Värdering i Sverige och försäljning på auktion i Danmark

Pressemeddelelse   •   Jan 17, 2017 09:15 CET

Peter Kleberg, representant och värderingsexpert i Sverige

För många av våra svenska kunder blir det nu lättare att lämna in konst, design, antikviteter, smycken och armbandsur till våra auktioner i Danmark, eftersom vi har fått en ny rutinerad representant och värderingsexpert, Peter Kleberg, som framöver kommer att göra värderingsbesök i Skåne och Mellansverige.

”Jag ser fram emot att åka ut och göra värderingsbesök i Sverige på uppdrag av Bruun Rasmussen. På 1950–70-talet var Sverige tredje största exportmarknad för danska designmöbler, så det finns en hel del av dessa möbler i svenska hem. Funderar du på att sälja designklassiker eller andra föremål på auktion i Danmark, är priserna just nu i topp”, säger Peter Kleberg.

En del kunder känner säkert redan till Peter Kleberg som har jobbat i branschen i ca 40 år, under vilka han har skaffat sig ett brett kunnande om nordisk konst, konsthantverk och möbler. Han bor i Skåne och kommer att göra värderingsbesök i de södra och centrala delarna av Sverige när det gäller försäljning, bodelning, bouppteckning och försäkring.

Hos Bruun Rasmussen följer vi noggrant aktuella tendenser och ser vad som efterfrågas på auktionsmarknaden. Just nu ser vi fina klubbslag på äldre konst och antikviteter samt på modernt måleri, konsthantverk och design. Dessutom ser vi en markant framgång på marknaden för såväl rysk som kinesisk konst och konsthantverk.

Det finns flera fördelar med att sälja hos Bruun Rasmussen – vi uppnår toppriser på våra auktioner tack vare vårt internationella nätverk av kunder och vi marknadsför föremålen via våra exklusiva auktionskataloger, internationella tidskrifter och digitala medier. Just nu är den danska kronan stark vilket utgör en ytterligare fördel med att sälja hos oss.

För ytterligare information, värdering eller dylikt, kontakta Peter Kleberg på tel.+46 (0) 721 777 291 eller per e-post pek@bruun-rasmussen.dk.

Bruun Rasmussen Auctioneers is one of Scandinavia’s leading international auction houses, and one of Denmark’s oldest. It all started on 6 October 1948, when Arne Bruun Rasmussen conducted the first traditional auction in the saleroom at Bredgade 33 in Copenhagen. Today, Jesper Bruun Rasmussen stands at the helm of the family-run business together with the third generation of the family, his son Frederik and daughter Alexa, and the company’s CEO Jakob Dupont.

In 2004, the first online auction was launched, and today the auction house has expanded to include departments in Copenhagen and Aarhus and representations in Sweden, Germany, France, Belgium, Luxemburg, Spain, Italy, Thailand and the US. About 100,000 lots are offered for sale each year at the traditional auctions and daily online auctions. Here you can bid on everything from art, antiques, modern design and jewellery to books, coins, stamps, wine and weaponry.