Pressemeddelelser Vis alle 80 hits

Med farvens kraft - Emil Nolde under hammeren

Pressemeddelelser   •   Nov 20, 2017 08:15 CET

​Blomsterne sprænger som nytårsraketter i Emil Noldes blændende akvarel ”Blühende Sommer”, der er vurderet til 1,2 mio. kr. på årets største internationale auktion hos Bruun Rasmussen i Bredgade. Dette blomsterbillede og to andre værker fra auktionen repræsenterer et varieret udsnit af Noldes farvefabulerende univers, der blev til i en tid med store samfundsmæssige omvæltninger.

Eckersberg – pioner i perspektivet

Pressemeddelelser   •   Nov 16, 2017 08:20 CET

​Årets største internationale auktion står for døren hos Bruun Rasmussen i København, hvor der bl.a. udbydes to helt enestående værker af dansk malerkunsts fader C.W. Eckersberg (1783-1853), der udfolder kunstnerens egen perspektivlære. Han var med til at præge en hel generation af kunstnere i sin egen samtid og er i dag populær som aldrig før.

Ikoniske Isokon-møbler under hammeren

Pressemeddelelser   •   Nov 15, 2017 08:30 CET

Bruun Rasmussens designauktioner er nok bedst kendt for møbelklassikerne fra de skandinaviske lande, men på årets største auktion i Bredgade dykker auktionshuset ned i international designhistorie med en række møbler fra Isokon af den markante ungarske arkitekt Marcel Breuer.

Verdenskunst fra dansk skjortefabrik

Pressemeddelelser   •   Nov 15, 2017 08:17 CET

Et yderst sjældent ”Achrome” værk af Piero Manzoni fra 1961 kommer til salg hos Bruun Rasmussen i København den 5. december 2017. Værket er udført under kunstnerens arbejdsophold i Danmark og har ikke tidligere været udbudt til salg.

Billeder Vis alle 292 hits

Emil Noldes kvindeportræt

Emil Noldes kvindeportræt

Emil Noldes kvindeportræt med dokumentation.

Licens Creative Commons navngivelse, ingen bearbejdelse
Download
Størrelse

4,67 MB • 2500 x 2993 px

Auktionens tre værker af Emil Nolde

Auktionens tre værker af ...

Auktionens tre værker af Emil Nolde. Kommer under hammeren den 5. december.

Download
Størrelse

3,04 MB • 2500 x 3171 px

Emil Nolde: Sydlandsk landskab

Emil Nolde: Sydlandsk lan...

Emil Nolde: Sydlandsk landskab med bjerge, ca. 1895. Sign. E. Hansen. Akvarel på papir. Bladstørrelse 22 x 29. Vurdering: 75.000-100.000 kr.

Download
Størrelse

15,6 MB • 6852 x 4745 px

Auktionens tre værker af ...

Auktionens tre værker af Emil Nolde, der udbydes den 5. december.

Download
Størrelse

3,51 MB • 2500 x 3271 px

Videoer Vis alle 12 hits

Auktionsrekord: 1,4 mio. kr. for et bundt pengesedler

Auktionsrekord: 1,4 mio. ...

Auktionsrekord: 1,4 mio. kr. for et bundt kinesiske pengesedler, der blev solgt hos Bruun Rasmussen i Nordhavn den 7. november 2017

Download
Størrelse

640 x 360 px

IWC - Model Porsche Design

IWC - Model Porsche Design

Download
Størrelse

640 x 360 px

Dansk samtidskunst på auktion

Dansk samtidskunst på auk...

Download
Størrelse

640 x 360 px

Paul Fischers København

Paul Fischers København

Download
Størrelse

640 x 360 px

Dokumenter 1 hit

Bruun Rasmussens russiske kunstkatalog

Dokumenter   •   2017-05-15 08:40 CEST

Russian Art, Icons + Antiques, International auction 872 (June 2017)

Kontaktpersoner Vis alle 5 hits

  • Kommunikationsmedarbejder
  • cal@brkhuuivymn-raspsmbeusseptn.mtnhfekvdk
  • + 45 88181216

  • Specialist, moderne kunst
  • nbprcyh@bruun-rasmdhussen.dk
  • +45 88181182

  • Afdelingsleder, armbåndsure
  • cab@bruun-rasmussen.dk
  • 8818 1235

  • Vurderingssagkyndig
  • Smykker og sølv
  • ktt@bruun-rasmussen.dk
  • 8818 1237