​”New Nordic”-fotokunst under hammeren

Pressemeddelelse   •   Feb 23, 2016 11:34 CET

Astrid Kruse Jensen: "Hypernatural #37", 2007. Vurdering: 20.000-25.000 kr.

”New Nordic”-bølgen rammer auktionssalen hos Bruun Rasmussen i Bredgade i form af fotografier af en række af tidens mest internationalt anerkendte nordiske kunstnere, blandt andre Astrid Kruse Jensen og Ebbe Stub Wittrup. Eftersynet åbner på torsdag og selve auktionen afholdes onsdag den 9. marts.

Nordisk fotokunst med internationalt format

Fotokunsten buldrer frem på kunstscenen verden over – fra Paris Photo i Frankrig, Shanghai Photo i Kina til den netop overståede Art Herning, kunstmessen for Danmarks førende gallerier, der i år havde særligt fokus på fotokunst.

”På årets første internationale auktion i Bredgade har vi også sat fokus på fotokunsten. Denne gang præsenterer vi kunstfotografier af nogle af Nordens mest internationalt anerkendte samtidskunstnere – faktisk er der tale om det største samlede udbud af moderne nordisk fotokunst på vores auktioner til dato” udtaler Christine Almlund, leder af afdelingen for fotokunst hos Bruun Rasmussen.

Auktionen tæller værker af bl.a. Per Bak Jensen, Olafur Eliasson, Pertti Kekarainen, Adam Jeppesen, Astrid Kruse Jensen og Ebbe Stub Wittrup – alle kunstnere, der på hver deres måde har høstet stor international anerkendelse. Kunstnerne i denne nye nordiske fotogeneration er kendetegnet ved en stor bevidsthed om fotografiets muligheder for at præge værkets tematik såvel som udtryk – med alle det fotografiske medies indbyggede muligheder og begrænsninger.

Det fotografiske grænseland

Helt konkret leger værkerne på forskellig vis i mellemrummet mellem vores opfattelsesevne og den kunstneriske fremstilling. Billederne bevæger sig i et grænseland, som rører ved vores umiddelbare antagelser om tematikker, der er særligt relevante både i en fotografisk kontekst såvel som i vores moderne hverdag, fx. det objektive/subjektive blik (Per Bak Jensen), virkelighed og fantasi (Ebbe Stub Wittrup, Astrid Kruse Jensen), fakta og fiktion (Adam Jeppesen), natur og kultur (Olafur Eliasson), bevægelse og stilstand (Stub Wittrup, Jacob Gils) osv.

Disse kunstnere kræver noget af beskueren, idet de skubber til vores stereotype antagelser – de udfordrer, skaber forundring, indsigt og nysgerrighed. Og hver især skaber de i deres fotografi væsentlige, unikke nye fortællinger, stemninger eller poetiske udtryk. Den særlige fotografiske æstetik giver værkerne en særegen, moderne kvalitet, der gør dem til kunstværker i deres helt egen ret, og som i den grad fortjener et langt liv på væggen.

Eftersyn og auktion

Der er eftersyn over alle fotografierne i vores afdeling i Bredgade 33 fra torsdag den 25. februar til og med mandag den 29. ferbuar. Auktionen over fotografier foregår onsdag den 9. marts i Bredgade 33.

Pressefoto

Astrid Kruse Jensen: "Hypernatural #37", 2007. Ed. 8/10. C-print, signeret, nummereret og dateret på bagsiden. Indrammet. Lysmål 95 x 120 cm. Vurdering: 20.000-25.000 kr.