Dansk graffitikunstner skaber værk til støtte for Røde Kors

Pressemeddelelser   •   Jun 22, 2020 08:00 CEST

​På en velgørenhedsauktion svinger Bruun Rasmussen nu hammeren over værket ”Vores Danmark”, som er skabt af den Los Angeles-baserede kunstner Mikael B. Værket er en nyfortolkning af Danmarkskortet og blev kreeret i en tid, hvor hele verden med ét blev forandret som følge af COVID-19.

Stor Dan Turèll-samling på auktion: fra LSD-post til kammerathorn

Pressemeddelelser   •   Jun 22, 2020 07:10 CEST

​På en Netauktion præsenterer Bruun Rasmussen nu en række breve, bøger og fotografier, der giver et intimt indblik i det nære venskab mellem to store kulturpersonligheder: forfatteren Dan Turèll og journalisten Jacob Ludvigsen.

Prins Henriks skulpturer solgt på auktion

Pressemeddelelser   •   Jun 17, 2020 18:01 CEST

Der blev fundet nye ejermænd til alle 19 skulpturer, da Bruun Rasmussen i dag svingede hammeren over Prins Henriks egen kunst på en Traditionel Auktion i København. Auktionens højdespringer blev bronzeværket "Le couple de Monstres", som efter en heftig budkrig endte med et hammerslag på 350.000 kr.

David Hockney-litografi sætter rekord hos Bruun Rasmussen

Pressemeddelelser   •   Jun 17, 2020 14:45 CEST

David Hockney er utvivlsomt en af det 20. århundredes mest betydningsfulde kunstnere. På en Traditionel Auktion i København satte Bruun Rasmussen tirsdag eftermiddag en ny prisrekord for kunstneren. Værket, et litografi fra 1978-80, blev solgt for 560.000 kr. og er dermed det dyreste Hockney-værk, der nogensinde er blevet solgt på auktion i Danmark.

Bornholmsk maler sætter verdensrekord hos Bruun Rasmussen

Pressemeddelelser   •   Jun 17, 2020 11:38 CEST

Et hammerslag på mere end fem gange vurderingsprisen overraskede både eksperter og budgivere, da Bruun Rasmussen tirsdag eftermiddag satte et værk af kunstneren Oluf Høst (1884-1966) under hammeren i København. Prisen for værket lød på 800.000 kr. – et hammerslag, som udgør en stor milepæl for maleren fra Svaneke, der nu med flere længder har slået sin gamle rekordpris på 420.000 kr.

Poul Anker Bech sætter ny verdensrekord hos Bruun Rasmussen

Pressemeddelelser   •   Jun 17, 2020 11:33 CEST

I alt otte malerier af Poul Anker Bech kom under hammeren på auktionshusets Traditionelle Auktion tirsdag eftermiddag. Det var dog særligt ét, der løb med opmærksomheden – for et hammerslag på 320.000 kr. for "Den grønne bølge II" markerede en ny prisrekord for den nordjyske kunstner.

Bob Dylan-fan? Nu kommer den ultimative samling på auktion

Pressemeddelelser   •   Jun 17, 2020 09:23 CEST

Asger Jorn for millioner: Befrielsesbillede fra 1945 solgt på auktion

Pressemeddelelser   •   Jun 16, 2020 20:20 CEST

Bruun Rasmussen markerede i dag 75-året for Danmarks befrielse med manér, da et værk af Asger Jorn kom under hammeren på en Traditionel Auktion i København. Hammerslaget på værket "Landskab fra Finkidong", der kom til verden i 1945, lød på hele 3,7 mio. kr. – en overraskende pris for auktionshuset, hvis vurdering var sat til 2,5 mio. kr.

Temaauktion om Genforeningen hos Bruun Rasmussen

Pressemeddelelser   •   Jun 12, 2020 11:20 CEST

Mandag den 15. juni er det 100 år siden, at Sønderjylland blev genforenet med Danmark. Hos Bruun Rasmussen markerer man begivenheden med en stor Netauktion, der sætter fokus på genstande fra tiden.

Russisk hofmaler tidobler pris på dansk auktion

Pressemeddelelser   •   Jun 10, 2020 17:29 CEST

​Der var budkrig i salen, da Bruun Rasmussen onsdag eftermiddag satte et maleri af kunstneren Vladimir Donatovich Orlovsky under hammeren i Bredgade. Maleriet skildrer livet ved en russisk bondegård og var vurderet til 100.000-150.000 kr. af auktionshuset. Auktionarius Jesper Bruun Rasmussen lod dog først hammeren falde ved 1,2 mio. kr. – et hammerslag, som vakte klapsalver i auktionssalen.

Kontaktpersoner 33 kontaktpersoner

  • Pressekontakt
  • Pressemedarbejder
  • mivhc@jabrtquuvun-ilraaysmsjusyvseman.msdkct
  • +45 88181075

Om Bruun Rasmussen Kunstauktioner

Om Bruun Rasmussen

Bruun Rasmussen Kunstauktioner er ét af Danmarks ældste auktionshuse og er samtidig blandt Skandinaviens førende. Det hele startede den 6. oktober 1948, hvor Arne Bruun Rasmussen lod hammeren falde for første gang i auktionssalen i Bredgade 33 i København. I dag ledes den familiedrevne virksomhed af Jesper Bruun Rasmussen og den tredje generation af familien, hans søn Frederik og datter Alexa samt auktionshusets administrerende direktør Jakob Dupont.

I 2004 blev den første Netauktion lanceret, og i dag er auktionshuset udbygget med afdelinger i København og Aarhus samt repræsentation i Sverige, Tyskland, England, Frankrig, Belgien, Luxemborg, Spanien, Italien, Thailand og USA. Omkring 100.000 effekter udbydes årligt på de Traditionelle Auktioner, de daglige Netauktioner og seneste skud på stammen, Direkte Auktion. Her er udbudt alt fra kunst, antikviteter, moderne design og smykker til bøger, mønter, frimærker, vin og våben. 

Adresse

  • Bruun Rasmussen Kunstauktioner
  • Sundkrogsgade 30
  • 2150 Nordhavn, København
  • Danmark