Jørn Utzons sidste værker af Le Corbusier
På årets største internationale auktion hos Bruun Rasmussen i København kommer to enestående emaljemalerier af Le Corbusier under hammeren. De har tilhørt den verdensberømte danske arkitekt Jørn Utzon, som erhvervede dem af kunstneren under deres samarbejde om udsmykningen af Sydneyoperaen i 1958-60. Vi har tidligere solgt fire af de i alt seks emaljemalerier fra Utzon. Nu udbyder vi de allersidste værker af Corbusier fra Utzons private samling.
”Det er velkendt, at Jørn Utzon nærede en stor respekt for Le Corbusier og at de to lod sig inspirere af hinanden, mens de udarbejdede et oplæg til udsmykningen af Sydneyoperaen i 1958-60. Vi har tidligere solgt værker af Le Corbusier fra Utzons private kunstsamling, bl.a. en monumental gobelin ”Les dés sont jetés” fra 1960, som blev købt af Operahuset i Sydney i sommeren 2015 samt fire af de i alt seks emaljemalerier. Vi har derfor høje forventninger til salget af de sidste værker i samlingen,” udtaler Niels Raben, leder af afdelingen for moderne kunst hos Bruun Rasmussen.
Samarbejdet mellem Utzon og Le Corbusier er veldokumenteret i en række breve imellem de to – dateret 1958-1960. I et brev fra 31. oktober 1958 skriver Jørn Utzon f.eks. til Le Corbusier: “Dine malerier er hver dag en stor inspiration for mig, som de hænger her på vores vægge”. Bag på de to udbudte emaljemalerier er der en skitse tegnet af Le Corbusier, hvor det beskrives, hvordan værkerne skulle hænges op i Operahuset i Sydney.
Utzon, Le Corbusier og Operahuset i Sydney
Utzon (1918-2008) blev uddannet arkitekt i 1942, men karrieren tog først fart, da han i 1957 vandt den internationale arkitektkonkurrence om Operahuset i Sydney. De næste mange år arbejdede han på at udføre århundredets mest berømte bygningsværk, hvor alt gik efter planen – indtil regeringsskiftet i Australien i 1965.
Operahusets ydre stod færdigt, og Utzon skulle i gang med det indre. Her havde han planer om at udsmykke operaen med udsmykninger af bl.a. Le Corbusier. Men det nye regeringsparti ville have bygningen færdiggjort hurtigt og billigt. Derfor stoppede de udbetalingerne til Utzon, som trak sig ud af byggeriet i 1966. Herefter fuldførte australske arkitekter byggeriet, og Operahuset stod færdigt i 1973 uden Utzons præg på indretningen og de planlagte udsmykninger af Le Corbusier.
Utzons private samling
Ud over emaljemalerierne af Le Corbusier er der flere værker fra Utzons private kunstsamling på auktionen i starten af december. Utzon var meget inspireret af sin egen samtids største kunstnere og erhvervede værker af bl.a. Pablo Picasso, Georges Braque, Fernand Léger og Asger Jorn. På alle de udbudte værker af Asger Jorn er der en dedikation fra kunstneren til Jørn Utzon.
International auktion
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Bredgade 33, København
Eftersyn: 23.-27. november
Moderne kunstauktioner: 5.-6. december