 mar: Stafettvasan. 9–24 km. Femmannalag. Start Sälen.
Fre 2 mar: Nattvasan. 90 km. Tvåmannalag. Start Sälen. (FULLT 170319)
Lör 3 mar: Blåbärsloppet. 9 km. Start Eldris.
Sön 4 mar: Vasaloppet. 90 km. Start Sälen. (FULLT 170319)


 Vasaloppets sommarvecka 2018
Fre 10 aug: Cykelvasan Öppet Spår. 94 km. Start Sälen
Fre 10 aug: Cykelvasasprinten. 1 km. Lindvallen. Start Sälen
Lör 11 aug: Cykelvasan 90. 94 km. Start Sälen
Sön 12 aug: Cykelvasan 30. 32 km. Start Oxberg
Sön 12 aug: Ungdomscykelvasan. 32 km. Start Oxberg
Sön 12 aug: Cykelvasan 45. 45 km. Start Oxberg
Lör 18 aug: Ultravasan 45. 45 km. Start Oxberg
Lör 18 aug: Ultravasan 90. 90 km. Start Sälen
Lör 18 aug: Vasastafetten. 4,5–15 km. Löparstafett för tiomannalag. Start Sälen
Lör 18 aug: Vasakvartetten. 19,1–24,2 km. Löparstafett för fyramannalag. Start Sälen

Högupplösta bilder från Vasaloppet:http://www.mynewsdesk.com/se/pressroom/vasaloppet/image/list

Text och bilder är för fri publicering.
För mer information
Camilla Sandy
pressansvarig
070-384 95 00
camilla.sandy@vasaloppet.se

Mer om Vasaloppet?
www.vasaloppet.se
Pressrum: mynewsdesk.com/se/pressroom/vasaloppet
Facebook: facebook.com/vasaloppetofficial
Instagram: @vasaloppet
Twitter: @vasaloppet

Vasaloppet är världens största arrangör av motionslopp året runt och en del av En Svensk Klassiker. Vasaloppets vintervecka med längdskidåkning och sommarveckan med mountainbikecykling och löpning lockar årligen ca 90 000 anmälda deltagare. Sedan starten 1922 har över en miljon deltagare passerat målportalen i Mora. Vasaloppet är en ideell verksamhet som ägs av IFK Mora och Sälens IF. En motor för folkhälsa och föreningsliv, i fäders spår för framtids segrar!

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy