Verdensrekord for Kirkeby-maleri til 1,6 mio. kr.

Pressemeddelelse   •   Dec 01, 2015 18:38 CET

Bruun Rasmussen Kunstauktioner har netop med længder slået en verdensrekord på et monumentalt maleri af Per Kirkeby, der blev solgt for 1,6 mio. kr. Eftermiddagens auktion bød på i alt tre millionhammerslag til Kirkeby, Picasso og Jorn.

“Per Kirkeby er ikke alene Nordens største nulevende kunstmaler, men også én af de mest eftertragtede på det internationale auktionsmarked lige nu. Det solgte værk er udført på Læsø i 1995 og er et af de bedste malerier, vi nogensinde har udbudt af kunstneren” udtaler Niels Raben, leder af afdelingen for moderne kunst hos BRuun Rasmussen.

Per Kirkeby debuterede i 1962 og har gennem sin karriere arbejdet med mange kunstneriske udtryk – fra de tidlige 60’er-værker med popkunstelementer til de monumentale malerier fra slutningen af 80’erne og frem med stærke referencer til natur-, kultur- og kunsthistorien. Med sine gyldne og grønne farver har maleriet referencer til landskabet og mimer naturens cyklus af forfald og vækst.

Auktionens top 3

1) Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden Per Kirkeby Læsø 1995. Olie på lærred. 200 x 220. Hammerslag: 1,6 mio. kr.

2) Pablo Picasso: "Tripode", 1951. Nummereret 10/75. Stor drejet vase i hvid fajance, dekoreret i blåt og grønt samt med gravering. H. 75,5. Diam. 23. Hammerslag: 1,1 mio. kr.

3) Asger Jorn: "Uden titel (Fabeldyr)". Sign. Asger J. 47; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 58 x 72. Hammerslag: 1 mio. kr.

Bruun Rasmussen Kunstauktioner er ét af Danmarks ældste auktionshuse og er samtidig blandt Skandinaviens førende. Når det gælder specialviden, markedsindsigt samt vurdering af kunst, antikviteter, design og samlerobjekter tilbyder Bruun Rasmussen ekspertise fra kompetente og erfarne medarbejdere.

Vedhæftede filer

PDF-dokument