Skip to main content

Pressemeddelelser Vis alle 128 hits

Pouls himmelseng og Finns høvdingestol: danske designperler under hammeren

Pouls himmelseng og Finns høvdingestol: danske designperler under hammeren

Pressemeddelelser   •   Sep 12, 2018 11:13 CEST

En unik himmelseng af Poul Henningsen og Finn Juhls ikoniske høvdingestol er blandt højdepunkterne, når Bruun Rasmussen svinger hammeren over sjældne møbler og designklassikere i København i september.

Per Kirkebys mange ansigter:  fra popkunst til geologi

Per Kirkebys mange ansigter: fra popkunst til geologi

Pressemeddelelser   •   Sep 11, 2018 12:12 CEST

På efterårets internationale auktion i Bredgade markerer vi den nyligt afdøde kunstner Per Kirkebys brede virke med en perlerække af værker – fra hans tidlige eksperimenter med popkunst til hans senere geologiske undersøgelser.

Doktor Glas' imponerende samling på auktion

Doktor Glas' imponerende samling på auktion

Pressemeddelelser   •   Sep 10, 2018 13:22 CEST

En enestående dansk privatsamling med glaskunst kommer under hammeren på Bruun Rasmussens internationale auktion den 26. september. Ejeren er den danske læge Torben Sørensen, som gennem et helt liv har samlet de mange værker fra Italien, Finland og Sverige.

Cartiers sjældne panter-broche

Cartiers sjældne panter-broche

Pressemeddelelser   •   Sep 06, 2018 08:05 CEST

Drømmer du om elegante smykker fra Cartier, Bulgari, Tiffany, Georg Jensen eller Ole Lynggaard, bør du kigge ind forbi efterårets internationale auktion. Et af højdepunkterne er Cartiers imponerende ”Panthère”-broche, der er vurderet til 450.000-500.000 kr.

Billeder Vis alle 487 hits

Flemming Lassen: "Hussaren"

Flemming Lassen: "Hussaren"

Sjælden lænestol opsat på ben af bøg, forben monteret med hjul. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lyseblåt mønstret uld. Form...

Licens Creative Commons navngivelse, ingen bearbejdelse
Download
Størrelse

107 KB • 800 x 631 px

Henning Hansen: Art Deco stol

Henning Hansen: Art Deco ...

Med svungent stel af eboniseret træ. Forben af udskåret og forgyldt træ, sædets front dekoreret med forgyldt "a la grecque" bort. Sider, ...

Licens Creative Commons navngivelse, ingen bearbejdelse
Download
Størrelse

99,3 KB • 800 x 645 px

Poul Henningsen: Unik himmelseng

Poul Henningsen: Unik him...

Med hvidlakeret ramme og himmel, båret af fire blålakerede balustreformede søjler. Udført ca. 1926 til Dronninglund Slot. Vurdering: 150....

Licens Creative Commons navngivelse, ingen bearbejdelse
Download
Størrelse

70 KB • 800 x 589 px

Finn Juhl: "FJ 45"

Finn Juhl: "FJ 45"

Et par lænestole af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med gråviolet uld, kedder af naturskind. Formgivet 1945. Udfør...

Licens Creative Commons navngivelse, ingen bearbejdelse
Download
Størrelse

66,5 KB • 800 x 406 px

Videoer Vis alle 17 hits

Skibsvragsvinen

Skibsvragsvinen

Se skibsvragsvinen og hør vinekspert Henrik Christensen fortælle mere om den sjældne flaske og dens historie.

Licens Creative Commons navngivelse, ingen bearbejdelse
Download
Størrelse

960 x 540 px

Højdepunkter fra auktionen

Højdepunkter fra auktionen

Højdepunkter fra årets første internationale auktion i Bredgade. Eftersyn: 22.-26. februar. Auktion: 27. februar - 8. marts 2018

Licens Creative Commons navngivelse, ingen bearbejdelse
Download
Størrelse

854 x 480 px

Højdepunkter fra auktionen

Højdepunkter fra auktionen

Højdepunkter fra årets første internationale auktion i Bredgade. Eftersyn: 22.-26. februar. Auktion: 27. februar-8. marts 2018.

Licens Creative Commons navngivelse, ingen bearbejdelse
Download
Størrelse

854 x 480 px

Budddha budrunde

Budddha budrunde

Se auktionarius Kasper Nielsen svinge hammeren i den spændende budrunde om den kinesiske Buddha, der endte med at løbe med det højeste ha...

Licens Creative Commons navngivelse, ingen bearbejdelse
Download
Størrelse

640 x 360 px

Dokumenter 1 hit

Bruun Rasmussens russiske kunstkatalog

Bruun Rasmussens russiske kunstkatalog

Dokumenter   •   2017-05-15 08:40 CEST

Russian Art, Icons + Antiques, International auction 872 (June 2017)

Kontaktpersoner Vis alle 7 hits

  • Møntspecialist, cand.mag., ph.d.
  • mmil@bwsrujpunad-rbbasgdmuzmsskdenqy.dnykee
  • 8818 1202

  • Specialist, varia
  • lltka@xabrjpuuejn-ozrawfsmstuspssesvn.mtdkle
  • 8818 1166

  • Specialist, ældre kunst (før 1920)
  • skdbh@rxbrdruuavn-qrrafysmdsusrwseain.xqdkbd
  • 8818 1127

  • Pressekontakt
  • Kommunikationsmedarbejder
  • caitl@ivbrlbuuufn-fgraqdsmbkuskbsegmn.addkvj
  • + 45 88181216