Rekordhammerslag på Finn Juhls elegante “FJ-45”-stole

Pressemeddelelse   •   Dec 03, 2015 17:13 CET

Bruun Rasmussen Kunstauktioner afsluttede de internationale auktioner i Bredgade med endnu et flot rekordhammerslag – denne gang på et par af Finn Juhls elegante armstole “FJ-45”, der blev solgt for 460.000 kr.

“Danske snedkermøbler er fortsat ekstremt eftertragtede på det internationale auktionsmarked. Det gælder især, når stolene er ikoniske, som de solgte "FJ-45”-stole, der er tegnet af Finn Juhl i 1945 og udført af hans loyale snedkermester Niels Vodder i starten af 1960’erne. De er indbegrebet af alt, hvad der er enestående ved dansk møbelkunst - det smukke, skulpturelle formsprog, det gennemførte håndværk og den behagelige siddekomfort. Med den danske auktionsrekord på 460.000 kr. har snedkermøblerne opnået nye højder, men det stopper næppe her,” udtaler Peter Kjelgaard, leder af afdelingen for design og kunsthåndværk fra det 20. århundrede hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner.

Finn Juhl var oprindelig uddannet bygningsarkitekt, men det var møbelformgivning og indretning, der blev hans metier. I fællesskab med sin faste samarbejdspartner snedkermester Niels Vodder skabte han nogle af dansk designhistories mest ikoniske møbler, heriblandt "FJ-45", hvor han forenede snedkerhåndværket med et moderne og kunstnerisk udtryk – uden at møblets funktionalitet blev sat over styr.

Pressefoto

Finn Juhl: "FJ 45". Et par lænestole med stel af riopalisander. Sæde, ryg samt løs sædehynde betrukket med patineret brunt skind. Formgivet 1945. Udført tidligt 1960erne hos snedkermester Niels Vodder, stemplet. Hammerslag: 460.000 kr.

Bruun Rasmussen Kunstauktioner er ét af Danmarks ældste auktionshuse og er samtidig blandt Skandinaviens førende. Når det gælder specialviden, markedsindsigt samt vurdering af kunst, antikviteter, design og samlerobjekter tilbyder Bruun Rasmussen ekspertise fra kompetente og erfarne medarbejdere.

Vedhæftede filer

PDF-dokument