Gå til indhold
Tre nordiske ikoner: Concrete Chair, Høvdingestolen og Paimio-stolen.

Nordiske designikoner på auktion

Tre af Nordens mest ikoniske møbelklassikere – Alvar Aaltos ”Paimio-stol”, Finn Juhls ”Høvdingestol” og Jonas Bohlins ”Concrete Chair” kommer under hammeren på årets sidste internationale auktion hos Bruun Rasmussen i Bredgade.

"Fælles for de tre designikoner er det enkle nordiske formsprog, men der er tale om markant forskellige fortolkninger fra tre skelsættende periode af møbelhistorien", udtaler Peter Kjelgaard, leder af afdelingen for design og kunsthåndværk i det 20. århundrede.

Det bedste fra 1930’erne

Alvar Aalto er ubetinget Finlands mest berømte arkitekt og én af de største pionerer inden for den organiske modernisme. Mellem 1924 og 1929 gennemførte han adskillige eksperimenter med bøjning af lamineret træ og formpresset finer, der var med til at revolutionere moderne møbeldesign. En af hans største bedrifter var den skulpturelle stol ”Paimio”, der blev tegnet i 1931-32 til tuberkulosesanatoriet i byen af samme navn i det sydvestlige Finland. Det komfortable og funktionelle design blev starten på en helt ny æra, der satte nordisk design på verdenskortet med sit enkle, bløde og meget menneskelige udtryk. Stolen inkarnerer det bedste fra 1930’erne og fremstår moderne den dag i dag.

”Mid-century Modern”

Finn Juhl er rundet af samme designtradition som Aalto og er verdensberømt for sine organiske møbler, men også for sin indretning af bl.a. formynderskabsrådets sal i FNs hovedsæde i New York, der i dag står som et arkitektonisk hovedværk. Det var i fællesskab med sin faste samarbejdspartner, snedkermester Niels Vodder, at han skabte nogle af dansk designhistories mest ikoniske møbler, heriblandt ”Høvdingestolen”. Den betragtes som flagskibet blandt Finn Juhls møbler og er indbegrebet af ”Mid-century Modern”.

1980’ernes frigjorte formsprog

Fra slutningen af 1960’erne skete der et skred i opfattelsen af design hos de nordiske arkitekter, og i front for den nye postmoderne æra var Jonas Bohlin. Han var oprindeligt uddannet civilingeniør, men slog igennem som møbeldesigner, da han tog afgangseksamen i interiørdesign fra Konstfackskolan i Stockholm i 1981, hvor han chokerede hele designverdenen med sin stol ”Concrete”, der uden tvivl står som en af de mest ikoniske møbler inden for de seneste 40 år i Skandinavien. Materialerne er stål og beton, og stolen er bestemt ikke bekvem at sidde i. Den fungerer mere som en rumlig installation og fjerner sig dermed fra kravet om funktion, som møbelkunsten til alle tider har været underlagt. Det provokerede samtiden, og stolen blev derfor startskuddet for en international diskussion om grænserne mellem kunst og brugskunst. Ved første øjekast står Bohlins møbel i stærk kontrast til tidligere tiders organiske formsprog, men designtraditionens enkle udtryk er bibeholdt, og i en udtalelse om sin tilgang til design opsummerer han nærmest hele den nordiske designtradition:

Jeg ønsker, at mine møbler skal gøre indtryk og behage, kommunikere med tid og rum, at de skal fremstilles med hænder og hjerte, og at de skal tage hensyn til mennesket og naturen”.

Saltos sublime stentøj

Spirer, knopper og riflede former – på denne auktion skal det ikke kun handle om møbler. Axel Salto står som en af de mest anerkendte danske kunstnere i det 20. århundrede, og hans indsats på det keramiske område kan ikke overvurderes. Han overskred keramikkens grænser og forvandlede den fra pottemageri til egentlig kunst. Vi udbyder et bredt felt af Saltos sublime stentøj, der både hvad angår kvalitet, størrelse, sjældenhed og glasur repræsenterer nogle af hans hovedværker.

Eftersyn & auktion

Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Bredgade 33 i København

Eftersyn: 24.-28. november
Auktion: onsdag 7. december kl. 16:30 + torsdag 8. december kl. 16

Fredag den 25. november kl. 14 fortæller vores ekspert Amalie Hansen om ”Salto og naturens kræfter”.

Se auktionen over moderne kunsthåndværk (sølv og keramik)

Se auktionen over alle de moderne møbelklassikere

Related links

Kontakt

Peter Kjelgaard

Peter Kjelgaard

Afdelingsleder Moderne kunsthåndværk & design +45 8818 1191

Relateret materiale

Bruun Rasmussen – Part of the Bonhams Network

“Første, anden, tredje. Solgt til kvinden på første række“. I mere end 75 år har auktionshuset Bruun Rasmussen svinget hammeren over kunst, design, smykker, armbåndsure, antikviteter og samlerobjekter som vin, bøger, mønter og frimærker. Efter at have været familieejet gennem tre generationer blev vi i 2022 købt af det engelske auktionshus Bonhams, der blev grundlagt i England i 1793 og i dag er et af verdens førende. Vi er nu en del af et internationalt netværk med global rækkevidde og markedsfører og sælger derfor kunsten, hvor i verden det giver bedst mening i forhold til køberne. Det betyder også, at vi i netværket tilbyder flere end 60 kategorier af genstande på vores auktioner.

Kunst og troværdighed er hjertet i alt, hvad vi gør. Arbejdet i auktionshuset stiller store krav til vores viden om kunsten og tendenserne på markedet. Vores specialister er de mest erfarne og kompetente i branchen, og i Bonhams’ netværk deler vi viden og sparrer på tværs af landegrænser med et stort antal internationale specialister. Kun på den måde kan vi give den optimale vurdering og rådgivning, som er blevet vores varemærke – og dermed tilbyde det bedste på alle hylder og opnå de højeste hammerslag til fordel for vores kunder.

Tradition og fornyelse går hånd i hånd. Hos Bruun Rasmussen er vi et af Europas mest moderne og digitale auktionshuse, og det er naturligt for os at forandre os i takt med tiden. Fornyelse er en del af vores DNA, men vi er samtidig dybt forankret i vores historie. Omdrejningspunktet for virksomheden er de to typer auktioner – Onlineauktion og Traditionel Auktion. Hver uge sætter vi flere end tusinde genstande under hammeren på bruun-rasmussen.dk og adskillige gange om året i auktionssalen. Vi er stolte af at sælge kunst og design i stort set alle genrer og prisklasser til og for mennesker over hele verden, der er drevet af den samme passion som os.

Vi vil gerne være levende kulturhus, og siden efteråret 2023 har vi været placeret i Lyngby nord for København i vores nye, moderne hovedsæde. Her kan man ikke alene gå på opdagelse blandt alle de udstillede kunstgenstande og byde med på de spændende auktioner. Man kan også møde vores specialister, få foretaget vurderinger, indlevere til auktion, høre spændende foredrag og deltage i kulturelle events. Vi har ligeledes en afdeling i Aarhus og Glostrup og tager løbende på vurderingsture både i Danmark og udlandet. Vores mål er altid at være tilgængelige, og at alle skal have en god oplevelse hos os.

Velkommen hos Bruun Rasmussen – vi hjælper dig til et godt køb eller salg!

Nørgaardsvej 3
2800 Kongens Lyngby
Danmark
Besøg vores andre nyhedsrum