Billgren i topp när kända svenskar auktionerar ut sina tavlor
Ett 20-tal svenska kändisar ställde upp i Hjärt-Lungfondens konstauktion Famous Hearts som hölls på auktionssajten Tradera. Sammanlagt gav auktionen drygt 74 600 kronor till forskning om plötslig hjärtdöd. Auktionens dyraste tavla var en originalsignerad kopia av Ernst Billgren som gick under klubban för 20 100 kronor.
– Det har varit stort intresse kring målningarna och auktionen blev en succé för vår insamling. Målningarna säljs också som blomster- och gratulationskort så den som har förlagan på väggen kan känna sig extra stolt, säger Staffan Josephson, generalsekreterare hos Hjärt-Lungfonden.
Prislappen på några av målningarna:
Ernst Billgren: 20 100 kronor
Mikael Persbrandt: 6 300 kronor
Lasse Berghagen: 6 100 kronor
Joe Labero: 3 250 kronor
Barbro ”Lill-Babs” Svensson: 3 200 kronor
Prinsessan Christina: 3 450 kronor
Magnus Härenstam: 2 225 kronor
Auktionen pågick mellan den 24 mars och 2 april.
Målningarna finns även tryckta på blomster- och gratulationskort, som säljs i butiker runt om i landet. Du kan läsa mer om det och om kampanjen kring plötslig hjärtdöd på www.hjart-lungfonden.se
Länk till auktionerna: www.tradera.com/promo/hlr
Hjärt-Lungfonden samlar in och fördelar pengar till forskning samt informerar om hjärt-lungsjukdom. Fonden har inga statliga bidrag och verksamheten är helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag.
Hjärt-Lungfonden bildades 1904 i kampen mot tuberkulos (tbc). I dag är fondens mål att besegra både hjärt- och lungsjukdomarna. Hjärt-Lungfonden samlar in och fördelar pengar till forskning samt informerar om hjärt- och lungsjukdom. Fonden har inga statliga bidrag och verksamheten är helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag. Hjärt-Lungfonden har insamlingskonton pg 90 91 92-7 och bg 909-1927. www.hjart-lungfonden.se