Gå til indhold
​Inspiration: Bæredygtighedsuge skudt i gang i Lyngby

Nyhed -

​Inspiration: Bæredygtighedsuge skudt i gang i Lyngby

Samfundsansvar. Der må tænkes i anderledes løsninger, for at Jordens ressourcer ikke bliver brugt op. Under titlen ”Fremtidens frø” er bæredygtighedsugen på Lyngby private Skole i fuld gang. Det overordnede mål for ugen er at give eleverne viden om - og samtidig give dem mulighed for at smage og dufte til - bæredygtig mad og miljøbesparende produktion.

Oatley, Haver til Maver, Klimaambassaden og Dansk Vegetarisk Forening var forbi på førstedagen med oplæg, smagsprøver, workshops og masser af interessante ideer – og eleverne var helt med på at afprøve det nye, de blev præsenteret for:

”Vi kan rigtig godt lide at stå med de friske ting – og sådan dufte og smage til det hele, mens vi laver det”, forklarer nogle elever, mens de deltager i workshoppen med ”Haver til Maver”.

Skoleleder Tobias Malmgren siger om nogle af overvejelserne bag bæredygtighedsugen:

”Vi har stillet som krav, at målsætningerne for ugen skal hentes i Fælles Mål (skolens undervisningsmål, red.) og FN’s klimamål – og det er med det udgangspunkt, vi skal give eleverne en masse sanseoplevelser.”

De fleste af ugens events er placeret ved siden af den normale undervisning. Skolen kører sit normale skema for klasserne, men der indlægges 2-3 workshops pr. klasse og en masse udenoms-aktiviteter i frikvartererne, til morgensang, i spisepausen m.v.

Derudover bliver der implementeret permanente tiltag, såsom affaldssortering. Fremover skal eleverne sortere madaffald, der efterfølgende sendes til bioaffald i kommunen, samt plastik, papir m.m. Ideen med bæredygtighedsugen er nemlig ikke kun, at eleverne bliver introduceret for naturlige fødevarer og produkter – men også, at eleverne bliver gjort opmærksomme på deres vaner og måske sætter spørgsmålstegn ved dem.

Sanne Svensson og Silke Hansen, der er eksterne tovholdere på projektet, får sammen med skolens ansatte det hele til at svinge:

”Vi vil gerne skabe en sund debat, og det er vigtigt at introducere emnet bæredygtighed for børnene i en tidlig alder. Vi håber, at flere skoler vil tage projektet ”Fremtidens Frø” til sig, så børn og unge landet over kan få et indblik i, hvad vores levevis betyder for vores miljø og fremtid, siger Sanna Svensson.

På fredag fra kl. 15.00 – 18.00 slår skolen dørene op for et åbent event - en Food- og Bæredygtighedsfestival. Her vil bæredygtighedsugen afsluttes med livemusik, uddeling af smagsprøver og mulighed for at besøge opstillede stande.

Er du interesseret i at høre mere om projektet ”Fremtidens frø” og bæredygtighedsugen på Lyngby private Skole, kan du kontakte:

Projektledere:
Silke Hansen, 40192506
Sanne Svennson, 31321162

Skoleleder:
Tobias Malmgren, 21916772

Emner

Kategorier

Pressekontakt

Simone Dalsgaard

Simone Dalsgaard

Pressekontakt Kommunikationsansvarlig chefkonsulent +45 33 30 79 27

Relateret materiale

Danmarks Private Skoler

Danmarks Private Skoler er organisation for frie og private grundskoler og gymnasiale uddannelser fordelt over hele Danmark.
Foreningen varetager skolernes interesser over for bl.a. Folketinget og Undervisningsministeriet. Interessevaretagelsen understøttes af foreningens kommunikationsvirksomhed, projekt- og analysearbejde. Foreningens sekretariat rådgiver skolerne i juridiske, økonomiske, ledelsesmæssige, pædagogisk- og undervisningsrelaterede spørgsmål.
Foreningen har desuden en omfattende kursusvirksomhed for skolernes ledelser og bestyrelser.

Danmarks Private Skoler - grundskoler og gymnasier
Ny Kongensgade 15
1472 København K
Danmark