​Største auktion nogensinde med Quistgaards design

Pressemeddelelse   •   Maj 02, 2016 09:16 CEST

Jens Harald Quistgaard

Bruun Rasmussen udbyder netop nu det største udvalg nogensinde af Jens Harald Quistgaards tidløse design fra 1950-60’erne på en temaauktion tirsdag den 10. maj kl. 19.

”Blandt højdepunkterne er et unika sofabord med plade af ølandssten, som blev produceret hos Nissen, Langaa omkring 1965, og et sjældent pejsesæt af smedet stål og messing, der er stemplet "Dansk Designs Denmark, IHQ" og antageligvis udført hos Lange & Co. i 1960'erne. Med på auktionen er også ti peberkværne af forskellige træsorter som teak, pao rosa og wengé, som blev produceret hos Nissen, Langaa og Kronjyden” udtaler Esben Skov Jensen fra Bruun Rasmussens afdeling i Aarhus, der udbyder hele Quistgaard-auktionen.

En overset succeshistorie

I forhold til sine samtidige kollegaer som Hans J. Wegner, Finn Juhl og Arne Jacobsen har Quistgaard en beskeden plads i dansk designhistorie. Ikke desto mindre var han en af de mest internationalt anerkendt danske designere op gennem 1950’erne og 1960’erne. Hans møbler og brugskunst fandt vej til mange hjem i Europa, USA, Rusland og Japan og er i dag repræsenteret på museer verden over. Alligevel kender mange ham stadig ikke ved navn, selvom en del af hans produkter er en fast bestanddel i mange køkkener.

Funktionalisme og håndværk

Quistgaards fokus fulgte tidens funktionalistiske paroler, og en af hans karakteristiske udtalelser lød: ”Brugsværdien må aldrig tage skade. Den må aldrig minimeres bare for at gøre det pynteligt.”

Udgangspunktet for Quistgaard var samtidig respekt for det traditionelle håndværk og brugen af naturens materialer. Resultatet var en perlerække af smukke bakker, skåle, kander, stole, bestik, taburetter og meget, meget andet.

I slutningen af 1950’erne besøgte den amerikanske fabrikant Ted Nierenberg København og stiftede bekendtskab med Quistgaards køkkendesign. Mødet førte til en karriere som chefdesigner hos virksomheden Dansk Designs, der står bag mange klassikere mærket med Quistgaards initialer ”JHQ”.

Pressefoto

Jens H. Quistgaard: Unika sofabord med plade af ølandssten, stel af eg monteret på hjul. Udført hos Nissen, Langaa. H. 36. L. 182. B. 75. Vurdering: 40.000-50.000 kr.