Fischer for fuld musik - maleri solgt for 2,1 mio. kr.
Efterårets internationale auktion hos Bruun Rasmussen i Bredgade er skudt i gang for fuld musik! Jesper Bruun Rasmussen har netop solgt Paul Fischers ikoniske maleri af "Kongens Fødselsdag" fra 1925, hvor Den Kongelige Livgarde marcherer i taktfast flok ned ad Strøget i rød gallauniform. Værket blev solgt for 2,1 mio. kr. til en privat dansk kunstsamler.
"Vi havde høje forventninger til dagens auktion, hvor vi udbød en række malerier af københavnermaleren, Paul Fischer, i anledningen af 850-året for Københavns grundlæggelse. Der var særlig stor opmærksomhed omkring det ikoniske maleri af "Kongens Fødselsdag", som blev købt af en dansk privat kunstsamler," udtaler Julie Arendse Voss, leder af afdelingen for ældre kunst hos Bruun Rasmussen.
Ingen har skildret byens gader, bygninger og folkeliv så eminent som Paul Fischer, der betegnes som københavnermaleren over dem alle. Hans stemningsfulde malerier fortæller om tiden omkring år 1900, hvor byen var sluppet af med sine omkransende volde og udviklede sig til en moderne storby med nye transportmidler, menneskemylder og heftig byggeaktivitet. Topografien er let genkendelig, og som kulisse for sine skildringer anvendte Fischer særligt gaderne og torvene i den gamle bydel mellem Kongens Nytorv og Rådhuspladsen.
Med på auktionen var også et portræt af en smuk ung kvinde i en hestedrosche på vej ud af byen over Dronning Louises bro med kurs mod Nørrebrogade, som Paul Fischer udførte i 1902. Det blev solgt for 750.000 kr.
Kongens fødselsdag
Paul Fischer: "Kongens Fødselsdag. Vagtparaden i Galla trækker op gennem Østergade". Sign. Paul Fischer 1925. Olie på lærred. 150 x 150 cm. Vurdering: 1,5-2 mio. kr. Hammerslag: 2,1 mio. kr.