Qlabu1cn1wpxmp4fpmp6
Ihwffo7r9abqdkf6q5za Xqwg07efn6nynh9cjuaj

Det største eftersyn i nyere tid åbner i dag!

Pressemeddelelser   •   Maj 24, 2017 08:30 CEST

​Bruun Rasmussen slår i dag dørene op for den største internationale auktion i nyere tid. Med ca. 1.500 katalognumre er huset spækket med unikke kostbarheder fra stue til kvist. Kig ind forbi de smukke sale i Bredgade og se de mange kunstskatte, antikviteter, designklassikere, smykker og armbåndsure fra hele verden.

I97y4v3ddczs2ia2zjyd
Ihwffo7r9abqdkf6q5za Ux5sk8cqvrapgbcvbpxo

Rauschenberg, Chadwick og Armitage på auktion

Pressemeddelelser   •   Maj 23, 2017 10:12 CEST

​Bruun Rasmussen dykker ned i den internationale kunsthistorie på sommerens auktion i Bredgade, hvor værker af Robert Rauschenberg, Lynn Chadwick og Kenneth Armitage kommer under hammeren. Eftersynet åbner i morgen, onsdag den 24. maj kl. 15.

Ltvqmkxxiad5vlhnvuki
Ihwffo7r9abqdkf6q5za Srj7ro67b9bgmzs1g2nj

Stor Rolex-auktion i København

Pressemeddelelser   •   Maj 22, 2017 08:47 CEST

På sommerens internationale auktion hos Bruun Rasmussen i Bredgade er der fokus på de legendariske Rolex-ure fra 1950-70’erne, som i disse år oplever fornyet interesse pga. urenes høje kvalitet og tidløse design.

Cblhma6nk5szotjtmiin
Ihwffo7r9abqdkf6q5za Ywuyxwxpdklkit6ge0f7

Marstrands atypiske familieportræt

Pressemeddelelser   •   Maj 18, 2017 09:15 CEST

Bruun Rasmussen Kunstauktioner markerer 100-året for afståelsen af Dansk Vestindien med Wilhelm Marstrands portræt af sin brors familie fra St. Thomas – et stykke vaskeægte kolonihistorie med den smukke afrocaribiske barnepige Justina i centrum af billedet.

W6sz8b00yhqykoh3rsk5
Ihwffo7r9abqdkf6q5za Lv9jngp2p3bmuzn7oaij

"King of Diamonds" - sjældent Harry Winston-armbånd på auktion

Pressemeddelelser   •   Maj 17, 2017 08:45 CEST

For første gang nogensinde udbyder Bruun Rasmussen Kunstauktioner i København et eksklusivt diamantarmbånd af den legendariske amerikanske juveler Harry Winston. Armbåndet er designet af Francois Tavernier i 1965 og er vurderet til 400.000-500.000 kr.

Wlecbweidnv09yas1jjn
Ihwffo7r9abqdkf6q5za M6rru54e21e1bcfrhgiv

Den største russiske kunstauktion nogensinde

Pressemeddelelser   •   Maj 15, 2017 08:40 CEST

Når Bruun Rasmussen slår dørerne op for sommerens internationale auktion i Bredgade den 24. maj, er det med den største russiske kunstauktion, der nogensinde er afholdt i Skandinavien. Den omfatter bl.a. Richard Zeiner-Henriksens imponerende samling og andre private samlinger med kongelig proveniens.

K9bzs4uxnbayz8jwfxtc
Ihwffo7r9abqdkf6q5za Peemackekkwbo7mfbody

Nordiske art deco-møbler

Pressemeddelelser   •   Maj 08, 2017 07:48 CEST

På sommerens internationale auktion hos Bruun Rasmussen i København kommer nogle helt usædvanlige og meget eksklusive danske art deco-møbler af Orla Høyer under hammeren. Møblerne er så sjældne, at Bruun Rasmussens eksperter aldrig har set noget lignende før.

D40faxpyqusiiv917yeq
Ihwffo7r9abqdkf6q5za Rnxved8mn0l3kbochkba

Enestående billedbog af H.C. Andersen

Pressemeddelelser   •   Apr 26, 2017 08:45 CEST

Drømmende. Fabulerende. Fantasifuld. H.C. Andersens skaberevne var uovertruffen og hans fantasi konstant i bevægelse. Snart kommer ét af de ypperste eksempler på hans unikke kreativitet under hammeren hos Bruun Rasmussen i København i form af en næsten 200 sider lang billedbog spækket med vers og klip fra mesterens hånd.

Okbhzpymz47csfab5eve
Ihwffo7r9abqdkf6q5za Cjhekfgchkfnaijpuzu0

Klassisk dansk smykkekunst på auktion

Pressemeddelelser   •   Apr 05, 2017 10:49 CEST

Er du også blevet betaget af de smukke kreationer i “Smykkeskrinet” - den nye permanente udstilling i Den Gamle By i Aarhus? Så er der al mulig grund til at gå på opdagelse i Bruun Rasmussens temaauktion over danske smykker fra det 20. århundrede.

Esyhyqotmgsji21bkekw
Ihwffo7r9abqdkf6q5za Q7ggqzva4hryjat4ljmg

Enestående samling af Dansk Vestindiske mønter

Pressemeddelelser   •   Mar 29, 2017 08:44 CEST

Bruun Rasmussen markerer 100-året for overdragelsen af de Dansk Vestindiske øer til USA på forårets store internationale møntauktion i Københavns Nordhavn, hvor en næsten komplet privat samling af alle mønttyper fra Dansk Vestindien kommer under hammeren.

Kontaktpersoner 24 kontaktpersoner

Om Bruun Rasmussen Kunstauktioner

Om Bruun Rasmussen

Adresse

  • Bruun Rasmussen Kunstauktioner
  • Sundkrogsgade 30
  • 2150 Nordhavn, København
  • Danmark