Blomqvist og Bruun Rasmussen slår verdensrekord på russiske ikoner
På fredagens internationale auktion hos Bruun Rasmussen i København blev der slået en verdensrekord på russiske ikoner. Det var takket være et fantastisk samarbejde mellem to af Nordens førende auktionshuse, Blomqvist og Bruun Rasmussen, at de flotte auktionsresultater på russisk kunst kom i hus.
"Vi har samarbejdet med Blomqvist, Norges førende auktionshus, gennem mange år, men det er første gang, at vi har løftet så stor en opgave sammen. Det har været en fantastisk rejse – fra vi vandt udbudsrunden over Zeiner-Henriksens unikke samling af ikoner, kunst og antikviteter i november til selve auktionen i fredags, hvor vi slog det ene flotte millionhammerslag efter det andet. Særligt de russiske ikoner nød en ekstremt stor efterspørgsel hos de private samlere, der mødte op til vores udstilling i London i starten af juni og selve auktionen i København. Det blev et helt uforglemmeligt salg, hvor vi slog en imponerende verdensrekord på 4,6 mio. kr. for en russisk ikon fra 1500-tallet af Kristi nedtagelse fra korset," udtaler Frederik Bruun Rasmussen.
"Vi har afholdt russiske temaauktioner siden 2005 og har stor erfaring i at sælge russiske kunstskatte – særligt pga. de mange danskere, der gennem tiden har været udstationeret i Rusland og de dansk-russiske forbindelser mellem det danske kongehus og den russiske zar, hvor bl.a. Kejserinde Dagmar spillede en helt central rolle. De har alle medvirket til, at der i dag befinder sig så mange russiske kunstskatte i Norden. Det har uden tvivl været det største salg i husets historie, som jeg er meget stolt af at være en del af," udtaler Martin Hans Borg, ekspert i russisk kunst hos Bruun Rasmussen.
"Vi havde store forventninger før salget af Zeiner-Henriksens fantastiske samling. Det er en samling, som har været i samme familie i tre generationer, den er meget godt dokumenteret og har en flot proveniens. Resultatet overgår alt, hvad vi kunne forestille os", siger daglig leder ved Blomqvist Nettauksjon, Agnes Beathe Steen Fosse, efter fredagens auktion hos Bruun Rasmussen i København. "Ifølge Zeiner-Henriksens testamente skulle samlingen udbydes hos et internationalt auktionshus. Derfor tog vi kontakt til Sotheby's, Bukowskis og Bruun Rasmussen, som hver især bød ind på selve salget. Vi endte med at vælge Bruun Rasmussen, og må nu sande, at samlingen ikke kunne få en bedre ramme end den det danske auktionshus har givet den", afslutter en stolt Agnes Beathe Steen Fosse.
"Jeg har arbejdet med forberedelserne til salget af Zeiner-Henriksens fantastiske samling i 15 år og dette er en fantastisk oplevelse, som vi hos Blomqvist Nettauksjon vil tage med os i mange år. Vi er særligt stolte over at slå verdensrekorden på russiske og byzantiske ikoner. Den hidtidige auktionsrekord var fra Christie's i New York 1995 og lød på $ 411,000", siger seniorekspert, Trond Schøning fra Blomqvist Nettauksjon.
Russisk kunst i høj kurs
Bruun Rasmussen endte med at omsætte for i alt 27,6 mio. kr. på den russiske kunstauktion i fredags, hvoraf Zeiner-Henriksens samling udgjorde 18,6 mio. kr. Auktionens højeste hammerslag faldt på en ikon fra Novgorod-skolen i det 16. århundrede af Kristi nedtagelse fra korset, der med et imponerende hammerslag på 4,6 mio. kr. slog verdensrekorden for russiske og byzantiske ikoner.